Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 12:50 Autor: PAP

PiS zarzuca Tuskowi i PO proniemiecką politykę

Politycy PiS na piątkowej konferencji prasowej zarzucili liderowi PO Donaldowi Tuskowi oraz jego formacji proniemiecką politykę. Z jakiej paki Donald Tusk miałby zostać premierem, skoro nie interesuje go interes polskich obywateli? - pytali.

Europoseł PiS Tomasz Poręba mówił m.in. o Odrze, której pogłębianie w czasie rządów PO-PSL - jego zdaniem - zostało powstrzymane pod presją niemieckich ekologów.


Poręba podniósł także temat budowy elektrowni atomowej w Polsce, przypominając, że w czasie rządów PO-PSL na przygotowania do atomizacji polskiej energii wydano ponad 180 mln zł, jednak - jak ocenił - dopiero rząd PiS podjął działania, by elektrownie atomowe zostały w Polsce wybudowane.


"To wszystko wpisuje się w logikę rządów Donalda Tuska i PO, która na pierwszym miejscu zawsze stawiała strategiczne interesy nie polskie, ale naszego zachodniego sąsiada" - dodał.


Polityk wyliczył, że w latach 2016-2022 grupa EPP, do której w Parlamencie Europejskim należy PO, zainspirowała 38 rezolucji przeciwko Polsce.


Europoseł PiS Dominik Tarczyński wskazywał, że europarlamentarzyści PO głosowali za rezolucjami przeciwko Polsce. Zwrócił także uwagę, że rezolucje te były popierane także przez osoby zamieszane w aferę korupcyjną w PE.


"Z jakiej paki Donald Tusk teraz mówi, że on będzie walczył o polskie interesy? Te głosowania to są fakty, nie nasze opinie" - mówił Tarczyński.


Zdaniem rzecznika PiS Rafała Bochenka Tusk i politycy PO, kiedy mogli wybierać pomiędzy polskim a niemieckim interesem, wybierali interes niemiecki.


Bochenek poinformował, że jeszcze w piątek do siedziby PO trafi paczka oklejona niemiecką flagą, zawierająca dokumenty z decyzjami rządów Tuska oraz wynikami głosowań w PE.


"Zadajemy pytanie Donaldowi Tuskowi, z jakiej paki miałby zostać premierem Polski, skoro nie interesuje go interes Polski i polskich obywateli? Dziś te pytania stawiamy Donaldowi Tuskowi" - powiedział rzecznik PiS.


W ocenie Poręby ta paczka to symbol rządów PO-PSL oraz myślenia PO o strategicznych interesach Polski. "To także symbol uleglej polityki PO wobec naszego zachodniego sąsiada, to symbol polityki, która nie służyła polskim interesom" - mówił.


"Polska musi się rozwijać, Polska musi się bardzo mocno usamodzielnić w przyszłości, ale tylko z politykami, którzy to czują, w to wierzą, wierzą w Polskę, a nie w obce interesy, którzy myślą i mówią po polsku" - dodał.


Fraza "z jakiej paki", używana przez polityków PiS, nawiązuje do wypowiedzi Tuska ze spotkania z mieszkańcami w Bytomiu. Szef PO był tam pytany m.in. o reparacje wojenne od Niemiec, których domaga się Polska. Zadał je mężczyzna, którego przodkowie – jak opowiadał - zostali wysłani na roboty przymusowe; zarzucał on politykom PO, że wyśmiewają starania o reparacje. Tusk odpowiadał, że nie wypowiadał się w sposób ironiczny o reparacjach i się z nich nie śmieje, śmieje się natomiast z działań obecnego rządu w tej sprawie, a jego ugrupowanie przed wieloma laty poparło pierwszą uchwałę w sprawie reparacji. Wyraził też wątpliwość, dlaczego ów mężczyzna miałby w ogóle otrzymać reparacje. "Pan mówi, że nawet nie chodzi o to, żeby pan dostał te reparacje. Pan w ogóle z jakiej paki miałby dostać reparacje wojenne, panie" - zwrócił się do mężczyzny polityk PO.(PAP)


autorzy: Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski


reb/ gb/ itm/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:10 Włochy/ Premier Meloni: Polska i Węgry to młode demokracje, trzeba je wzmocnić i im pomóc Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w piątek, że Polska i Węgry to młode demokracje, które trzeba wzmocnić i im pomóc. 'Ja jestem gotowa to zrobić'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Śląskie/ w piątek wystartowało Forum GEN.PL na katowickim Muchowcu W piątek ruszyło Forum GEN.PL - wydarzenie skierowane dla młodych i tworzone przez młodych. Na uczestników czekają debaty, panele dyskusyjne, a także koncert… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 42 w Rudnikach Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach, gdzie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Watykan/ Stan papieża po operacji poprawia się, wstał już z łóżka Stan papieża Franciszka po środowej operacji jamy brzusznej poprawia się; wstał już z łóżka i spędził poranek w fotelu - poinformował w piątek Watykan… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Francja/ Zmarł francuski socjolog Alain Touraine, autor pionierskich badań na temat polskiej „Solidarności” 9 czerwca 2023 r. w wieku 97 lat zmarł w Paryżu francuski socjolog Alain Touraine, znana postać francuskiej i międzynarodowej sceny intelektualnej, autor m.in… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 Morawiecki: pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowo-stażowych, temat będzie negocjowany Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszy zakresie będzie negocjowany… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 ZUS: liczba dopłat do emerytur Ukraińców jest niewielka Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 RCB: w czwartek utonęło sześć osób W czwartek utonęło sześć osób - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 70 utonię… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Niemiecki Czerwony Krzyż wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) w Berlinie wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Kachowce na Ukrainie. W piątek rano w centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »