Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 19:00 Autor: PAP

Rosja/ Media: szef okupacyjnej administracji Krymu ma własną firmę najemniczą

Niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii podał, że szef okupacyjnej administracji Krymu Siergiej Aksjonow powołał na półwyspie własną firmę najemniczą o nazwie Konwój; kieruje nią Konstantin Pikałow, związany z oddziałami Grupy Wagnera w Afryce.

Portal opublikował materiał, w którym nazywa prywatną firmę wojskową Konwój (ros. Konwoj) "dość nowym prywatnym oddziałem wojskowym". Jak informuje, w listopadzie 2022 roku grupa ta utworzyła swój kanał na serwisie Telegram.


Formalnie Konwój jest oddziałem bojowej rezerwy armii rosyjskiej (BARS), która rekrutuje ochotników. Źródło portalu - mężczyzna, który służył w Konwoju - powiedział dziennikarzom, że najemnicy podpisują dwa kontrakty: jeden z ministerstwem obrony Rosji, a drugi z Konwojem.


"To prywatna firma wojskowa Aksjonowa, ale wszyscy dowódcy dawniej pracowali dla Grupy Wagnera" - powiedziało źródło dziennikarzom. Ważnyje Istorii zauważają, że Aksjonow publicznie popierał założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna w jego konflikcie z ministerstwem obrony Rosji.


Pozycje Konwoju znajdują się obecnie w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, przylegającym do anektowanego Krymu. Na początku działalności formacja liczyła około 300 osób.


Jej dowódca, Pikałow to "prawa ręka" Prigożyna - zauważają Ważnyje Istorii. Według portalu Pikałow, używający pseudonimu "Mazaj", nadzorował najemników Prigożyna w Republice Środkowej Afryki.


Pikałow figuruje w rejestrze podmiotów prawnych jako ataman Towarzystwa Kozackiego Konwój.


Inny reprezentant tej organizacji Wasilij Jaszczykow powiedział dziennikarzom, że nazwa Konwój pochodzi od historycznego osobistego Konwoju Kozackiego cara Rosji, czyli straży przybocznej monarchy. Jaszczykow oznajmił, że jego przodek służył w tej formacji, ochraniając ostatniego cara Rosji Mikołaja II. (PAP)


awl/ mal/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 20:00 Ekstraklasa futsalu - Constract Lubawa mistrzem Polski (wynik) Constract Lubawa został po raz pierwszy w historii mistrzem Polski w futsalu po poniedziałkowej wygranej u siebie z Rekordem Bielsko-Biała 4:2 (1:0) w trzecim… » więcej 2023-05-29, godz. 20:00 Euractiv: nazwisko Ursuli von der Leyen przywołane w skandalu politycznym w Bułgarii Nazwisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zostało przywołane w najnowszym skandalu politycznym w Bułgarii. W 5-godzinnym nagraniu… » więcej 2023-05-29, godz. 19:50 Ukraina/ Armia: Rosja dostała nową partię uzbrojenia z Iranu Rosja otrzymała kolejną partię uzbrojenia z Iranu, co grozi kolejnymi atakami z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów - powiedziała w poniedziałek… » więcej 2023-05-29, godz. 19:50 Starachowice/ Marek Materek tworzy partię polityczną - Nowa Demokracja TAK Nowa Demokracja TAK - to nazwa partii, którą utworzyli społecznicy i samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Marka Materka. „Znani jesteśmy z konkretów, realizowania… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy dość pogodnie, zimno na północnym zachodzie W nocy z poniedziałku na wtorek będzie dość pogodnie, jedynie na południowym wschodzie możliwe przelotne opady deszczu. Na północnym zachodzie zimno, tylko… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 R. Terlecki: jesteśmy za jak najszybszym dołączeniem Mołdawii do UE Głównymi tematami IX Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Republiki Mołdawii było bezpieczeństwo, współpraca bilateralna i kandydowanie Mołdawii do… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 Ukraina/ Armia: wiemy, kto zastępuje Grupę Wagnera w Bachmucie, znamy nazwiska dowódców Armia Rosji wymienia Grupę Wagnera w Bachmucie na wojska powietrznodesantowe i zmotoryzowane; Ukraina zna potencjał tych oddziałów i nazwiska dowódców -… » więcej 2023-05-29, godz. 19:40 Uganda/ Prezydent Museveni podpisał jedną z najsurowszych ustaw anty-LGBT na świecie, przewidującą karę śmierci… Prezydent Ugandy Yoveri Museveni podpisał w poniedziałek ustawę penalizującą homoseksualizm, jego propagowanie oraz nie informowanie władz o znanych związkach… » więcej 2023-05-29, godz. 19:30 Afganistan/ Talibowie: zajmiemy Teheran w ciągu godzin 'Zajmiemy Teheran w ciągu kilku godzin, jeżeli tylko pozwoli na to najwyższy przywódca Talibanu' - powiedział w nagraniu zamieszczonym w niedzielę wysoko… » więcej 2023-05-29, godz. 19:30 Prezydent: politycy działający w interesie RP nie boją się w Polsce żadnej komisji (krótka) Politycy, którzy działali w interesie RP w ostatnich 16 latach, nie boją się w Polsce żadnej komisji - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że 'raczej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »