Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:30 Autor: PAP

Podlaskie/ Ruszyła społeczno-edukacyjna kampania "#wkręć się w technologię!”

Zachęceniu młodych ludzi do świadomej edukacji z rozwijających się nowych technologii, które będą dominować w gospodarce, ale też pokazaniu im zagrożeń związanych np. z hejtem w Internecie, służy kampania społeczno-edukacyjna "+wkręć się w technologię!”, którą rozpoczęła Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Do maja w praktycznych zajęciach, warsztatach, spotkaniach weźmie udział ok. 2,5 tys. uczniów z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Hajnówki, Moniek, Bielska Podlaskiego i Augustowa - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.


Kampania jest skierowana do młodzieży, ale też do nauczycieli. Ma także zachęcać uczniów do nauki w kierunkach ścisłych, które wiążą się z nowymi technologiami. Technologie te są coraz bardziej powszechne w naszym życiu, edukacji, gospodarce, administracji.


"My na co dzień wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa i widzimy, że nowe technologie, cyfryzacja są bardzo ważnymi czynnikami, żeby nastąpił wzrost konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Zresztą to nie dotyczy tylko biznesu, ale również wszystkich innych sfer gospodarki" - mówił prezes PFRR Marek Dźwigaj. Dodał, że transformacja cyfrowa po prostu ma miejsce i dzieje się niezależnie od wszystkiego.


"Te procesy się dzieją, nowe technologie powstają, nowe technologie są absorbowane do naszego życia codziennego i do biznesu (...) I stawiamy pytanie czy my jako społeczeństwo jesteśmy na to gotowi. Wydaje się, że niby tak, ale dzieje się wszystko tak szybko, że być może jednak nie do końca" - mówił Dźwigaj.


Autorzy kampanii zwracają uwagę, że jeżeli będzie postępował rozwój gospodarki w oparciu o nowe technologie, to będą potrzebni ludzie, którzy te technologie będą umieli tworzyć, ale też obsługiwać.


Dźwigaj mówił, że niepokoi w tym kontekście to, że w Polsce spada liczba absolwentów kierunków nauk ścisłych, które z tymi technologiami się wiążą. Może to oznaczać, że będzie za mało specjalistów w tych dziedzinach, stąd zachęcanie młodych, aby się tymi technologiami interesowali.


"Intencja jest taka, żeby młodych ludzi zaciekawić. Być może część z nich zainteresuje się tematem i swoją drogę edukacyjną i zawodową ukierunkuje właśnie na ten cel" - mówił dziennikarzom Dźwigaj.


Aby zachęcać do technologii, eksperci PwC poprowadzą dla uczniów warsztaty z technologią wirtualnej rzeczywistości (VR), podczas których będzie można odbyć wirtualna wycieczkę na Antarktydę. Nauczyciele odbędą warsztaty z pracownikami Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - np. VR, druk 3D, narzędzi cyfrowych, które mogą wykorzystać w nauczaniu.


Drugim elementem kampanii ma być zwrócenie uwagi na problem hejtu i cyberprzemocy. Dyrektor Fundacji Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema Jakub Płodzich poinformował, że przewidziano warsztaty „#OgarnijHejt", aby zwrócić uwagę młodym na cyberprzemoc w sieci, która ma dużą skalę i groźne konsekwencje, także związane z próbami samobójczymi młodych ludzi. W warsztatach wezmą udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych, ich rodzice i nauczyciele.


Płodzich podał, że w ciągu trzech ostatnich lat takie warsztaty odbyły się dotąd w ok. stu szkołach w całej Polsce. W Podlaskiem warsztaty odbędą się w 10 szkołach.


Cała kampania zostanie podsumowana 26 maja podczas spotkania "Gospodarka jutra" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, podczas którego będzie dyskusja o wizji przyszłości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.(PAP)


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ mir/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »