Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 15:40 Autor: PAP

Piotr Müller: nie jesteśmy antyunijni, jesteśmy prounijni, ale racjonalnie unijni

My nie jesteśmy antyunijni, my jesteśmy prounijni, ale jesteśmy racjonalnie unijni – mówił w sobotę w Bytowie (Pomorskie) na spotkaniu z mieszkańcami rzecznik rządu, poseł PiS Piotr Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller spotkał się w sobotę w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bytowie z mieszkańcami w ramach trasy Prawa i Sprawiedliwości „Przyszłość to Polska”, podczas której partia buduje program wyborczy.


Podczas spotkania Müller zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że oponenci polityczni Prawa i Sprawiedliwości próbują stawiać PiS, jego rządy, w antyunijnym świetle.


„My nie jesteśmy antyunijni, my jesteśmy prounijni, ale jesteśmy racjonalnie unijni. Nie może być tak, że UE narzuca nam rozwiązania w Polsce takie, jak życzy sobie jakiś urzędnik w Brukseli. A z drugiej strony wiemy, że z członkostwa w UE jako wspólnota europejska też czerpiemy korzyści. Ale czerpiemy je tylko wtedy, gdy UE będzie szanowała suwerenność państw narodowych, gdy UE nie będzie superpaństwem, też będzie wspólnotą równych państw. I o to zabiegamy, o to walczymy. Ta granica zawsze będzie przez nas stawiana w UE, w Brukseli” – podkreślił rzecznik rządu.


Müller nawiązał także do kwestii bezpieczeństwa w kontekście zwiększania liczebności polskiej armii za rządów PiS. Podał, że obecnie także dzięki m.in. powstaniu Wojsk Obrony Terytorialnej mamy 160 tys. żołnierzy. „To jest polska armia, która nas broni w sytuacjach kryzysowych, która pomagała w czasie covidu pomagała na granicy polsko-białoruskiej i będzie nas bronić, gdyby była wojna” – wskazał rzecznik rządu.


Przypomniał o wydarzeniach, do których dochodziło na granicy polsko-białoruskiej jeszcze przed wojną wywołana przez Rosję w Ukrainie.


„Pamiętacie, co nasi oponenci mówili, gdy polsko-białoruską granicę przekraczały kolejne osoby, migranci nielegalni sprowadzani na polecenie Putina. Kto wtedy latał z siatką z zakupami na granicy – to byli posłowie z Koalicji Obywatelskiej. Kto mówił, by wtedy nie reagować, bo to zwykła migracja, to są ludzie, którzy potrzebują pomocy – to mówił Donald Tusk. A to był już plan Putina, by destabilizować ten obszar Europy Środkowej. Gdzie są dziś te osoby, dlaczego nie przepraszają, jak mówili, że Straż Graniczna postępuje w sposób niezgodny z prawem. One cały czas obiecują to samo, tylko nie potrafią przeprosić za to, co wtedy robiły” – mówił w Bytowie Müller.


Podziękował Straży Granicznej i Wojsku Polskiemu za to, że „wytrzymali tę presję, nie tylko tam na granicy, ale również presję medialną, która wywoływał m.in. TVN, żeby im uprzykrzać życie”.


„Wtedy presja medialna była nie tylko krajowa, ale międzynarodowa. Dziś każdy premier i prezydent z zagranicy, z którym się spotykamy z premierem Mateuszem Morawieckim, dziękuje Polsce, za to, że wtedy wytrzymaliśmy tę presję” – powiedział rzecznik rządu. (PAP)


autorka: Inga Domurat


ing/ pat/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:00 Morawiecki: pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowo-stażowych, temat będzie negocjowany Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszy zakresie będzie negocjowany… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 ZUS: liczba dopłat do emerytur Ukraińców jest niewielka Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 RCB: w czwartek utonęło sześć osób W czwartek utonęło sześć osób - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 70 utonię… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Niemiecki Czerwony Krzyż wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) w Berlinie wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Kachowce na Ukrainie. W piątek rano w centrum… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Ziobro: weto do konkluzji Rady Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych (krótka) Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w piątek, na moje polecenie, zgłosił weto do konkluzji Rady Europejskiej, dotyczącej Karty Praw Podstawowych… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Opole/ Ostatnie próby przed 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki W amfiteatrze opolskim trwają ostatnie próby przed jubileuszowym, 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, który rozpocznie się w piątek po godzinie 20… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 UE/ Premier Morawiecki w Euractiv: zamiast skupiać się na sporach ideologicznych, Unia musi przejść do gospodarczej… Kryzysy ostatnich lat obnażyły słabości europejskiej gospodarki, ale też pokazały, że Stary Kontynent wciąż ma gigantyczny potencjał. Zamiast skupiać… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Wielkopolskie/ 70-letni rowerzysta zginął potrącony przez samochód 70-letni rowerzysta został w piątek śmiertelnie potrącony przez samochód na drodze między miejscowościami Nowy Świat i Nowa Wieś w powiecie leszczyńskim… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Węgry/ Sondaż: ponad połowa społeczeństwa twierdzi, że Putin jest zbrodniarzem wojennym Większość Węgrów (53 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, który przeprowadza masakry ludności na Ukrainie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »