Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 14:40 Autor: PAP

Świętokrzyskie Centrum Onkologii: do końca czerwca bezpłatne badania w kierunku nowotworów płuc

Do końca czerwca mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, Małopolski oraz Podkarpacia mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów płuc w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Program skierowany jest do osób, które palą lub przez wiele lat paliły papierosy.

Jak wynika z danych resortu zdrowia, rocznie w Polsce nowotwory płuc diagnozuje się u około 23 tys. osób, mniej więcej tyle osób z powodu tej choroby w ciągu roku umiera. Aż 95 proc. chorych to byli lub obecni palacze tytoniu. Rak płuca to najczęstszy zabójca spośród wszystkich nowotworów.


Dlatego, jak podkreślają onkolodzy, tak ważna jest profilaktyka na wczesnym etapie. Takie badania, tylko do końca czerwca, będą dostępne w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Program profilaktyki nowotworów płuc w tej placówce jest przeznaczony dla mieszkańców województw, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego pomiędzy 55 a 74 rokiem życia, którzy palą lub przez wiele lat palili papierosy.


Głównym celem programu jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez objęcie badaniami (niskodawkowa tomografia komputerowa - NDTK) osób w wieku 55-74 lat, palących tytoń obecnie lub w przeszłości.


"Ze względu na to, że program dobiega już końca, każda nowa osoba zgłaszająca się do tego projektu będzie miała wykonaną tylko jedną niskodawkową tomografię komputerową płuc oraz udzieloną konsultację lekarską. Jeśli u pacjenta zostanie wykryty rak płuca, zostanie on wcześnie objęty leczeniem” – poinformowała Izabela Opalińska, rzeczniczka Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.


Szczegółowe informacje i rejestracja na badania jest możliwa pod nr telefonu: 885 77 99 88. Program "Profilaktyka nowotworów płuc” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. (PAP)


autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ ktl/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 22:00 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (wynik) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:00 French Open - Świątek: na początku byłam spięta 'Na początku byłam spięta' - przyznała Iga Świątek po awansie do 2. rundy wielkoszlemowego French Open. Polska tenisistka pierwszego seta z Hiszpanką Cristiną… » więcej 2023-05-30, godz. 22:00 Grecja/ Licealiści ofiarami największego w historii Grecji cyberataku W poniedziałek i wtorek doszło do największego w historii Grecji cyberataku, celem hakerów były licea przeprowadzające egzaminy końcowe - poinformowało… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 Ukraina/ Prezydent: 5 sierpnia charytatywny mecz w Londynie z inicjatywy Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki Z inicjatywy gwiazd piłki nożnej Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki 5 sierpnia w Londynie odbędzie się mecz charytatywny na rzecz Ukrainy 'Game4Ukraine'… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 W. Buda: rozbudowujemy małe ośrodki i miejscowości Rozbudowujemy małe ośrodki i miejscowości - podkreślił we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas spotkania z mieszkańcami Zgierza k… » więcej 2023-05-30, godz. 21:50 Szczecin/ MKiDN: właściciele zabytkowych obiektów najczęściej nie składają wniosków o dotacje Właściciele parków, dworów i pałaców najczęściej w ogóle nie składają wniosków o dotacje, a jeśli wniosek jest złożony, jest on niskiej jakości… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Francja/ Tysiąc pracowników Disneylandu strajkuje, domagając się podwyżki płac i lepszych warunków Około tysiąca pracowników podparyskiego parku rozrywki Disneyland oraz mieszczących się przy nim hoteli i restauracji strajkuje we wtorek, domagając się… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Słowacja/ Michaił Chodorkowski uważa, że nie dojdzie do zmiany reżimu w Rosji, dopóki żyje Putin (korekta) Zdaniem znanego krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego w Rosji nie dojdzie do zmiany reżimu, dopóki żyje Władimir Putin. Chodorkowski uczestniczył we wtorek… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Francja/ 5 tys. pacjentów zaproszono na badanie na HIV, bo w centrum stomatologicznym nie wysterylizowano narzędzi 5 tys. pacjentów zostało zaproszonych na badanie na HIV oraz zapalenie wątroby typu B i C, bo okazało się, że w centrum stomatologicznym w Lyonie nie wysterylizowano… » więcej 2023-05-30, godz. 21:40 Małopolskie/ Zapadlisko powstało na obwodnicy Bolesławia Pierwsze zapadlisko pojawiło się we wtorek na nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia w powiecie olkuskim. Dziura wchłonęła asfalt. Droga ta pozostaje nieczynna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »