Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 17:10 Autor: PAP

Włochy/ W całym kraju obchody Dantedi - Dnia Dantego

25 marca Włosi obchodzą Dantedi - Dzień Dantego. Ustanowił go rząd w Rzymie ku czci autora „Boskiej komedii”, ojca współczesnego języka włoskiego. Data 25 marca odwołuje się do symbolicznego dnia, w którym według badaczy Dante rozpoczął swoją podróż przez Piekło, Czyściec i Raj.

Dantedi obchodzony jest po raz czwarty. W jego ramach zorganizowano setki imprez w całym kraju oraz we włoskich placówkach na świecie. Są to spotkania, debaty, spektakle, konferencje, recytacje fragmentów arcydzieła Dante Alighieriego, wystawy, specjalne wizyty w muzeach i w miejscach, które odwiedził poeta podczas swego burzliwego życia.


W czasie dyskusji i spotkań eksperci wyjaśniają miłośnikom „Boskiej komedii” różne aspekty poruszone w jego dziele; od astronomii po geografię, od opisu uwiecznionych przez niego miejsc w Emilii Romanii i Toskanii po teologię i muzykę oraz medycynę, w tym przedstawione przez niego choroby i ich skutki.


Jednym z głównych miejsc, gdzie czci się jego pamięć, jest Rawenna. To tam znajduje się grób Dantego. Rano odbyło się przy nim spotkanie z udziałem przedstawicieli władz, uczniów i studentów, w trakcie którego odczytana została druga pieśń z „Piekła”. Tam również wieczorem na zakończenie dnia zabrzmi dwudziesta pieśń z tej części „Boskiej komedii”.


Oblegane jest w tym mieście nowoczesne muzeum Dantego.


Wiele wydarzeń zorganizowano też we Florencji i Bolonii, miastach najczęściej wymienionych na kartach dzieła.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ mms/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: sobota słoneczna, ale w nocy przygruntowe przymrozki W sobotę w całym kraju będzie słonecznie - powiedziała PAP Dorota Pacocha z IMGW-PIB. Dodała, że w nocy spodziewane są przygruntowe przymrozki. » więcej 2023-06-03, godz. 14:20 Niemcy/ Media: kanclerz Scholz musiał stawić czoła demonstrantom krzyczącym, że jest "podżegaczem wojennym" i "b… Podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza na Europejskim Festiwalu SPD w Falkensee pod Berlinem słychać było grupę około 100 osób, krzyczących między… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Brytyjski analityk wojskowy: u Putina jak u Hitlera symbolika i emocje górują nad strategią Wzmożenie rosyjskich ataków na Kijów przy użyciu dronów i pocisków balistycznych sugeruje, że u Władimira Putina emocje przeważają nad strategią militarną… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 J.Kaczyński: istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów Istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów; tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Chińscy kibice oburzeni cenami biletów na mecz z udziałem Messiego 'To rabunek' - chińscy kibice piłkarscy nie kryją oburzenia, gdy ujawniono ceny biletów na towarzyski mecz reprezentacji Argentyny z Australią w Pekinie… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Belgia/ Premier: jeśli banki nie podniosą oprocentowania oszczędności klientów, to je do tego zmusimy Jeśli banki same nie podniosą oprocentowania kont oszczędnościowych dla klientów, to będziemy interweniować i zmusimy je do tego- zapowiedział premier… » więcej 2023-06-03, godz. 14:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Sabate trenerem Orlen Wisły do 2026 roku W sobotni wieczór Orlen Wisła zagra swój ostatni mecz w sezonie. Jego stawką będzie Puchar Polski. Podobnie jak od rozgrywek 2018/19 drużynę poprowadzi… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »