Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 16:10 Autor: PAP

Lawendowy ParkRun w Jabłonnie z okazji Międzynarodowego Dnia Epilepsji

Ponad 80 osób wzięło udział w biegu przełajowym Lawendowy ParkRun, który odbył się w sobotę w Jabłonnie k. Warszawy. Organizatorzy biegu chcieli w ten sposób wesprzeć osoby z epilepsją.

26 marca przypada Lawendowy Dzień - Międzynarodowy Dzień Padaczki.


Jak powiedziała jedna z organizatorek imprezy Anna Alicja Lisowska z Fundacji EpiBohater, osoby cierpiące na epilepsję, których jest w Polsce ok. 400 tysięcy, są bardzo często ofiarami stygmatyzacji. Nadal krążą krzywdzące stereotypy, że osoby takie są na przykład upośledzone umysłowo albo też, że padaczką można się zarazić; oba całkowicie nieprawdziwe.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Padaczki niektóre budynki czy pomniki w Polsce mają być podświetlone na lawendowo. Jak informuje w mediach społecznościowych fundacja NeuroPozytywni, podświetlony w tym kolorze będzie na przykład pomnik Neptuna w Gdańsku.


Padaczka jest najczęściej spotykaną przewlekłą chorobą neurologiczną. Na epilepsję choruje 1 proc. światowej populacji, czyli 50 mln ludzi. Szacuje się, że w Polsce jest to blisko 400 tys. osób, a 30 proc. z nich cierpi na padaczkę lekooporną. To jest około 100 tys. osób, u których nie udaje się kolejnymi lekami uzyskać dobrej kontroli napadów. Co roku diagnozuje się kolejnych 27 tys. przypadków epilepsji.


Organizatorzy Lawendowego Dnia przypominają zasady udzielania pomocy osobie, która doświadcza ataku padaczki. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo takiej osoby - osunąć od niej potencjalnie niebezpieczne przedmioty; należy ułożyć chorego na boku i sprawdzić, czy oddycha; warto takiej osobie położyć coś miękkiego (ale niewysokiego) pod głowę, typu bluza; nie wolno powstrzymywać ruchów chorego w trakcie napadu ani też nie wolno wkładać mu nic pomiędzy zęby.


W czasie napadu powinno się czuwać cały czas przy chorym - pozostać przy nim, aż odzyska świadomość. Warto zapamiętać, a najlepiej zanotować, ile czasu trwał napad. Jeśli trwa on dłużej niż 5 minut, należy zadzwonić po pogotowie.


ParkRun jest to bezpłatne, organizowane przez lokalną społeczność spotkanie, w ramach którego można maszerować, truchtać lub biegać, być wolontariuszem lub kibicem. Dystans tras to 5 km, a spotkania odbywają się w każdą sobotę rano. Jest to inicjatywa otwarta i przeznaczona dla każdego bez względu na umiejętności i kondycję. Spotkania odbywają się w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, a także w bardzo wielu miejscach na całym świecie.


Współorganizatorami sobotniego spotkania w Jabłonnie były Fundacja EpiBohater, Fundacja Neuropozytywni oraz Aktywna Białołęka. (PAP)


bar/ mmu/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:10 Hiszpania/ Rząd zgodził się na stacjonowanie w bazie Rota dwóch nowych amerykańskich niszczycieli Rząd Hiszpanii wyraził zgodę na stacjonowanie w położonej na południu kraju bazie sił morskich Rota dwóch nowych niszczycieli USA. Pierwszy z amerykańskich… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Ministerstwo Zdrowia: na liście bezpłatnych leków dla seniorów jest obecnie 2046 pozycji Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat jest obecnie 2046 pozycji; dzięki programowi seniorzy zaoszczędzili już 4,6 mld zł… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Węgry/ Sondaż: prawie 40 proc. społeczeństwa obwinia rząd Orbana o wysoką inflację Według 37 proc. Węgrów bezpośrednią przyczyną wysokiej inflacji w kraju jest polityka rządu Viktora Orbana - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 French Open - Świątek: półfinał to dla mnie świetny wynik 'Półfinał to dla mnie świetny wynik' - powiedziała Iga Świątek. W środę liderka światowego rankingu tenisistek wygrała z rozstawioną z numerem szóstym… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Świętokrzyskie/ Podpisano umowę na budowę południowej obwodnicy Morawicy Umowę na zaprojektowanie i budowę południowej obwodnicy Morawicy podpisano środę w świętokrzyskim urzędzie marszałkowskim. Nowa trasa połączy drogę… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Prezes PKO BP na EKF 2023: nie ma odwrotu od zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości (MediaRoom) „Najciekawsze, co się tutaj wybijało, to rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor bankowy. Jesteśmy świadomi, że nowa technologia, która wkroczy… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Ukraina/ Ekolodzy: większość żywych organizmów ze Zbiornika Kachowskiego wyginie na skutek powodzi wywołanej przez… Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych… » więcej 2023-06-07, godz. 17:50 Białystok/ 23-24 czerwca odbędzie się Up to Date Festival W dniach 23-24 czerwca w Białymstoku odbędzie się 14 edycja festiwalu muzyki elektronicznej Up To Date. Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem ekologii… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 USA/ Były gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o nominację Republikanów w wyborach… Były gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił we wtorek wieczorem, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Czechy/ Sąd potwierdził wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za negowanie zbrodni katyńskiej Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »