Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:10 Autor: PAP

IMGW ostrzega: po zmianie czasu może być więcej wypadków na drogach

Bądźmy ostrożni, bo badania wykazały, że krótko po zmianie czasu zimowego na letni - czeka to nas w nocy z soboty na niedzielę - dochodzi do większej liczby wypadków drogowych oraz w miejscach pracy, a wypadki te są zwykle tragiczniejsze w skutkach – przekazał w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W nocy z soboty na niedzielę wskazówki zegara będziemy przesuwać o godzinę do przodu, z 2 na 3, co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej.


W pierwszych dniach po zmianie czasu wiele osób ma problem z zasypianiem. Zmiana może mieć przykre konsekwencje szczególnie dla osób zmęczonych, chorych, mających problemy ze snem czy pracujących w trybie zmianowym ubytek godziny snu może mieć przykre skutki: pogorszenie samopoczucia, nadmierna senność, pogorszona sprawność psychofizycznej, gorsze radzenie sobie ze stresem, mniejsza tolerancja bólu.


Specjaliści IMGW radzą, jak łagodniej przejść ten przejściowy okres. W sobotę wieczorem dobrze jest zapewnić sobie relaks. Przed pójściem spać warto iść na spacer, wziąć odprężającą kąpiel, posłuchać spokojnej muzyki. Zalecane jest, aby wyłączyć ekrany emitujące niebieskie światło, zamiast tego można poczytać książki. Rekomenduje się doświetlanie pomieszczeń światłem o ciepłej barwie, przywodzącej na myśl zachodzące słońce. Dobrze jest przewietrzyć sypialnię. Zasypianie ułatwią ćwiczenia oddechowe.


Aby szybciej rozbudzić się w niedzielę rano, można włączyć energetyzującą muzykę. Włączenie niebieskiego światła również może być pomocne, ponieważ odbierane jest przez organizm jako brzask – sygnał dla szyszynki, informujący o konieczności zaprzestania wydzielania melatoniny, hormonu snu. W rozbudzeniu się pomogą ćwiczenia gimnastyczne.


Jeżeli senność przed południem nie ustąpi, to skuteczny może okazać kubek mocnej herbaty, kawy, yerba mate. Jednak spożycie tych napojów wieczorem utrudni zaśnięcie. Osobom szczególnie silnie odczuwającym niekorzystny wpływ zmiany czasu zalecana jest krótka, maksymalnie 20-minutowa drzemka w ciągu dnia. Odradza się dłuższe odsypianie, zwłaszcza późnym popołudniem, ponieważ wieczorem można mieć problem z zaśnięciem.


W przypadku uciążliwości utrzymujących się przez kilka nocy, pomocne może być podjęcie dodatkowej aktywności w ciągu dnia.


Warunki biometeorologiczne w Polsce w nocy z soboty na niedzielę będą niekorzystne. Porywisty wiatr w całym kraju, a na północy i w centrum także lokalne burze, spotęgują uczucie zmęczenia.


W niedzielę Polska będzie pod wpływem niżów znad Bałtyku i zachodniej Europy, a z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będą kolejne układy frontów atmosferycznych.


Pogoda z przeważnie dużym zachmurzeniem i ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego, zwłaszcza w pierwszej połowie dnia, będzie niekorzystnie wpływać na ogólne samopoczucie. Okresami, w czasie większych przejaśnień, niekorzystne warunki biometeorologiczne będą słabły do obojętnych.


Utrzymujący się prawie w całej Polsce porywisty wiatr, a na wschodzie kraju również burze, będą działały pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, u wielu osób mogąc wywoływać niepokój i drażliwość. Przed wyjściem z domu warto zarówno wziąć parasol, jak i okulary przeciwsłoneczne.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ jann/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 14:20 Białystok/ Miasto ogłosiło program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie Miasto Białystok ogłosiło w poniedziałek program obchodów 80. rocznicy powstania w miejscowym getcie. Oprócz głównych uroczystości zaplanowanych na 16… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Izrael/ Wiceszef MSZ Jabłoński z szefem izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Hanegbim rozmawiał o rosyjskiej… Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie z szefem… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Fundacja ITAKA: przed ucieczką nastolatka z domu chroni tylko dobra relacja z dzieckiem Przed ucieczką nastolatka z domu chroni nas tylko jedna rzecz - to dobra relacja z własnym dzieckiem - oceniła w rozmowie z PAP wiceprezes Fundacji ITAKA Izabela… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Senat/ MZ: od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia Od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych - powiedział… » więcej 2023-06-05, godz. 14:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Marcin Janas trenerem Unii Tarnów Marcin Janas został nowym trenerem piłkarzy ręcznych Grupy Azoty Unii, z którą podpisał dwuletni kontrakt - poinformował tarnowski klub. Zastąpi na tym… » więcej 2023-06-05, godz. 14:10 Synoptyk IMGW: w poniedziałek pogodnie i ciepło W poniedziałek po południu będzie pogodnie i ciepło na przeważającym obszarze kraju. Na południu termometry wskażą nawet 27 stopni C. Przelotny deszcz… » więcej 2023-06-05, godz. 14:10 Gliwice/ Politechnika Śląska przygotowała nowy format kształcenia studentów Politechnika Śląska otwiera nowe kierunki studiów na rok akademicki 2023/24. Uczelnia zamierza także wprowadzić nowy format kształcenia na studiach I i II… » więcej 2023-06-05, godz. 14:00 Ukraina/ Wywiad wojskowy: o broń używaną przez partyzantów należy pytać ich samych O broń używaną przez formacje działające autonomicznie na terytorium Rosji, należy pytać bezpośrednio te struktury - powiedział portalowi Suspilne przedstawiciel… » więcej 2023-06-05, godz. 14:00 Dolnośląskie/ 28 szkół otrzymało dotacje na budowę ekopracowni 28 szkół z Dolnego Śląska otrzymało w poniedziałek dotacje na budowę ekopracowni. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu… » więcej 2023-06-05, godz. 13:50 Świętokrzyskie/ Odblokowana trasa po śmiertelnym wypadku na S7 Odblokowana została trasa S7 w kierunku Krakowa na wysokości węzła Kielce Jaworznia. Zderzyły się tam dwa samochody ciężarowe, kierowca jednego z pojazdów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »