Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 15:20 Autor: PAP

Francja/ „Le Figaro”: rozczarowanie w Pałacu Buckingham po odwołaniu wizyty Karola III we Francji

Wizyta we Francji miała mieć szczególny wymiar z perspektywy Pałacu Buckingham: byłaby to pierwsza monarsza oficjalna podróż zagraniczna od 2015 r., kiedy królowa Elżbieta II odwiedziła Maltę. Brytyjczycy są rozczarowani takim obrotem spraw - napisał francuski dziennik „Le Figaro”.

„Fakt, że podróż odbyłaby się jeszcze przed koronacją, zaplanowaną na początek maja, był kolejnym dowodem na to, że Francja i Niemcy poświęcają jej uwagę. Byłaby wysoce symboliczna, pokazując ocieplenie stosunków z kontynentem po brexitowym ochłodzeniu” – dodaje dziennik.


Według byłego brytyjskiego ambasadora w Paryżu Petera Westmacotta Karol III bardzo czekał na tę wizytę. „Był już we Francji trzydzieści pięć razy oficjalnie i wiele razy w ramach prywatnych wizyt” – stwierdził dyplomata cytowany przez „Le Figaro”. Decyzję o odwołaniu podróży nazwał „bezprecedensową, choć nie do końca zaskakującą”.


„Niebezpieczeństwo polegało na tym, że będzie postrzegany jako zwolennik polityki emerytalnej Emmanuela Macrona” – ocenił Frank Prochaska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.


Jak przypomina francuski dziennik, to nie pierwszy raz, kiedy wizyta brytyjskiego króla we Francji została przesunięta. Podobna sytuacja miała miejsce w 1938 r., kiedy do kraju miał przyjechać Jerzy VI. Jednak pięć dni przed planowanym wyjazdem pary królewskiej zmarła matka jego żony Elżbiety, późniejszej królowej matki, i wizyta została przesunięta o kilka tygodni.


Wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju - poinformował w piątek Pałac Elizejski.


Karol III wraz z małżonką Camillą miał przebywać we Francji od niedzieli do środy, skąd następnie miał udać się do Niemiec. (PAP)


mrf/ mms/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 16:50 Policja: zatrzymani w sprawie kradzieży amunicji w Węglińcu nie wiedzieli, co kradną Trzy osoby zatrzymane w sprawie kradzieży w Węglińcu skrzynek z amunicją z wagonu kolejowego, nie wiedzieli, co kradną. Asp. Przemysław Ratajczyk z dolnośląskiej… » więcej 2023-06-07, godz. 16:50 Igrzyska Europejskie - w turnieju tenisistek pięć zawodniczek Siarkopolu Tarnobrzeg Pięć zawodniczek drużyny KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg weźmie udział w turnieju tenisistek stołowych w trakcie Igrzysk Europejskich. Oprócz Polki Natalii… » więcej 2023-06-07, godz. 16:50 W Wielkopolsce zainaugurowano Szlak Pracy Organicznej Historię wielkopolskiej pracy u podstaw - idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego - ma przybliżać i promować… » więcej 2023-06-07, godz. 16:50 Prognoza pogody na 8 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowa połowa Europy znajdować się będzie pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze pogodę… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 Łódzkie/ Ambasadorzy z krajów regionu Azji i Pacyfiku odwiedzili Ziemię Wieluńską Ambasadorzy państw Azji i Pacyfiku, na zaproszenie szefa Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Marcina Przydacza, odwiedzili w środę Ziemię Wieluńską, w… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 PŚ w skokach - Granerud w szpitalu po upadku w Lillehammer Zwycięzca klasyfikacji generalnej ostatniej edycji Pucharu Świata Halvor Egner Graneud po powrocie z wakacji na Mauritiusie rozpoczął treningi na skoczni w… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 KPRM: Przełomowe rozwiązania dla pracowników w wyniku porozumienia z NSZZ "Solidarność" (komunikat) KPRM informuje: Premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym 'Solidarność'. W wyniku rozmów ze związkowcami… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 Ekstraklasa siatkarzy - Butryn atakującym Aluronu CMC Atakujący Karol Butryn został siatkarzem Aluronu CMC Warty Zawiercie - poinformował klub. Jest drugim zawodnikiem pozyskanym przez „Jurajskich Rycerzy”… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 Niemcy/ Urząd statystyczny: w pierwszym kwartale farmy wiatrowe były najważniejszym źródłem energii elektrycznej W pierwszym kwartale tego roku farmy wiatrowe były najważniejszym źródłem energii elektrycznej w Niemczech; łącznie pochodziło z nich 32,2 proc. energii… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 French Open - Celt o meczu Świątek: było trochę tenisowych szachów 'Było trochę tenisowych szachów, ale mimo wszystko uważam, że w grze Igi momentami było za dużo ryzyka' - powiedział trener tenisowy Dawid Celt po zwycięstwie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »