Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 22:40 Autor: PAP

Francja/ Prezydent Duda w telewizji LCI: apelujemy do Francji i wszystkich naszych sojuszników, aby pomocy dla Ukrainy przekazywać jak najwięcej

Apelujemy do Francji, tak jak do wszystkich naszych sojuszników, by pomocy dla Ukrainy przekazywać jak najwięcej. Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją - powiedział w piątek wieczorem w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI prezydent Polski Andrzej Duda.

„Przypuszczam, że we Francji kwestia wojny, która obecnie toczy się na Ukrainie, tuż za naszą granicą, jest sprawą dosyć abstrakcyjną – to jest po prostu bardzo daleko. Ale my w Polsce mamy w tej chwili 1,6 mln oficjalnie zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy – ludzi, którzy uciekli przed wojną” – zauważył Duda. „Dzisiaj obywatele ukraińscy stanowią 5 proc. polskiego społeczeństwa” – dodał.


Prezydent przypomniał, że Polska z jednej strony twardo stoi na straży własnego bezpieczeństwa i wspomaga Ukrainę, która „została w sposób niesprawiedliwy i zbrodniczy napadnięta”, z drugiej zaś reaguje na wypadki „w sposób niezwykle wyważony i ostrożny”.


W tym kontekście Duda przypomniał spokojną reakcję na wybuch w Przewodowie w woj. lubelskim przy granicy z Ukrainą, włącznie ze zbadaniem wszystkich okoliczności zdarzenia, aby niepotrzebnie nie sprowokować konfliktu.


„Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją. Niestety, jest to powrót rosyjskiego imperializmu na scenę polityczną – nazywamy go w tej chwili neoimperializmem. Rosja chce przywrócić swoją dawną strefę wpływów, chce panować nad innymi narodami” – stwierdził polski prezydent.


Dlatego w jego ocenie dla Polski tak ważne jest wzmacnianie potencjału wojskowego. „Realizujemy to w tej chwili, rzeczywiście dokonując zakupu broni z różnych kierunków, starając się, żeby była to broń jak najlepsza, nowoczesna i żeby jak najszybciej znalazła się w posiadaniu naszej armii” – dodał.


Społeczność międzynarodowa musi być stanowcza wobec Rosji – ocenił Duda, podkreślając, że nie ma pozwolenia na zmianę granic, które sięgają II wojny światowej. „Dlatego właśnie tak bardzo groźne jest to, co w tej chwili robi Rosja, łamiąc prawo międzynarodowe, napadając na Ukrainę w 2014 roku, ponawiając atak w 2022 roku, próbując okupować ziemie Ukrainy, mordując ludzi, burząc domy, porywając dzieci. Są to zbrodnie, za które winnych należy ukarać” – dodał.


Głowa polskiego państwa potwierdziła przekazanie Ukrainie 4 myśliwców MiG-29; w sumie ma tam trafić kilkanaście maszyn. Prezydent stwierdził również, że Polska jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16. „Mam nadzieję, że Ukraina – jeżeli będzie atakowała jakieś cele – zrobi to wyłącznie po to, aby się bronić, by zneutralizować obiekty o charakterze wojskowym, z których następuje atak czy też przemieszczenie sprzętu wojskowego przeciwko Ukrainie” – zaznaczył prezydent.


Polska z uwagą obserwuje krótki odcinek graniczny pomiędzy Polską a Litwą, niedaleko granicy z Białorusią i rosyjskim obwodem kaliningradzkim, który mógłby być celem prowokacji rosyjskiej – stwierdził Duda, choć jednocześnie nie wierzy w pełnoskalowy atak rosyjski przeciwko NATO.


„Naszym celem jako Unii Europejskiej i NATO jest uczynić wszystko, by Rosja zaprzestała agresji; by na powrót zaczęła respektować zasady prawa międzynarodowego, które od 2014 roku systematycznie łamie” – powiedział prezydent.


Stwierdził, że bardzo by chciał mieć za wschodnią granicą „Rosję, która jest normalnym, spokojnym, uczciwym państwem demokratycznym, które chce żyć w pokoju z sąsiadami, chce się rozwijać gospodarczo, chce wspólnie budować pomyślność swoją i swojego społeczeństwa”, ale dziś jest to Rosja agresywna i imperialistyczna.


„Więzi euroatlantyckie i silna obecność Stanów Zjednoczonych – polityczna, a także militarna – są gwarancją stabilności i bezpieczeństwa. I my dzisiaj do świata tych gwarancji właśnie chcemy należeć. Stąd mówię: tak, więcej więzi euroatlantyckich; tak, proszę bardzo, ta obecność Stanów Zjednoczonych przechodząca w efekcie także w relacje gospodarcze jest dla nas pozytywna” – powiedział Duda.


Latem prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego w Paryżu. (PAP)


mrf/ jar/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 20:50 Francja/ Prezydent Macron złożył hołd 177 żołnierzom, którzy wylądowali w Normandii podczas desantu w 1944 r. Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył we wtorek hołd w Colleville-Montgomery w departamencie Calvados 177 francuskim żołnierzom, którzy wylądowali w… » więcej 2023-06-06, godz. 20:50 Poznań/ Andżelika Borys Honorową Obywatelką Miasta Poznania Wieloletnia przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys zostanie Honorową Obywatelką Miasta Poznania - zdecydowali we wtorek miejscy radni… » więcej 2023-06-06, godz. 20:50 Minister ds UE: decyzja WSA ws. wstrzymania wydobycia w Turowie nie będzie realizowana Decyzja ws. wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów nie będzie przez rząd realizowana, podejmiemy wszelkie środki by ją podważyć - zapowiedział we… » więcej 2023-06-06, godz. 20:40 CIVIS Media Prize 2023, eight programmes honoured and a special prize for Isabel Schayani (MediaRoom) 06.06.2023 - Berlin (ots) | The winners of the European CIVIS Media Prize for Integration and Cultural Diversity 2023 have been announced: The main prize of 15,000… » więcej 2023-06-06, godz. 20:30 Mityng Iberoamericano - Kiełbasińska trzecia na 400 m w Huelvie, zwycięstwo Eid Naser Anna Kiełbasińska czasem 51,29 zajęła trzecie miejsce w biegu na 400 m podczas mityngu Iberoamericano w Huelvie, zaliczanego do cyklu World Athletic Continental… » więcej 2023-06-06, godz. 20:30 Były wiceszef NATO: Rosja wciąż ma znaczny potencjał i wojna z Ukrainą prawdopodobnie potrwa do przyszłego roku Rosja wciąż ma znaczny potencjał i dlatego zachodni decydenci muszą przygotować się, że jej wojna przeciwko Ukrainie prawdopodobnie potrwa do przyszłego… » więcej 2023-06-06, godz. 20:20 Prezydent: sukces Polski w UE jest zasługą milionów Polek i Polaków (krótka2) Sukces Polski w Unii Europejskiej jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji; wprowadzenie Polski do Unii może stanowić… » więcej 2023-06-06, godz. 20:20 Izrael/ Wiceszef MSZ Jabłoński złożył kwiaty na cmentarzu katolickim na Górze Syjon w Jerozolimie przy obelisku upamiętniającym… Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył we wtorek kwiaty na cmentarzu na stoku… » więcej 2023-06-06, godz. 20:20 Wielkopolskie/ Wznowiono ruch na S5 w kierunku Wrocławia Przed godz. 20 wznowiono ruch na S5 w kierunku Wrocławia po wypadku trzech pojazdów ciężarowych w miejscowości Pakówka. Utrudnienia na odcinku Bojanowo -… » więcej 2023-06-06, godz. 20:10 Chorwacja/ Premier Plenković o wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze: bardziej niż kiedykolwiek stoimy murem za U… Jestem doprawdy zszokowany tym przerażającym zniszczeniem tamy na Dnieprze. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej stoimy teraz murem za Ukrainą - napisał we… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »