Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 14:10 Autor: PAP

Gliński: żaden naród, żadna wspólnota, żadna społeczność lokalna nie mogą funkcjonować bez kultury (krótka)

Żaden naród, żadna wspólnota, społeczność lokalna nie mogą funkcjonować bez kultury. Kultura tworzy tożsamość, daje odpowiedź na pytanie, kim jesteśmy, buduje więzi społeczne i tworzy emocje społeczne – powiedział w sobotę w Łodzi wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Żaden naród, żadna wspólnota, społeczność lokalna nie mogą funkcjonować bez kultury. Kultura tworzy tożsamość, daje odpowiedź na pytanie, kim jesteśmy, buduje więzi społeczne i tworzy emocje społeczne. Kultura jest także czymś, co stanowi o sile wspólnoty, a we współczesnym świecie jest to bardzo ważne, wspólnoty muszą być silne, prężne, profesjonalne, aby podołać wyzwaniom, jakie są przed nimi stawiane” – powiedział w sobotę w Łodzi wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas spotkania w ramach trasy "Przyszłość to Polska".


Jako przykład znaczenia kultury dla narodu i wspólnot wicepremier wskazał Ukrainę, dla której – według niego „kultura jest główną bronią” i która sprawia, że Ukraińcy są w stanie bronić się przed Rosją.


„Podstawowe wymiary programowe, które nas, Zjednoczoną Prawicę, odróżniają od naszych kontrpartnerów politycznych, to wymiary odnoszące się do siły suwerenności – dla nas suwerenność jest wartością podstawową. Drugim wymiarem była solidarność, stawiamy na solidarną wspólnotę, dbamy o najsłabszych i promujemy tych, co najciężej dla tej wspólnoty pracują. I trzecim wymiarem jest tożsamość kulturowa, kultura stanowi o sile narodu i wspólnot” – mówił Gliński.


Wskazał, że przykładem podejścia Zjednoczonej Prawicy do kultury jest fakt, że minister kultury i dziedzictwa narodowego pełni obecnie funkcję wicepremiera, co zwiększa znaczenie polityczne tej sfery. Przypomniał też, że za czasów rządów PO-PSL nie udało się zwiększyć wydatków na kulturę do 1 proc. PKB, tymczasem ten pozom został osiągnięty przez Zjednoczoną Prawicę już w 2016 r.


„Za ich czasów wydatki na kulturę wynosiły nieco ponad 3,2 mld zł, w tym roku budżet na kulturę wynosi 6,8 mld zł. To jest wzrost o 112 proc.” – powiedział wicepremier Gliński.


Przypomniał o instytucjach kultury, które zostały sprzedane lub zlikwidowane za czasów poprzednich rządów.


„Te zaniechania w obszarze budowy instytucji tożsamościowych były większe. Oni zasypywali odkopane fundamenty Pałacu Saskiego, mu ten pałac odbudowujemy. W tym tygodniu ogłosiliśmy międzynarodowy konkurs architektoniczny. W jednej z gazet opozycyjnych przeczytałem, że jest to projekt godnościowy, więc nie ma uzasadnienia funkcjonalnego. Oni nadal uważają, że kwestia godności to nie jest funkcja, którą państwo powinno budować. Oni dalej uważają, że nam nie są potrzebne instytucje, które mają bronić polskiej godności, tożsamości, które mają mówić o polskiej pamięci” – stwierdził Piotr Gliński. (PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ amac/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (krótka) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »