Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 20:20 Autor: PAP

Żaryn: rosyjska propaganda maluje obraz Polski jako awanturnika i kraju, który jest problemem

Rosja rozbudowuje operację informacyjną przeciwko Polsce, obliczoną na wytworzenie fałszywego obrazu Polski jako awanturnika, zagrażającego Białorusi, Rosji i Ukrainie - napisał minister Stanisław Żaryn. Jak dodał, Rosja sugeruje też, że Polska jest problemem dla NATO i UE.

"Propaganda Kremla wykorzystała komunikację rządu RP dotyczącą przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 i rozmieszczenia systemów HIMARS w Polsce do umocnienia w społeczeństwie rosyjskim mitu Rosji jako +oblężonej twierdzy+, a także do prób zastraszenia Polaków wizją ataków odwetowych" - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.


Rosjanie - jak wynika z jego obserwacji - kontynuują podważanie zdolności bojowych i autorytetu Sił Zbrojnych RP. Przykładowo zdjęcia z pikników wojskowych są przez nich wykorzystywane do kształtowania wrażenia, że polska armia boryka się z problemami kadrowymi.


"Aparat propagandowy Kremla intensywnie eksploatuje narracje wymierzone w relacje polsko-ukraińskie. Oskarża Polskę o roszczenia terytorialne wobec Ukrainy, planowanie działań zbrojnych przeciwko Ukrainie i Białorusi oraz popełnianie zbrodni wojennych rękami +najemników+" - ocenił Żaryn


W polskiej infosferze - zaznaczył - działania rosyjskiej propagandy koncentrują się na przedstawianiu uchodźców jako przestępców odpowiedzialnych za rozboje, kradzieże, morderstwa i handel narkotykami, a także jako "pasożytów" żerujących na programach socjalnych w RP.


"Federacja Rosyjska zwiększa udział filmów pochodzących z pola walki w działaniach propagandowych. Materiały wideo mają demonstrować skuteczność bojową rosyjskich żołnierzy i niezawodność sprzętu. Moskwa próbuje stworzyć wrażenie, że Zachód nie ma szans zatrzymać Rosji" - poinformował minister.


Dodał, że także propaganda reżimu Łukaszenki rozwija operację wymierzoną w Polską w oparciu o presję migracyjną. Korzysta przy tym również z inicjatyw i wypowiedzi części polskich komentatorów, którzy wpisują się w działania propagandowe Białorusi przeciwko Rzeczpospolitej.


"Mińsk buduje atmosferę bezpośredniego zagrożenia ze strony Polski, a także Ukrainy. Eksploatuje w tym celu tezy o rzekomym zastraszaniu białoruskich służb granicznych i kolportuje fałszywe doniesienia o ofiarach min rozłożonych przez siły zbrojne Ukrainy w strefie przygranicznej" - dodał Żaryn.


Podsumował stwierdzeniem, że wzrasta aktywność ruchów pseudopacyfistycznych w Polsce. Celem działalności agitacyjnej tych ruchów nie jest pokój, a obniżenie chęci Polaków do wspierania Ukrainy poprzez rozbudzanie w nich obaw o własne bezpieczeństwo.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ jann/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej 2023-05-29, godz. 21:10 Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister… » więcej 2023-05-29, godz. 21:00 Włochy/ Plaga szarańczy zagraża rolnictwu na Sardynii Szarańcza zagroziła na Sardynii obszarowi o łącznej powierzchni 50 tysięcy hektarów - alarmują rolnicy z włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich pięciu lat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »