Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 19:20 Autor: PAP

Sejm/ Komisja zaproponowała poprawki do projektu o ewidencji płatności transgranicznych

Sejmowa komisja finansów zaproponowała w czwartek wprowadzenie poprawek o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym do projektu ustawy nakładającej na dostawców usług płatniczych zlokalizowanych w Polsce m.in. obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Dotyczy on wprowadzenia nowych regulacji nakładających na dostawców usług płatniczych zlokalizowanych w Polsce obowiązek prowadzenia kwartalnej ewidencji płatności transgranicznych i ewidencji odbiorców płatności.


W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaproponowała do projektu poprawki o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym.


Zgodnie z projektem banki i inne instytucje finansowe będą musiały prowadzić, przechowywać i przesyłać do szefa KAS ewidencje niektórych transakcji płatniczych. Chodzi o płatności transgraniczne, które będą zgłaszane, jeśli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 płatności na rzecz tego samego odbiorcy. Te dane będą przechowywane przez szefa KAS.


Jak wskazywał wiceminister finansów Artur Soboń podczas pierwszego czytania w Sejmie, na początku marca tego roku, tym samym organy administracji podatkowej dostaną jednolite narzędzie, które będzie służyło wykrywaniu nierzetelnych przedsiębiorców dopuszczających się oszustw i innych nieprawidłowości.


Celem projektowanej ustawy jest też rozwiązanie problemu nieprawidłowości, oszustw dotyczących podatku VAT w branży handlu elektronicznego poprzez wzmocnienie współpracy między administracjami podatkowymi a dostawcami usług elektronicznych. Centralny elektroniczny system informacji o płatnościach, do którego państwa członkowskie będą przekazywać dane, zapewni administracji podatkowej tych państw dodatkowe narzędzie do zwalczania oszustw związanych z podatkiem m VAT w transgranicznym handlu elektronicznym.


Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie zasady liczenia progu płatności transgranicznych oraz zasady określania lokalizacji płatników i odbiorców płatności.


Zgodnie z nowymi przepisami określone zostaną także szczegółowo dane dotyczące ewidencji, która prowadzona będzie przez dostawcę usług płatniczych. Są to m.in. informacje umożliwiające identyfikację odbiorcy płatności i dotyczące płatności otrzymanych przez tego odbiorcę (m.in. dot. kwoty i daty) i ewentualnych zwrotów płatności.


Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024 r.(PAP)


autor: Łukasz Pawłowski


pif/ mk/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 10:40 Wielkopolskie/ Policja i KAS zabezpieczyły 12 automatów do gier hazardowych i 35 tys. zł 12 automatów do gier hazardowych i 35 tys. zł na wypłaty wygranych zabezpieczyli funkcjonariusze policji i Krajowej Administracji Skarbowej, którzy skontrolowali… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 Z. Ziobro: gdy władzę przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test z poglądów Gdy władzę w Polsce przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test. Nie ze znajomości przepisów, ale z tego, jakie ma poglądy i z… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 „U nas było normalnie, był rosół i gra w kości” - mówi w rozmowie z PAP Life córka Zbigniewa Wodeckiego Dziś w Krakowie startuje 6. edycja Wodecki Twist Festiwal, imprezy poświęconej pamięci zmarłego 22 maja 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego. Od samego początku… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 64 zakażenia koronawirusem, nie zanotowano zgonów osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 64 zakażenia koronawirusem, w tym 15 ponownych. Nie zanotowano zgonów osób z COVID-19 - poinformowano w piątek na stronach… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 P. Müller: Sejm ma obowiązek dokonania wyborów członków pełnego składu komisji ds. badania wpływów rosyjskich Najlepiej by było, gdyby opozycja wystawiła kandydatów, a jeżeli to nie będzie zrobione, to zgodnie z przepisami ustawy Sejm ma obowiązek dokonania wyborów… » więcej 2023-06-02, godz. 10:30 Belgia/ „Le Soir”: Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących turystom… Kraków i Warszawa znalazły się w pierwszej dziesiątce europejskich miasta oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny w 2023 r., napisał w piątek dziennik… » więcej 2023-06-02, godz. 10:30 Śląskie/ Strażacy uratowali sarnę, która biegała po ekspresowej S1 Bielscy strażacy uratowali sarnę, która znalazła się na pasie drogi ekspresowej S1. Przestraszona biegła pod prąd w kierunku Żywca. Zwierzę zostało odłowione… » więcej 2023-06-02, godz. 10:20 Gliński: przygotowany przez IAM Polski Pawilon - nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale Przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza Polski Pawilon został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale - poinformował w piątek wicepremier… » więcej 2023-06-02, godz. 10:20 USA podejmują działania odwetowe po wycofaniu się Rosji z traktatu New START Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek działania odwetowe po tym, jak Rosja w lutym bieżącego roku wycofała się z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych… » więcej 2023-06-02, godz. 10:10 Ministerstwo sportu i turystyki przekazało stanowisko w sprawie Marciniaka do UEFA Przekazaliśmy oficjalne stanowisko Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie sędziego Szymona Marciniaka do UEFA - resort poinformował na Twitterze. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »