Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 20:50 Autor: PAP

Ukraina/ Rzecznik praw człowieka krytykuje raport ONZ; domaga się dowodów "domniemanych naruszeń ze strony ukraińskiej"

Przedstawiciele misji ONZ na Ukrainie nie poruszali na spotkaniach (z nami) kwestii obchodzenia się z rosyjskimi jeńcami wojennymi przez stronę ukraińską - oświadczył w piątek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Zapewnił, że Kijów przestrzega konwencji genewskich.

Rzecznik skomentował w ten sposób raport o traktowaniu jeńców wojennych przedstawiony w Kijowie przez szefową misji ONZ na Ukrainie Matildę Bogner. Misja oświadczyła, że posiada dane o straceniu 25 jeńców rosyjskich i 15 ukraińskich.


"Jest dziwne, że podczas niejednokrotnych osobistych spotkań z szefową misji Matildą Bogner i stałą koordynatorką ONZ na Ukrainie Denise Brown nie poruszały one ani razu kwestii traktowania rosyjskich jeńców wojennych. Chciałbym też usłyszeć o niepodważalnych faktach i argumentach, na jakich oparto wnioski misji dotyczące domniemanych naruszeń ze strony ukraińskiej" - oświadczył rzecznik.


"Jeszcze raz podkreślam, że Ukraina przestrzega konwencji genewskich, prawa międzynarodowego i jest otwarta dla organizacji międzynarodowych. To Rosja wtargnęła na naszą ziemię, zabija i uprowadza obywateli ukraińskich i do tej pory blokuje dostęp do naszych jeńców wojennych. Ukrywana jest skala nieludzkiego traktowania i tortur" - dodał Łubinec. (https://t.me/dmytro_lubinetzs/1981)


Bogner powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie, że misja "jest głęboko zaniepokojona egzekucją przez ukraińskie siły zbrojne łącznie do 25 rosyjskich jeńców wojennych i osób zwerbowanych do walki". Jak relacjonuje portal Ukraińska Prawda, Bogner powiedziała, iż do tych egzekucji często dochodziło natychmiast po wzięciu jeńców do niewoli na polu walki.


Misja wyraża też głębokie zaniepokojenie "egzekucją łącznie 15 ukraińskich jeńców wojennych krótko po tym, jak zostali ujęci przez rosyjskie siły zbrojne". 11 z tych 15 egzekucji - dodała Bogner - przeprowadzili najemnicy z Grupy Wagnera. Ponadto misja udokumentowała pięć przypadków, w których ukraińscy jeńcy wojenni zmarli w wyniku tortur, i cztery przypadki śmierci z powodu braku opieki medycznej w okresie niewoli.


Misja ONZ ocenia, że do tortur i złego traktowania jeńców dochodzi po obu stronach konfliktu, najczęściej jednak ofiarami są Ukraińcy. Podczas gdy ponad 90 proc. Ukraińców, którzy przebywali w niewoli rosyjskiej, mówiło o złym traktowaniu, wśród Rosjan mówiła o tym około połowa jeńców.


Oceny misji są oparte na wywiadach z Ukraińcami, którzy powrócili z niewoli rosyjskiej, i z Rosjanami przebywającymi w niewoli na Ukrainie. Misja ONZ nie została dopuszczona do jeńców wojennych przetrzymywanych na terenie Rosji i na okupowanych obszarach Ukrainy, gdzie znajduje się około 48 miejsc przetrzymywania jeńców.


Bogner powiedziała, że strona ukraińska bada pięć przypadków stracenia jeńców, obejmujących 22 ofiary. Misja na razie nie ma informacji na temat postępowań sądowych wobec domniemanych sprawców.


Misja ONZ przedstawiła również półroczny raport o sytuacji praw człowieka na Ukrainie podczas trwającej wojny. W raporcie znalazła się m.in. informacja o dzieciach ukraińskich wywiezionych z Charkowa na "kolonie letnie" do Rosji. Dzieci wyjechały za zgodą rodziców, ale nie wróciły do domu.


Dokument aktualizuje również liczbę 621 przypadków zaginięć i zatrzymań przez rosyjską armię. Opisuje niekiedy wstrząsające przykłady nadużyć: bicie, maltretowanie, groźby tortur i zabicia członków rodziny. "Okropny ludzki koszt wojny jest też oczywisty w przypadkach przemocy seksualnej związanej z tym konfliktem" - powiedziała Bogner.


Ustalenia tego raportu potwierdzają, że Rosja dopuszcza się na terytorium Ukrainy masowych zbrodni wojennych i naruszeń praw człowieka - oświadczył Łubinec. "Zabici i ranni cywile, samowolne zatrzymania, napaści, egzekucje, uprowadzenia, maltretowanie i przemoc seksualna - takich zbrodniczych działań dopuszcza się agresor" - powiedział rzecznik. (PAP)


awl/ mms/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej 2023-05-29, godz. 21:10 Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister… » więcej 2023-05-29, godz. 21:00 Włochy/ Plaga szarańczy zagraża rolnictwu na Sardynii Szarańcza zagroziła na Sardynii obszarowi o łącznej powierzchni 50 tysięcy hektarów - alarmują rolnicy z włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich pięciu lat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »