Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 19:20 Autor: PAP

Świrski: W dylemacie miedzy wolnością słowa a walką z dezinformacją należy posłużyć się kryterium prawdy

W dylemacie miedzy wolnością słowa a walką z dezinformacją, należy posłużyć się kryterium prawdy. Prawdą jest rzeczywista rola Rosji w konflikcie z Ukrainą, fakt, że jest agresorem - to jest to kryterium prawdy - powiedział w piątek PAP przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Konferencja pt. "Perspektywy współpracy polsko-czeskiej na najbliższą dekadę" organizowana przez Fundację Polska Wielki Projekt odbyła się w piątek w Warszawie. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wziął udział w panelu nt. bezpieczeństwa informacyjnego.


Świrski pytany przez PAP o wspólne działania Czech i Polski jeśli chodzi o walkę z dezinformacją powiedział, że "Czechy mają dosyć duże doświadczenie w ramach NATO w obserwowaniu i zwalczaniu rosyjskiej dezinformacji. Jest tam kilka instytucji, które się tym zajmują".


"Z punktu widzenia regulatora mogę powiedzieć, że w Polsce wchodzimy dopiero w temat zwalczania rosyjskiej dezinformacji. Wprawdzie 24 lutego 2022 roku KRRiT poprzedniej kadencji nakazała zamknięcie rosyjskich programów, które w Polsce były dostępne", ale "jest to pierwszy krok, ale jeżeli chodzi o strategię walki z dezinformacją to niezwykle ważna jest edukacja medialna, aby obywatele mieli wiedzę na temat rozpoznawania dezinformacji czy źródeł dezinformacyjnych".


Dodał, że "jeżeli chodzi o Czechy, to są one bardziej zaawansowane w tej dziedzinie od Polski". "To wynika też z tego, że to mniejszy kraj. W związku z tym potrzeba mniej wysiłku, aby walkę z dezinformacją prowadzić" - zauważył. "Poza tym mam przekonanie, że rosyjska aktywność w Czechach była bardziej dostrzegana niż w Polsce" - dodał.


Zdaniem przewodniczącego KRRiT "w Polsce musimy zmobilizować się, żeby rosyjska dezinformacja nie docierała do polskich obywateli, aby umieli oni rozpoznać źródła dezinformacji. Mówił, że "oprócz wprost rozpoznawalnych źródeł jak np. +Sputnik+ czy +Russia Today+ w Polsce dostępnych już tylko przez internet, są też ukryte przekazy, które mogą być uznawane za całkowicie legalne czy usprawiedliwione, wynikające z wolności słowa, wolności poglądów". "Tutaj należy rozważyć ten dylemat wolność słowa vs walka z dezinformacją. Kryterium, którego należy użyć przy tym dylemacie do rozpoznania tej rzeczywistości, to kryterium prawdy. Jeżeli prawda jest powiedziana, a prawdą jest rzeczywista rola Rosji w tym konflikcie, to, że jest agresorem, że jest to system ludobójczy, że dokonują ludobójstwa na Ukrainie, że Rosja jest agresorem, a nie prowadzi żadnej operacji denazyfikacyjnej, to jest to kryterium prawdy" - wyjaśnił. Dodał, że "jeżeli pojawią się informacje odwrotne to mamy do czynienia z dezinformacją". (PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ aszw/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej 2023-05-29, godz. 21:10 Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister… » więcej 2023-05-29, godz. 21:00 Włochy/ Plaga szarańczy zagraża rolnictwu na Sardynii Szarańcza zagroziła na Sardynii obszarowi o łącznej powierzchni 50 tysięcy hektarów - alarmują rolnicy z włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich pięciu lat… » więcej 2023-05-29, godz. 20:50 Czechy/ Szef sztabu generalnego armii czeskiej Rzehka: Rosja zmierza w kierunku konfliktu z NATO Szef sztabu generalnego armii Czech Karel Rzehka ostrzegł w poniedziałek, że Rosja zmierza w kierunku konfliktu z NATO. Na seminarium w Izbie Poselskiej o bezpieczeństwie… » więcej 2023-05-29, godz. 20:50 Prezydent: politycy działający w interesie RP nie boją się w Polsce żadnej komisji (opis) Politycy, którzy działali w interesie RP w ostatnich 16 latach, nie boją się w Polsce żadnej komisji - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda… » więcej 2023-05-29, godz. 20:40 USA/ Prezydent Biden grozi sankcjami i wycofaniem pomocy dla Ugandy w związku z podpisaniem ustawy anty-LGBT Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że rozważy sankcje oraz zrewiduje wszystkie aspekty współpracy z Ugandą po tym, jak prezydent tego kraju podpisał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »