Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 12:30 Autor: PAP

Mularczyk: problematyka reparacji wojennych musi być promowana na arenie międzynarodowej

Problematyka reparacji wojennych dla Polski od Niemiec musi być promowana na arenie międzynarodowej; dlatego wysłaliśmy raport o reparacjach do Kongresu i Senatu USA - podkreślił w piątek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że raport ten zostanie też wysłany do PE i parlamentów krajowych.

Mularczyk powiedział w piątek na konferencji prasowej, że wciąż wiedza na temat reparacji wojennych od Niemiec, których domaga się Polska, jest zbyt mała. "Oczywiście jest wiedza o II wojnie światowej, jest wiedza o poważnych stratach wojennych Polski. Natomiast nie ma wiedzy o tym, że Polska nigdy nie dostała reparacji wojennych" - powiedział wiceszef MSZ.


Według niego, państwo niemieckie dyskryminuje polskie ofiary II wojny światowej, ofiary Europy Środkowo-Wschodniej. "Stąd też uważamy, że kongresmeni, senatorowie amerykańcy powinni mieć wiedzę o tej sprawie" - podkreślił Mularczyk.


Wiceminister przekazał, że do wszystkich biur kongresmenów i senatorów amerykańskich wpłynie przygotowany przez Polskę raport o jej stratach wojennych, w języku angielskim. Dodał, że jest też strona internetowa w języku angielskim: reparationforpoland.com, na której znajdują się wszelkie informacje o polskich stratach wojennych.


"Uważamy, że problematyka reparacji i odszkodowań wojennych musi być promowana na arenie międzynarodowej. Muszą o tym wiedzieć zarówno politycy, decydenci, przedstawiciele rządów, minister spraw zagranicznych także media, ponieważ jest to element pewnej presji, jest to element nacisku na państwo niemieckie do uregulowania tej sprawy" - powiedział wiceminister.


W jego ocenie, włączenie do tej sprawy Kongresu Stanów Zjednoczonych jest niezwykle ważne z punktu widzenia promocji tego tematu, "ponieważ kongres amerykański, senat amerykański ma wielką siłę oddziaływania na zewnątrz".


Wiceszef MSZ przypomniał, że "rząd polski wystosował notę dyplomatyczną do rządu niemieckiego domagając się - de facto - odszkodowania, zwrotu zagrabionych dóbr kultury, dzieł sztuki, zasobów bankowych, restytucji mienia". "Rząd Niemiec nie widzi możliwości rozmowy w tej sprawie, dlatego prowadzimy te akcje informacyjne, akcje dyplomatyczne, akcje polityczne" - powiedział Mularczyk.


Zapowiedział też, że przygotowuje się do kolejnych inicjatyw w Parlamencie Europejskim oraz w parlamentach narodowych. "Chcę poinformować, że raporty o stratach wojennych w tej wersji podstawowej, ale też w wersjach skróconych są przygotowywane na szereg języków, na język niemiecki, francuski, włoski, ukraiński; także rozpoczynamy wielką kolportację tych materiałów" - zaznaczył wiceminister.


"Dzisiaj informuję o wysłaniu tych materiałów do Kongresu i Senatu Stanów Zjednoczonych, ale również przed nami wielka dystrybucja tych materiałów do PE oraz do parlamentów krajowych" - dodał.


Zdaniem Mularczyka, ważne jest też włączenie do tej sprawy Polonii amerykańskiej. "Odbyłem spotkania w Waszyngtonie, w Nowym Jorku i w Chicago z Polonią amerykańską. Jest wielkie zainteresowanie Kongresu Polonii Amerykańskiej, dostajemy szereg różnego rodzaju pytań i propozycji współpracy ponieważ Polonia amerykańska tą sprawą się mocno interesuje" - podkreślił Mularczyk.


Poinformował również, że w najbliższym tygodniu - w poniedziałek i wtorek - udaje się do Berlina na spotkania z niemieckimi parlamentarzystami i ministrami. "I ten temat również będę podnosił podczas rozmów bilateralnych. Liczę na to, że krok po kroku dojdziemy do pewnego zbliżenia naszych stanowisk" - powiedział wiceszef MSZ.


1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.


3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.(PAP)


autor: Edyta Roś, Karol Kostrzewa


ero/ kos/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 17:30 Wiceminister Szwed: chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych trafił do Sejmu jak najszybciej Chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych był zgłoszony jak najszybciej, może uda się go przeprocedować jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu -… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 P.Müller: zastrzeżenia KE są nieuzasadnione; merytorycznie przedstawimy argumenty Zastrzeżenia, które zostały zgłoszone przez Komisję Europejską do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, są naszym zdaniem nieuzasadnione… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 Gliński: rozmowy z niemiecką minister kultury o restytucji dóbr kultury i stratach wojennych (krótka) Kwestie restytucji polskich dóbr kultury i odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej były, jak przekazał w środę wicepremier… » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 Premier: droga do emerytur stażowych jest otwarta; porozumienie jest realizacją testamentu Solidarności lat 80. (op… Droga do emerytur stażowych jest otwarta. Dziś podpisaliśmy porozumienie, które realizuje testament Solidarności lat 80., o którym zapomniały wszystkie… » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 Liga hiszpańska - Anglik Bellingham za 103 miliony euro z Borussii Dortmund do Realu Madryt 19-letni angielski piłkarz Jude Bellingham za 103 miliony euro przejdzie z Borussii Dortmund do Realu Madryt - poinformował niemiecki klub. » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 Szynkowski vel Sęk: decyzje instytucji unijnych powinny opierać się na faktach, a nie wrzawie medialnej Chcielibyśmy, by decyzje podejmowane przez instytucje unijne opierały się nie na wrzawie medialnej, tylko na faktach; te fakty będziemy przedstawiać - tak… » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 Watykan/ Papieskie audiencje odwołane do 18 czerwca, Franciszek jest operowany Audiencje papieża Franciszka są odwołane do 18 czerwca - wynika z informacji przekazanych przez Prefekturę Domu Papieskiego. W środę po południu w rzymskiej… » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 W porozumieniu rządu i NSZZ "Solidarność” m.in. kwestie emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń oraz związków (op… Uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych i dodatkowe środki dla pracowników tzw. budżetówki - to niektóre kwestie uregulowane w porozumieniu… » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 Minister Moskwa: podejmiemy dialog w sprawie Turowa Minister środowiska Niemiec złożyła deklarację, że rozpozna temat Turowa i że w późniejszym terminie podejmiemy dialog na ten temat - powiedziała w środę… » więcej 2023-06-07, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 7 czerwca, 17.00 Przekazujemy sktót wydarzeń sportowych: Iga Świątek wygrała z rozstawioną z numerem szóstym Amerykanką Cori Gauff 6:4, 6:2 i awansowała do półfinału… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »