Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 12:30 Autor: PAP

Müller: w piątek w imieniu KPRM do TK zostanie przesłana opinia ws. noweli ustawy o SN

Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller [fot. PAP/Albert Zawada]
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller [fot. PAP/Albert Zawada]
W piątek w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Trybunały Konstytucyjnego zostanie przesłana opinia wskazująca, że nowelizacja ustawy o SN jest zgodna z konstytucją; będziemy prosić Trybunał o stwierdzenie takiej zgodności - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany na piątkowym briefingu prasowym w Słupsku o kwestię środków z Krajowego Planu Odbudowy, których Polska wciąż nie otrzymała, zapewniał, że "przede wszystkim nie tracimy żadnych sum, ponieważ KPO jest w tej chwili w zawieszeniu" i że "to nie jest tak, że jeżeli środki z KPO będą przesunięte w czasie, to one będą stracone".


"To, co my w tej chwili możemy zrobić, to oczekiwać na rozstrzygnięcie ze strony Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział nawiązując do skierowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę wniosku do TK ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której zapisy mają - według PiS - wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.


Rzecznik rządu dodał, że w zeszłym roku na poziomie Komisji Europejskiej i rządu zostało wypracowane porozumienie, które zostało później zrealizowane na poziomie parlamentu, tj. przyjęta została nowelizację ustawy o SN, którą prezydent zdecydował się jednak skierować do TK.


Müller podkreślał, że do czasu rozstrzygnięcia TK "nie mamy jak podejmować innych działań". "To rozstrzygnięcie jest kluczowe, bo jeżeli miałyby być podejmowane jakiekolwiek inicjatywy, to najpierw musimy wiedzieć, czy ta ustawa jest zgodna z konstytucją" - powiedział.


"Dzisiaj, w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie przesłana opinia do Trybunały Konstytucyjnego wskazująca na argumenty, które mówią za tym, że ta ustawa jest zgodna z konstytucją i zgodnie z naszym wnioskiem będziemy prosić Trybunał o stwierdzenie takiej zgodności" - poinformował.


O tym, że TK zwrócił się do kancelarii premiera o "wyrażenie stanowiska" ws. nowelizacji, poinformował w połowie marca minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. "Takie stanowisko już zostało przez nas przygotowane, zostanie lada chwila przekazane Trybunałowi Konstytucyjnemu" - zapowiedział Szynkowski vel Sęk. Dodał, że jest to "bardzo szczegółowe stanowisko prawne na kilkudziesięciu stronach, odpierające argumenty z wniosku pana prezydenta.


Prezydent w lutym skierował nowelizację ustawy o SN do TK w trybie kontroli prewencyjnej. Pod koniec lutego prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że Trybunał wszczął postępowanie w związku ze złożonym przez prezydenta wnioskiem oraz że wkrótce odbędzie się rozprawa.


Uchwalona w styczniu nowelizacja o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS przewiduje m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.


W skierowanym do TK w lutym wniosku prezydent zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją m.in. szeregu zapisów o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA. Ponadto - w liczącym ponad sto stron wniosku - zakwestionowano także m.in. przepisy umożliwiające wnioskowanie o wznowienie prawomocnie zakończonych spraw dyscyplinarnych i immunitetowych, a także przewidzianą w tej nowelizacji vacatio legis określoną na 21 dni. (PAP)


Autor: Daria Kania, Piotr Mirowicz


dka/ pm/ mok/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (krótka) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »