Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:10 Autor: PAP

Gdańsk/ WFOŚiGW: GUMed otrzymał dofinansowanie na fotowoltaikę

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał od WFOŚiGW w Gdańsku 1 mln zł dotacji i 1 mln zł pożyczki na montaż instalacji fotowoltaicznych o wartości 2,4 mln zł - poinformował w piątek fundusz. Jak dodano, to czwarta uczelnia, która wzięła udział w naborze "Brodziec – adaptacja do zmian klimatu".

"+Brodziec – adaptacja do zmian klimatu+ to pilotażowe działanie WFOŚiGW w Gdańsku. Uczestniczyć w nim mogą publiczne uczelnie wyższe województwa pomorskiego. Celem naboru jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i ciepła, ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych, lepsza efektywność wykorzystania wody" – przekazała Julita Sielecka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Koszt całego projektu to 2,4 mln zł. WFOŚiGW w Gdańsku udzielił uczelni 1 mln zł dotacji oraz 1 mln zł pożyczki – podano.


Jak poinformowała Sielecka, władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego realizację inwestycji podzieliły na dwa etapy. "W pierwszym zamontują instalacje fotowoltaiczne do 49 kW, w drugim – powyżej 49 kW. Łączna moc odnawialnych źródeł energii wyniesie 449 kW. Prace przeprowadzone zostaną na dachach domów studenckich, budynkach dziekanatów oraz obiekcie dydaktycznym Collegium Biomedicum. Roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 380 MWh. Wykorzystywana będzie na potrzeby własne uczelni" – wyjaśniła.


Cytowany w informacji prasowej rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała podkreślił, że uczelnia jest nowoczesnym ośrodkiem akademickim, który promuje i propaguje rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne.


"Sukcesywnie wprowadzamy szereg rozwiązań technicznych i organizacyjnych, których celem jest troska o środowisko naturalne, a inwestycja w panele fotowoltaiczne jest kolejnym krokiem na tej drodze. Nie bez znaczenia jest również aspekt prozdrowotny. Przyczyniamy się do zmniejszenia ilości energii elektrycznej koniecznej do wytworzenia w elektrowniach węglowych. Tym samym poprawiamy jakość powietrza, co ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia mieszkańców" – zaznaczył.


"To czwarta uczelnia, która wzięła udział w naszym naborze +Brodziec – adaptacja do zmian klimatu+. Wcześniej dofinansowanie otrzymały Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Gdańska oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. Te inwestycje bardzo nas cieszą. Zmniejsza się emisja dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery. Przynoszą realne korzyści w finansach pomorskich uczelni" – stwierdził cytowany w komunikacie prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda. (PAP)


autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ mk/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 16:00 Holandia/ Rząd ukarał koleje grzywną 1,5 mln euro z powodu tłoku w pociągach Holenderskie koleje (NS) zostały ukarane przez rząd grzywną w wysokości 1,5 mln euro z powodu zatłoczonych pociągów - poinformowała we wtorek sekretarz… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Prognoza pogody na 7 i 8 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, południowo-zachodnia, środkowa i częściowo północna Europa będzie pod wpływem układów niżowych… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Firma z branży recyklingu: aby system kaucyjny zaczął działać w 2025 ustawa musi zostać przyjęta w tym roku Aby system kaucyjny zaczął działać w 2025 r. ustawa w tej sprawie musi zostać uchwalona jeszcze w tym roku - zwracają uwagę eksperci firmy Tomra. Jak podkreślają… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Estonia/ Prezydent: zniszczenie tamy na Dnieprze to kolejny akt terroryzmu zagrażający tysiącom ukraińskich cywil… Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce to kolejny akt terroryzmu zagrażający tysiącom cywilów na Ukrainie - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Estonii Alar… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Straż Graniczna: cudzoziemiec utknął na bagnach w ścisłym rezerwacie Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Białowieży, wspólnie ze strażakami z Hajnówki, pomogli cudzoziemcowi, który utknął na bagnach w Rezerwacie… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 Ukraina/ Prezydent Zełenski spotkał się z wysłannikiem papieża Franciszka, rozmawiali m.in. o wysadzonej tamie na… Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek ze specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka kardynałem Matteo Zuppim - poinformowało biuro… » więcej 2023-06-06, godz. 16:00 81 lat temu NKWD zniszczyło zaporę Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej 18 sierpnia 1941 r. NKWD wysadziło tamę Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej (DniproHES) w Zaporożu. Wybuch spowodował wyrwę w zaporze o długości ok. 150 m… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Niemcy/ Sondaż: większość wyborców niezadowolona z pracy kanclerza Scholza Tylko co trzeci ankietowany (35 proc.) jest zadowolony z dotychczasowej pracy kanclerza Niemiec Olafa Scholza (SPD), podczas gdy niezadowolonych jest 64 proc… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Słowacja/ Przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki: trzeba wzmocnić wschodnią flankę, zwłaszcza obronę powietrzną… Rosja to najpoważniejsze zagrożenie dla NATO; od szczytu w Wilnie oczekujemy wzmocnienia wschodniej flanki wojskami i sprzętem, zwłaszcza w obronie powietrznej… » więcej 2023-06-06, godz. 15:50 Stypendia dla osób zaangażowanych społecznie wśród pomysłów prezydenckiej rady ds. młodzieży Stypendia dla osób zaangażowanych społecznie, uznanie roku 2025 za rok wolontariatu - to m.in. pomysły Rady ds. Młodzieży Narodowej Rady Rozwoju na wzmocnienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »