Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 16:40 Autor: PAP

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko" otwarta w Kalifornii

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” otwarta została w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valley - zakomunikowało w piątek Muzeum Auschwitz. Czynna będzie do sierpnia. W przedsprzedaży zakupiono na nią ponad 30 tysięcy biletów.

Ekspozycja, poprzez prezentację oryginalnych obiektów, przybliża historię i znaczenie niemieckiego obozu. Dotychczas można ją było oglądać w Malmoe w Szwecji.


Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński powiedział podczas otwarcia, że zbliża się 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu. „W naszym świecie po raz kolejny nasila się retoryka antysemityzmu i innych ideologii nienawiści. Dlatego też cały czas musimy przypominać o złu, które jest możliwe, gdy społeczeństwa przyzwalają na nienawiść” – mówił.


Jego zdaniem, ekspozycja obecnie nabiera szczególnego znaczenia i nie służy tylko pamięci o przeszłości. „Barbarzyńska inwazja Rosji na suwerenną Ukrainę pokazuje nam dziś najpełniej, jak bardzo świat potrzebuje trwałych i czytelnych ostrzeżeń płynących z pamięci historycznej. Auschwitz był bowiem zbyt dotkliwym doświadczeniem, by dziś wolny świat mógł tolerować jakiekolwiek objawy polityki nienawiści, agresji i dehumanizacji. Pamięć musi być kluczem w budowaniu pokojowego i sprawiedliwego świata. Wystawa ta pozwala nam kształtować tę pamięć” – podkreślił Cywiński, którego słowa zacytowały w komunikacie służby prasowe muzeum.


Za prezentację w Bibliotece Reagana odpowiedzialna jest firma World Heritage Exhibitions. „Jestem przekonany, że jest to jedna z najbardziej poruszających i istotnych wystaw dla naszego pokolenia, a jej obecność w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana jest tego dowodem. Warto ją odwiedzić, a także do niej wracać po głęboką refleksję, bowiem nie jest to tylko wystawa – to świadectwo wielkiej tragedii, ale też siły ludzkiego przetrwania? – powiedział prezes WHE John Norman.


Ekspozycja przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, zwykłego polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji stworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady. Zamordowano w nim ok. 1 mln Żydów oraz dziesiątki tysięcy przedstawicieli innych narodowości. Wśród ofiar byli Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak niepełnosprawni, aspołeczni, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści.


Publiczność może zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących z Muzeum Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Pokazane są betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz, fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz, biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hoessa, maska gazowa wykorzystywana przez SS i litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.


Na wystawie znajdują się pojedyncze obiekty wypożyczone z ponad 20 instytucji, w tym między innymi z miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen, Sachsenhausen i Westerbork.


Przed głównym dziedzińcem biblioteki stanął wagon towarowy Model 2 wykorzystywany podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady na terenie okupowanej przez Niemcy Polski.


Ekspozycję zobaczyć można do sierpnia. W przedsprzedaży kupiono już ponad 30 tysięcy biletów, co oznacza, iż będzie to najbardziej odwiedzana wystawa w historii biblioteki. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 17:40 Litwa/ Minister chce, by sprawdzić, czy prezydent miał prawo informować o zatrzymaniach ws. Wołkowa Szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite zwróciła się do Prokuratury Generalnej, by oceniła, czy prezydent Gitanas Nauseda nie naruszył prawa, ogłaszając… » więcej 2024-04-23, godz. 17:40 Szefowa PE: dezinformacja może mieć duży wpływ na głosowanie w wyborach do PE Wyborcy w Unii Europejskiej będą bombardowani kłamstwami i dezinformacją z zewnątrz i wewnątrz UE podczas czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2024-04-23, godz. 17:30 Podkarpackie/ W sobotę w Jarosławiu odbędzie się przysięga terytorialsów W najbliższą sobotę w Jarosławiu na Podkarpaciu odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen… » więcej 2024-04-23, godz. 17:30 Ekstraklasa piłkarska – poważna kontuzja Patryka Sikory z Ruchu Piłkarz beniaminka ekstraklasy Ruchu Chorzów Patryk Sikora będzie pauzował kilka miesięcy. W sobotnim meczu z Widzewem Łódź środkowy pomocnik zerwał… » więcej 2024-04-23, godz. 17:30 Sunak: Będziemy walczyć z przestępcami przewożącymi imigrantów (krótka6) Konieczne jest bezwzględne zwalczanie gangów organizujących przewóz nielegalnych imigrantów - powiedział we wtorek w Warszawie premier Wielkiej Brytanii… » więcej 2024-04-23, godz. 17:20 Sejm/ Komisja zamknęła dyskusję nt. przeszukań u posłów klubu PiS i zakończyła posiedzenie (krótka2) Sejmowa komisja sprawiedliwości przegłosowała wniosek o zamknięcie dyskusji nad informacją nt. marcowych przeszukań u posłów klubu PiS ws. Funduszu Sprawiedliwości… » więcej 2024-04-23, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 23 kwietnia, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Komentatorzy sportowi z Hiszpanii twierdzą, że liderka rankingu tenisistek Iga Świątek staje przed jednym z poważniejszych… » więcej 2024-04-23, godz. 17:10 UE/Producenci będą musieli umożliwić konsumentom łatwą naprawę sprzętów Producenci będą musieli umożliwić konsumentom naprawę części sprzętów nie tylko w okresie gwarancji, ale także po nim, a naprawy bedą musiały być… » więcej 2024-04-23, godz. 17:10 Wenecja/ Portrety autorstwa najdroższej polskiej malarki Ewy Juszkiewicz zachwycają (wideo) Tegorocznemu Biennale Sztuki w Wenecji towarzyszą oficjalnie dwa polskie akcenty. Jednym z nich jest indywidualna wystawa Ewy Juszkiewicz „Locks With Leaves… » więcej 2024-04-23, godz. 17:10 Sunak: Chiny mają zupełnie inne wartości, niż my (krótka5) Chiny mają zupełnie inne wartości, niż my; musimy podejmować praktyczne kroki, by zapewnić sobie bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »