Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 21:20 Autor: PAP

Izrael/ Netanjahu ogłasza, że nie zrezygnuje z reformy sądownictwa

Po spotkaniu z ministrem obrony Izraela Joawem Galantem, który chciał wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa, premier Benjamin Netanjahu oznajmił w telewizyjnym wystąpieniu, że nie zrezygnuje z jej wdrożenia. Według mediów, projekt ten zachwiał jednością rządzącej koalicji.

W czwartek wieczorem Galant miał wystąpić na konferencji prasowej w Tel Awiwie i wezwać do rezygnacji z reformy, która ma m.in. ograniczyć uprawnienia Sądu Najwyższego. Jej projekt wywołał w całym kraju falę protestów trwającą od blisko trzech miesięcy.


Netanjahu wezwał ministra na spotkanie, po którym służby prasowe Galanta poinformowały w komunikacie, że poinstruował on premiera o "konsekwencjach reformy dla bezpieczeństwa narodowego". Konferencja ministra została odwołana ze względu na wystąpienie szefa rządu - podano w oświadczeniu.


Według agencji Reutera Galant rozmawiał też z premierem o stanowisku armii i wojskowego establishmentu wobec planowanych zmian w sądownictwie.


Netanjahu w wystąpieniu obiecał wziąć pod uwagę zastrzeżenia opozycji, dotyczące reformy i zaangażować się w jej przygotowanie. Powiedział również, że chce "odbudować jedność" społeczeństwa Izraela, aby uniknąć głębokich podziałów - relacjonuje portal Times of Israel.


Przywódca izraelskiej opozycji Jair Lapid skrytykował stanowisko premiera i wezwał "odpowiedzialnych członków" Likudu, partii Netanjahu, do zbuntowania się przeciw polityce forsowania reformy.


Jak pisze Times of Israel, należące do prawicowej koalicji ugrupowanie Sztandar Tory wydało oświadczenie, w którym zapewnia, że poprze każdą decyzję Netanjahu w sprawie reformy, ale wiele wskazuje na to, że kontrowersje z nią związane i skala społecznych protestów zachwiały jednością koalicji.


Galant został wcześniej zaatakowany przez niektórych deputowanych i członków rządu; część z nich wezwała go do złożenia rezygnacji. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Itamar Ben-Gvir wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że Galant "usunął się sam z obozu prawicy".


Radykalnie prawicowa partia Żydowska Siła oświadczyła w komunikacie, że minister "odpowiada za politykę appeasementu wobec terroru i administracyjne zatrzymania prawicowych aktywistów". Okazuje się, że stoi po stronie tych, którzy "chcą uniemożliwić prawicy wdrażanie jej polityki".


Minister obrony, były szef elitarnego oddziału marynarki wojennej, jest członkiem Likudu, partii szefa rządu. Galant już wcześniej zgłaszał obiekcje dotyczące projektu reformy, który skłonił wielu Izraelczyków do zadeklarowania, że w ramach protestu będą ignorować wezwania do wojska i na szkolenia dla rezerwistów.


W Izraelu w czwartek rano rozpoczął się "dzień paraliżu", czyli kolejne masowe protesty przeciwko reformie sądownictwa. Zaplanowano ponad 150 demonstracji w całym kraju. W Hajfie i Tel Awiwie policja użyła armatek wodnych, aby rozpędzić demonstrantów, przeciw którym wysłano również oddziały konne.


Również w czwartek rano Kneset przyjął ustawę, która ma chronić Netanjahu przed sądowym nakazem odsunięcia od pełnienia urzędu. Zgodnie z ustawą jedynie większość trzech czwartych głosów ministrów rządu lub deputowanych może zmusić premiera do wzięcia tymczasowego urlopu, i to tylko ze względu na stan zdrowia. (PAP)


fit/ mal/


arch.


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 23:50 USA/ Pentagon: chiński myśliwiec dokonał niebezpiecznego manewru przed naszym samolotem Chiński myśliwiec J-16 wykonał niepotrzebnie agresywny manewr podczas przechwycenia amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim -… » więcej 2023-05-30, godz. 23:30 ONZ/ Amb. Szczerski do Rady Bezpieczeństwa: Rosja wykorzystuje zaporoską elektrownię jako broń Rosja de facto wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową jako broń i zagraża tym samym nie tylko Ukrainie i jej sąsiadom, ale też całemu światu - oznajmił… » więcej 2023-05-30, godz. 23:10 MSZ: Łukasz Jasina przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie Rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina przebywa obecnie na zaplanowanym wcześniej urlopie - poinformował we wtorek resort polskiej dyplomacji. 'Informacje o jego… » więcej 2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »