Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 13:20 Autor: PAP

Premier: 24 marca to szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków, którzy ratowali Żydów

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków, którzy ratowali współobywateli Rzeczypospolitej - Żydów - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data święta nie jest przypadkowa - 24 marca 1944 r. niemieccy okupanci rozstrzelali polską rodzinę z podkarpackiej wsi Markowa – Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z siedmiorgiem ich małych dzieci, w tym jednym nienarodzonym. Rodzina Ulmów została zamordowana, ponieważ ukrywała w swoim domu ośmioro Żydów, którzy także zginęli tego samego dnia.


"Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To szczególna data, która przypomina nam o ogromnej odwadze i bohaterstwie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej, ryzykując życie swoje i swoich rodzin, ratowali współobywateli Rzeczypospolitej - Żydów" - napisał premier w piątek na Facebooku.


Podkreślił, że "jeden z najbardziej symbolicznych aktów odwagi tamtych czasów prezentuje historia rodziny Ulmów z Markowej". "Józef i Wiktoria Ulmowie mieli pięcioro dzieci i mieszkali w małej wiosce Markowa na Podkarpaciu. Kiedy niemieckie oddziały okupacyjne zaczęły przeprowadzać masowe deportacje i mordy na Żydach, Ulmowie postanowili pomóc swoim sąsiadom - żydowskiej rodzinie Goldmanów z Łańcuta. Zapłacili za to najwyższą cenę" - zaznaczył Morawiecki.


Dodał, że "24 marca 1944 roku z rąk Niemców zginęli wszyscy członkowie rodziny: Józef Ulma, jego żona Wiktoria będąca w zaawansowanej ciąży, ich sześcioro dzieci oraz wszyscy ukrywający się Żydzi"


"Za swoją postawę i męczeńską śmierć, zgodnie z decyzją Papieża Franciszka, Rodzina Ulmów zostanie beatyfikowana 10 września 2023 roku. Jest to pierwszy przypadek, gdy Kościół katolicki uznaje za świętych nie tylko małżonków, ale również ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone" - napisał szef rządu.


Zwrócił uwagę, że "takich aktów odwagi były tysiące". "Jedne zakończyły się śmiercią pomagających, inne miały szczęśliwy finał. Wiele z nich wciąż pozostaje nieodkrytych, ale przypomina o nich Instytut Pileckiego swoim programem +Zawołani Po Imieniu+" - podkreślił Mateusz Morawiecki.


Zaznaczył, że "nigdzie na świecie i okupowanej Europie za zwykły akt dobroci serca, jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi, nie groziła rozszerzona kara śmierci". "A w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce groziła. Polacy ginęli, bo +zachowali się jak trzeba+. Mimo to - nie bali się masowo pomagać. Musimy o tym pamiętać, przypominać - i apelować o zadośćuczynienie za tamte zbrodnie!" - zaznaczył premier.


Jednocześnie - podkreślił - "patrząc na historię, musimy wywnioskować kilka ważnych lekcji na przyszłość". "Nigdy więcej nie wolno pozwolić, aby naród czy grupa ludzi była nękana i prześladowana z powodu swojego pochodzenia, wyznania, języka, religii czy przekonań. Nigdy więcej nie wolno pozwolić, aby ludzka nienawiść, faszyzm, imperializm, nacjonalizm i nietolerancja doprowadziły do ludobójstwa" - napisał szef rządu. "Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć Ofiarom, a hańba katom i oprawcom" - dodał.(PAP)


ero/ itm/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 16:40 Łódzkie/ Ambasadorzy z krajów regionu Azji i Pacyfiku odwiedzili Ziemię Wieluńską Ambasadorzy państw Azji i Pacyfiku, na zaproszenie szefa Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Marcina Przydacza, odwiedzili w środę Ziemię Wieluńską, w… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 PŚ w skokach - Granerud w szpitalu po upadku w Lillehammer Zwycięzca klasyfikacji generalnej ostatniej edycji Pucharu Świata Halvor Egner Graneud po powrocie z wakacji na Mauritiusie rozpoczął treningi na skoczni w… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 KPRM: Przełomowe rozwiązania dla pracowników w wyniku porozumienia z NSZZ "Solidarność" (komunikat) KPRM informuje: Premier Mateusz Morawiecki podpisał porozumienie z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym 'Solidarność'. W wyniku rozmów ze związkowcami… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 Ekstraklasa siatkarzy - Butryn atakującym Aluronu CMC Atakujący Karol Butryn został siatkarzem Aluronu CMC Warty Zawiercie - poinformował klub. Jest drugim zawodnikiem pozyskanym przez „Jurajskich Rycerzy”… » więcej 2023-06-07, godz. 16:40 Niemcy/ Urząd statystyczny: w pierwszym kwartale farmy wiatrowe były najważniejszym źródłem energii elektrycznej W pierwszym kwartale tego roku farmy wiatrowe były najważniejszym źródłem energii elektrycznej w Niemczech; łącznie pochodziło z nich 32,2 proc. energii… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 French Open - Celt o meczu Świątek: było trochę tenisowych szachów 'Było trochę tenisowych szachów, ale mimo wszystko uważam, że w grze Igi momentami było za dużo ryzyka' - powiedział trener tenisowy Dawid Celt po zwycięstwie… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Prezes PKO BP na EKF 2023: nie ma odwrotu od zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości (MediaRoom) „Najciekawsze, co się tutaj wybijało, to rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor bankowy. Jesteśmy świadomi, że nowa technologia, która wkroczy… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Kraków/ Filharmonia im. Karola Szymanowskiego zamyka 78. sezon artystyczny i zdradza plany na kolejny Koncerty z muzyką Karola Szymanowskiego, recitale mistrzowskie amerykańskich twórców i obchody urodzin mistrzów zaplanowała na 79. sezon artystyczny Filharmonia… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Trzecia Droga zaprezentowała swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą - projekt Przyszłość+ Podniesienie wydatków na edukację do 6 proc. PKB zakłada projekt Przyszłość+ - pierwsza inicjatywa ustawodawcza Trzeciej Drogi, zaprezentowana w środę… » więcej 2023-06-07, godz. 16:30 Belgia/ Media: wyciekły adresy mailowe ponad pół miliona obywateli Hakerzy upublicznili służbowe i prywatne adresy mailowe oraz hasła przeszło 500 tys. Belgów - informuje portal VRT Nws. Udostępnione zostały m.in. adresy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »