Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 23:10 Autor: PAP

Premier Morawiecki: nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności

Nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności, te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane - zapewniał w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki pytany o kwestię powiązania wypłat z Funduszu Spójności ze spełnieniem tzw. warunków horyzontalnych.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE został m.in. zapytany o słowa unijnej komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry, która - jak wskazywał jeden z dziennikarzy - miała powiedzieć, że ciągle nie są spełnione tzw. warunki horyzontalne do wypłaty Funduszu Spójności.


Dziennikarz przytaczał także słowa unijnego komisarza Didiera Reyndersa, który miał powiedzieć w czwartek, że spełnienia wymaga nie tylko kwestia sądownictwa, ale także kwestie poszanowania mniejszości seksualnych w Polsce.


"Nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności, te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane. Na początku są zaliczki, teraz programy wchodzą w fazę projektowania, później realizacji. Zawsze tak jest, że najpierw muszą być wydatki certyfikowane, potem są kwalifikowane, potem wypłaty się odbywają. Żadnych negatywnych sygnałów od pani komisarz nie słyszałem ani pan minister (Grzegorz) Puda, który za to odpowiada" - mówił premier.


Także minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że nie ma negatywnych sygnałów w tej kwestii płynących z Komisji Europejskiej. "Rozmawiałem również dzisiaj z panem ministrem Pudą. Nie ma sygnałów, żeby jakiekolwiek informacje płynęły ze strony Komisji Europejskiej, z których można by wnioskować, że realizacja Funduszy może być zagrożona" - mówił.


Dziennikarze podczas konferencji wskazywali, że nie chodzi o kwestionowanie zaliczek, które są wypłacane, ale - jak miała mówić unijna komisarz - o zwrot za zrealizowane faktury. Ich zdaniem, ze strony unijnej komisarz miało paść jasne stwierdzenie, że "kluczowa jest ustawa o Sądzie Najwyższym".


"Pani komisarz Ferreira była w Polsce jakieś 1,5 miesiąca temu, to chyba nie przyjeżdżałaby do Polski po to, żeby sama zaproponować, aby uroczyście rozpocząć kolejną wielką perspektywę - Fundusz Spójności dla Polski. Pięć tygodni temu była w Polsce, poprosiła pana ministra Pudę, poprosiła mnie wraz z jeszcze jednym komisarzem, abyśmy z pompą otworzyli Program Spójności z kolejnej perspektywy" - mówił Morawiecki.


Dodał, że również dzisiaj nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji tych projektów. (PAP)


autor: Marcin Chomiuk, Rafał Białkowski


mchom/ rbk/ mma/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:00 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (krótka) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-05 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (05-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-05 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Minister Buda: inflacja jest nadal bardzo wysoka, ale w br. może osiągnąć jednocyfrowy wynik To, co jest dla nas największym problem, to oczywiście inflacja - ocenił w poniedziałek w Sopocie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Według niego… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Władze Arabii Saudyjskiej zagięły parol na piłkarskie gwiazdy Lista „ponad 10” gwiazd futbolu została sporządzona do rekrutacji przez kluby ligi saudyjskiej, z Lionelem Messim i Karimem Benzemą na czele, poinformowało… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Ukraina/ Doradca prezydenta: w sprawie kontrofensywy należy czytać tylko oficjalne informacje z Kijowa Jeśli chcecie znać prawdę, korzystajcie tylko z oficjalnych informacji z Ukrainy - zaapelował doradca prezydenta Mychajło Podolak. Wcześniej Moskwa oświadczyła… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Węgry/ Sondaż: niska popularność Viktora Orbana w Polsce, wysoka w Bułgarii i na Słowacji Premier Węgier Viktor Orban jest pozytywnie postrzegany tylko przez 18 proc. Polaków, podczas gdy w Bułgarii i na Słowacji jego popularność jest wyższa… » więcej 2023-06-05, godz. 14:50 Wrocław/ Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge odebrał nagrodę im. Stanisława Lema Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Katowice/ NOSPR zatrudnił nową dyrektor artystyczną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zatrudniła nową dyrektor artystyczną i pierwszą dyrygentkę Marin Alsop. Zadaniem Alsop będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »