Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 19:00 Autor: PAP

Meksyk/ Prezydent: szef dyplomacji USA myli się, mówiąc, że część naszego kraju kontrolują kartele narkotykowe

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie ma racji, mówiąc, że część Meksyku jest kontrolowana przez kartele narkotykowe - powiedział w piątek prezydent tego państwa Andres Manuel Lopez Obrador. Wcześniej meksykański przywódca bagatelizował rolę meksykańskich karteli w kryzysie związanym z nadużywaniem opioidów w USA.

Można uczciwie powiedzieć, że niektóre tereny Meksyku są kontrolowane przez kartele, a nie przez rząd - mówił Blinken podczas przesłuchania przed Kongresem USA w środę.


To nieprawda; w kraju nie ma miejsca, w którym władze byłyby nieobecne - odniósł się do jego słów Lopez Obrador podczas piątkowej konferencji prasowej.


Blinken zaznaczył również, że nielegalnie sprowadzany z Meksyku fentanyl - silnie uzależniający narkotyk z grupy opioidów - zabija zarówno Amerykanów, jak i Meksykanów.


Lopez Obrador w ostatnim czasie zaprzeczał, że to z Meksyku pochodzi większość fentanylu rozprowadzanego w USA - przypomina agencja AP. Dodaje, że meksykański prezydent wskazywał też na inne przyczyny kryzysu związanego z uzależnieniem od tego narkotyku, w efekcie którego umiera ok. 70 tys. Amerykanów rocznie. Obrador łączył to z upadkiem wartości rodzinnych w USA i przekonywał, że jest to problem Stanów Zjednoczonych, nie Meksyku.


Według władz amerykańskich większość fentanylu na tamtejszym rynku została wyprodukowana w ukrytych laboratoriach meksykańskich kartelów narkotykowych, przy pomocy chemikaliów sprowadzanych z Chin, a następnie sprowadzona na teren USA przez granicę. (PAP)


adj/ mms/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 19:50 Ukraina/ Armia: Rosja dostała nową partię uzbrojenia z Iranu Rosja otrzymała kolejną partię uzbrojenia z Iranu, co grozi kolejnymi atakami z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów - powiedziała w poniedziałek… » więcej 2023-05-29, godz. 19:50 Starachowice/ Marek Materek tworzy partię polityczną - Nowa Demokracja TAK Nowa Demokracja TAK - to nazwa partii, którą utworzyli społecznicy i samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Marka Materka. „Znani jesteśmy z konkretów, realizowania… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy dość pogodnie, zimno na północnym zachodzie W nocy z poniedziałku na wtorek będzie dość pogodnie, jedynie na południowym wschodzie możliwe przelotne opady deszczu. Na północnym zachodzie zimno, tylko… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 R. Terlecki: jesteśmy za jak najszybszym dołączeniem Mołdawii do UE Głównymi tematami IX Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Republiki Mołdawii było bezpieczeństwo, współpraca bilateralna i kandydowanie Mołdawii do… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 Ukraina/ Armia: wiemy, kto zastępuje Grupę Wagnera w Bachmucie, znamy nazwiska dowódców Armia Rosji wymienia Grupę Wagnera w Bachmucie na wojska powietrznodesantowe i zmotoryzowane; Ukraina zna potencjał tych oddziałów i nazwiska dowódców -… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 Uganda/ Prezydent Museveni podpisał jedną z najsurowszych ustaw anty-LGBT na świecie, przewidującą karę śmierci… Prezydent Ugandy Yoveri Museveni podpisał w poniedziałek ustawę penalizującą homoseksualizm, jego propagowanie oraz nie informowanie władz o znanych związkach… » więcej 2023-05-29, godz. 19:30 Afganistan/ Talibowie: zajmiemy Teheran w ciągu godzin 'Zajmiemy Teheran w ciągu kilku godzin, jeżeli tylko pozwoli na to najwyższy przywódca Talibanu' - powiedział w nagraniu zamieszczonym w niedzielę wysoko… » więcej 2023-05-29, godz. 19:30 Prezydent: politycy działający w interesie RP nie boją się w Polsce żadnej komisji (krótka) Politycy, którzy działali w interesie RP w ostatnich 16 latach, nie boją się w Polsce żadnej komisji - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że 'raczej… » więcej 2023-05-29, godz. 19:20 USA/ Biden: najlepszym sposobem na upamiętnienie poległych żołnierzy jest utrzymanie demokracji Najlepszym sposobem na upamiętnienie poległych żołnierzy jest zapewnienie, że nasza demokracja i konstytucja będzie trwać nadal - oświadczył w poniedziałek… » więcej 2023-05-29, godz. 19:20 Prezydent: żeby Polska stała się państwem rzeczywiście nowoczesnym - musi być jednakowo rozwinięta Żeby Polska stała się państwem rzeczywiście nowoczesnym, państwem europejskim, trzeba zadbać o to, żeby Polska była jednakowo rozwinięta - mówił prezydent… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »