Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 20:30 Autor: PAP

D.Tusk: jestem gotowy bez żadnych warunków wstępnych każdemu powiedzieć: idźmy razem

Jestem dzisiaj gotowy bez żadnych warunków wstępnych każdemu powiedzieć: idźmy razem, nie ma problemu – zadeklarował w piątek lider PO Donald Tusk podczas spotkania z nauczycielami w Siemianowicach Śląskich, pytany o możliwość stworzenia wspólnej listy wyborczej opozycji.

Przewodniczący Platformy ocenił, że po powrocie do polskiej polityki udało mu się odbudować siłę Koalicji Obywatelskiej.


„Robię wszystko, żeby (poparcie dla KO – PAP) przekroczyło 30 proc. i żeby wygrać te wybory. I robię wszystko, żeby namówić pozostałych, żeby to zrobić razem, bo wydaje mi się, że wtedy ta wygrana jest bardziej gwarantowana. I muszę cierpliwie słuchać ich tłumaczeń, że nie, że z Tuskiem nigdy. Jestem tutaj absolutnie cierpliwy, chociaż czas się powoli wypełnia, bo zaraz te wybory się zaczną” – powiedział Tusk.


Jak zauważył, liderzy: PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, oraz Polski 2050 Szymon Hołownia, „często publicznie dają do zrozumienia, że oni nie chcą iść razem, bo Platforma czy KO jest za silna. Ja nie mogę się tłumaczyć z tego, że udało mi się odbudować siłę Koalicji Obywatelskiej” – powiedział szef PO.


Na zarzut, że liderzy opozycji nie potrafią się porozumieć, czego efektem może być wygrana PiS, Tusk odpowiedział, że nie jest tak, iż „durni faceci w krótkich spodenkach nie potrafią się dogadać”.


„Mam ten sam lęk co pani, że może zabraknąć głosów: dwóch, pięciu; że oni mogą trochę oszukać, albo i nie trochę; że mają do dyspozycji potężne narzędzia. Naprawdę, jestem dzisiaj gotowy bez żadnych warunków wstępnych każdemu powiedzieć: idźmy razem, nie ma problemu” – oświadczył lider Platformy Obywatelskiej.


Jego zdaniem, należy wyciągnąć wnioski z doświadczeń partii politycznych i ruchów społecznych, próbując „znaleźć syntezę i synergię tego, co pozwoli wygrać wybory”.


„Taka synteza musi dotyczyć wszystkich środowisk, różnych wrażliwości. Na pewno nie możemy sobie pozwolić na sformułowanie bardzo radykalnego, progresywnego programu, nawet jeśli chcielibyśmy się pod nim podpisać obiema rękoma (…), bo on będzie miał mniejszościowy charakter” – mówił Tusk, wskazując przy tym na postawę Lewicy.


Odwołał się do doświadczeń amerykańskich, przekonując, iż Joe Biden zdał sobie sprawę, iż Demokraci przegrają z Donaldem Trampem i Republikanami, dopóki ton na lewicy będą nadawały mniejszościowe projekty z różnych dziedzin życia.


„Nie zbuduje się większości poprzez radykalne formułowanie projektów, które są właściwe dla różnego typu mniejszości. W polityce, w demokracji nie jest tak, że większość zdobywają ci, którzy składają się z różnych mniejszości” – wskazał.


„Wygramy tę wybory jeśli znajdziemy wspólną melodię, wspólną polityczną pieśń – czy to będzie konserwatysta, który wierzy w umiarkowaną reformę Kościoła, czy to będzie waleczna dziewczyna o mocnych, np. lewicowych poglądach ze Strajku Kobiet. Musimy sobie uzmysłowić, co jest dla nas rzeczywiście wspólnym priorytetem, który może zbudować większość wokół tego priorytetu” – wyjaśnił.


W ocenie lidera Platformy, w Polsce ma miejsce faktyczna „konfrontacja zła z dobrem”. „Naprawdę jesteśmy o krok od politycznej katastrofy - takiej degradacji Polski, że aż czasami nie jestem w stanie uwierzyć i zrozumieć, że tak wielu w Polsce tego nie widzi, że to jest naprawdę zło i dobro” – powiedział Tusk, który chciałby przekonać do tego także partnerów po stronie opozycyjnej.


„Każdy może zachować swoją tożsamość – (Szymon) Hołownia nie musi być taki jak Lempart (Marta, liderka Strajku Kobiet – PAP). I nawet źle byłoby, gdyby tak się stało - tylko muszą znaleźć to, co jest wspólne i to, co łączy. Wokół tego zbudować nie szczegółowy program – bo przecież te partie będą się różniły między sobą, i dobrze – tylko wspólny cel” – powiedział w Siemianowicach Śląskich Donald Tusk.


Podkreślił, że w polityce istotnymi wartościami są sprawczość, siła i wola. Potrzebna jest – wskazał – „zdolność do podjęcia walki wokół czytelnego celu; pewnych czytelnych kryteriów, które są do zaakceptowania przez większość”.(PAP)


mab/ par/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej 2023-05-29, godz. 21:10 Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister… » więcej 2023-05-29, godz. 21:00 Włochy/ Plaga szarańczy zagraża rolnictwu na Sardynii Szarańcza zagroziła na Sardynii obszarowi o łącznej powierzchni 50 tysięcy hektarów - alarmują rolnicy z włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich pięciu lat… » więcej 2023-05-29, godz. 20:50 Czechy/ Szef sztabu generalnego armii czeskiej Rzehka: Rosja zmierza w kierunku konfliktu z NATO Szef sztabu generalnego armii Czech Karel Rzehka ostrzegł w poniedziałek, że Rosja zmierza w kierunku konfliktu z NATO. Na seminarium w Izbie Poselskiej o bezpieczeństwie… » więcej 2023-05-29, godz. 20:50 Prezydent: politycy działający w interesie RP nie boją się w Polsce żadnej komisji (opis) Politycy, którzy działali w interesie RP w ostatnich 16 latach, nie boją się w Polsce żadnej komisji - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda… » więcej 2023-05-29, godz. 20:40 USA/ Prezydent Biden grozi sankcjami i wycofaniem pomocy dla Ugandy w związku z podpisaniem ustawy anty-LGBT Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że rozważy sankcje oraz zrewiduje wszystkie aspekty współpracy z Ugandą po tym, jak prezydent tego kraju podpisał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »