Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:50 Autor: PAP

Memoriał Alfreda Smoczyka na żużlu - w Lesznie inauguracja nowego sezonu

Zaplanowany na niedzielę jeden z najstarszych turniejów w Polsce, Memoriał Alfreda Smoczyka, będzie jednocześnie początkiem sezonu żużlowego w Lesznie. Przed rokiem triumfował Bartosz Smektała, który po dwóch latach wrócił do miejscowej Unii.

Przedłużająca się zima sprawiła, że w Lesznie, podobnie jak i w innych ośrodkach, żużlowcy dopiero niedawno wyjechali na tory. Drużyna Piotra Barona rozegrała dwa sparingi z pierwszoligowym Falubazem Zielona Góra (przegrała 42:48 i wygrała 50:40), a kolejnym sprawdzianem przed inauguracją ligi (8-9 kwietnia) będzie Memoriał Smoczyka.


Na leszczyńskim torze zaprezentują się przede wszystkim żużlowcy obecnie lub w przeszłości związani z Fogo Unią. Jednym z faworytów będzie doświadczony Janusz Kołodziej, który trzykrotnie triumfował w tych zawodach. Kibice będą mogli obejrzeć zawodników, którzy wracają do Leszna. Smektała po dwóch latach spędzonych w Włókniarzu Częstochowa znów będzie punktował dla Unii, klubu, którego jest wychowankiem. Inny "nowy-stary" zawodnik to Grzegorz Zengota, który karierę zaczynał w Falubazie, ale w latach 2013-2017 także reprezentował barwy leszczyńskiego zespołu.


Na liście startowej są bardzo dobrze znani leszczyńskiej publiczności Przemysław Pawlicki (Enea Falubaz Zielona Góra), Tobiasz Musielak (Arged Malesa Ostrów Wlkp.), Australijczyk Brady Kurtz (ROW Rybnik) czy 45-letni Damian Baliński z Kolejarza Rawicz.


Memoriał patrona leszczyńskiego stadionu rozgrywany jest od 72 lat. Smoczyk był jednym z najbardziej utalentowanych zawodników okresu powojennego. W 1949 roku w wieku 21 lat zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. Rok później zginął w wypadku motocyklowym pod Lesznem.


W turnieju pamięci Smoczyka startowało wielu wybitnych żużlowców, m.in. Tony Rickardsson, Hans Nielsen, Tomasz Gollob, Andrzej Huszcza, Roman Jankowski czy Henryk Żyto, który w latach 50. i 60. wygrał zawody sześciokrotnie.


Zawody rozegrane zostaną w niedzielę, początek o godz. 14. (PAP)


autor: Marcin Pawlicki


lic/ krys/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 14:40 Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Katowice/ NOSPR zatrudnił nową dyrektor artystyczną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zatrudniła nową dyrektor artystyczną i pierwszą dyrygentkę Marin Alsop. Zadaniem Alsop będzie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 BiH/ Radio Wolna Europa: Moskwa naciska na władze, by kupowały więcej rosyjskiego paliwa, wypierając surowce z UE Rosja naciska na władze Bośni i Hercegowiny, by kupowały więcej produkowanego w Serbii rosyjskiego paliwa. Rząd BiH chce wprowadzenia zmian prawnych dających… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Premier: pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, a bezpłatne autostrady dla polskich kierowców, to kolejne zobowiązanie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Hongkong/ Producentka reportażu o brutalnym ataku uniewinniona przez Sąd Najwyższy Sąd najwyższy w Hongkongu uchylił w poniedziałek wyrok skazujący dziennikarkę Bao Choy za składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania dostępu do… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Rzecznik rządu: nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjsk… Nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nie wykluczam sytuacji… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Białystok/ Miasto ogłosiło program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie Miasto Białystok ogłosiło w poniedziałek program obchodów 80. rocznicy powstania w miejscowym getcie. Oprócz głównych uroczystości zaplanowanych na 16… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Izrael/ Wiceszef MSZ Jabłoński z szefem izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Hanegbim rozmawiał o rosyjskiej… Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie z szefem… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Fundacja ITAKA: przed ucieczką nastolatka z domu chroni tylko dobra relacja z dzieckiem Przed ucieczką nastolatka z domu chroni nas tylko jedna rzecz - to dobra relacja z własnym dzieckiem - oceniła w rozmowie z PAP wiceprezes Fundacji ITAKA Izabela… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Senat/ MZ: od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia Od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »