Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 20:10 Autor: PAP

UE/ Minister Szynkowski vel Sęk: opowiadamy się za sankcjami na Białoruś analogicznymi do tych, jakie obowiązują w stosunku do Rosji

Uszczelnienie sankcji, to także wprowadzenie na Białoruś sankcji analogicznych do tych, jakie obowiązują w stosunku do Rosji; liczymy, że w końcu ta decyzja zostanie podjęta - oświadczył w czwartek w Brukseli minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk towarzyszy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.


W rozmowie z polskimi dziennikarzami minister był pytany o zapowiedź premiera, że w trakcie spotkania liderów państw UE poruszy on temat więźniów politycznych na Białorusi.


Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że szczyt UE nadal trwa i premier na pewno tę deklarację wypełni. „Oczekujemy też, że Rada Europejska odniesie się do tej kwestii” – zaznaczył. Jak dodał, presja międzynarodowa zawsze ma sens, a jeśli będzie z poziomu Rady Europejskiej, „to jest szansa, że rzeczywiście ona wpłynie na decyzje reżimu Alaksandra Łukaszenki”.


„Nawet jeśli nie w krótkim okresie czasu, to w długim okresie czasu należy do tej sprawy wracać, choćby po to, aby opinia publiczna globalnie wiedziała, że reżim białoruski więzi opozycjonistów, skazuje ich w sfingowanych procesach na długoletnie wyroki więzienia. Naszym obowiązkiem moralnym, ale też politycznym jest przypominanie tej sprawy wśród międzynarodowej opinii publicznej” – powiedział minister.


Dodał, że Polsce zależy, aby ta sprawa znalazła się w konkluzjach Rady Europejskiej.


Minister ds. UE został też zapytany, czy jest szansa na przełom, jeśli chodzi o sankcje wobec Białorusi i zrównanie ich z tymi nałożonymi na Rosję.


„Uważamy, że sytuacja, w której jest możliwe obchodzenie sankcji - w wielu elementach - czy to eksportu samochodów, handlu elektroniką, dronami, meblami, poprzez to, że te sankcje pozostają niespójne, nie może być tolerowana. Dlatego domagamy się tego, by na różnych poziomach te sankcje uszczelniać” – podkreślił.


„Uszczelnienie sankcji, to także wprowadzenie analogicznych sankcji do tych, jakie obowiązują w stosunku do Rosji, na Białoruś. Liczymy, że w końcu ta decyzja zostanie podjęta, ale mamy świadomość, że to zadanie trudne i pewnie ono nie zostanie skonkludowane na tej Radzie Europejskiej” – zaznaczył. Zauważył przy tym, że temat ten jest przez Polskę podnoszony.


Minister ds. UE został też zapytany, czy jest możliwość zwiększenia Europejskiego Funduszu Pokojowego. Wcześniej premier Morawiecki zapowiadał, że Polska będzie się domagała 240 mln euro kolejnej transzy. Szynkowski vel Sęk wskazał, że Polska z tego mechanizmu otrzymała dotychczas ok. 100 mln zł. Jak dodał, w perspektywie kolejnych tygodni nasz kraj ma szansę otrzymać „kolejne setki milionów”. „Ta kwota w perspektywie najbliższych tygodni może dojść nawet do miliarda złotych” – mówił.


„Ten fundusz powinien być wzmocniony. Jest decyzja, że on będzie adoptowany do potrzeb i mamy nadzieję, że to będzie wypełnione konkretną treścią” – dodał.


Szynkowskiego vel Sęka pytano ponadto o nieoficjalne informacje, że strona niemiecka zabiega o spotkanie kanclerza Olafa Scholza z premierem Morawieckim w sprawie zakazu produkcji samochodów spalinowych po 2035 r. Minister wskazał, że Polska od samego początku była przeciwna, by wprowadzać “rewolucyjne zakazy, szkodliwe z punktu widzenia całej UE".


Wyraził zadowolenie, że kolejne kraje podchodzą sceptycznie do tego pomysłu. Przekazał, że z jego informacji wynika, że jeszcze nie doszło do spotkania szefów rządów Polski i Niemiec.


Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do pytań dotyczących wypłaty środków z Funduszu Spójności, zapewnił, że nie ma żadnych informacji, by „fundusze spójności były zagrożone”. Jak dodał, Polska jest zawsze otwarta na dialog, jeśli są jakieś wątpliwości i ten dialog z Komisją jest prowadzony.


Z Brukseli Rafał Białkowski (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ mal/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 23:10 MSZ: Łukasz Jasina przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie Rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina przebywa obecnie na zaplanowanym wcześniej urlopie - poinformował we wtorek resort polskiej dyplomacji. 'Informacje o jego… » więcej 2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Chiny/ Starcia z policją w muzułmańskim mieście w obronie meczetu W zamieszkanym w większości przez muzułmanów mieście Nagu w południowo-zachodnich Chinach doszło do starć protestujących z policją w związku z planowanym… » więcej 2023-05-30, godz. 22:20 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi zmierzą się z Niemcami w finale Piłkarze reprezentacji Francji do lat 17 wygrali z Hiszpanią 3:1 (0:0) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. W piątkowym finale zmierzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »