Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 18:50 Autor: PAP

Lublin/ Wydawnictwo KUL opublikowało anglojęzyczną monografię o polskich duchownych ratujących Żydów

Wydawnictwo KUL opublikowało dwutomową monografię poświęconą ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej przez polskie duchowieństwo katolickie autorstwa prawnika i dokumentalisty mec. Ryszarda Tyndorfa - poinformował w czwartek Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska podała, że dwutomową publikację "Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy" ("Ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej przez polskie duchowieństwo katolickie") zaprezentowano podczas konferencji naukowej, która w czwartek odbyła się na uczelni.


Jak przekazała, książka jest studium działań ratunkowych na rzecz Żydów prowadzonych przez Kościół katolicki i jego duchownych w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej. "Opracowanie opiera się przede wszystkim na świadectwach ocalonych Żydów i Polaków udzielających im pomocy, uzupełnionych dokumentacją kościelną" – poinformowała.


Jak podała uczelnia, z publikacji wynika, że różnych form pomocy Żydom udzielało 66 zakonów żeńskich w około 450 placówkach (głównie klasztorach), 25 zakonów męskich w około 85 placówkach oraz ponad 700 księży diecezjalnych w co najmniej 580 miejscowościach na terenie okupowanej przez niemieckich nazistów Polski. Dokładna liczba Żydów, którzy skorzystali z pomocy polskiego duchowieństwa katolickiego jest trudna do oszacowania, ale - wskazano - prawdopodobnie będą to tysiące osób.


Skalę pomocy udzielanej Żydom w okresie Holocaustu - poinformował KUL - oszacował kanadyjski prawnik i dokumentalista mec. Ryszard Tyndorf, którego praca jest pierwszą anglojęzyczną monografią obejmującą przegląd obszernej polskojęzycznej literatury na ten temat.


"Jako taka stanowi ważne uzupełnienie dorobku naukowego i wzywa do ponownej oceny historycznego zapisu ratowania polskiego Kościoła katolickiego w czasie, gdy jego własne duchowieństwo było poddawane prześladowaniom, jakich nie doświadczyło żadne inne duchowieństwo w okupowanej Europie, a obowiązującą karą za pomoc Żydom w okupowanej Polsce była śmierć" – wskazano.


Mec. Tyndorf cytowany w komunikacie uczelni podał, że centralnym rdzeniem książki jest epizodyczna narracja oparta na zeznaniach ocalałych Żydów i Polaków ich ratujących, uzupełniona o źródła kościelne.


Zastrzegł, że nie jest naukowcem. "Nie napisałem podręcznika akademickiego. Książka nie dotyka każdego aspektu Kościoła katolickiego związanego z Holokaustem" – podał mec. Tyndorf. Wyraził nadzieję, że książka przyczyni się do rozwiania "niektórych nieprzychylnych ocen, czasem ostrych, jakie pojawiają się w literaturze dotyczącej Holokaustu".


Stojowska poinformowała, że Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zapowiedziało przygotowanie encyklopedii multimedialnej dotyczącej ratowania Żydów podczas Holokaustu.


Książkę "Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy" opublikowało Wydawnictwo KUL, a za jej promocję odpowiada Centrum Relacji Polsko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.


Monografię można bezpłatnie pobrać ze strony: https://bit.ly/3TzWRaH. (PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ mir/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:50 Podkarpackie/ Sesja sejmiku: jubileusz marszałka zakłócony wizytą policji W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego marszałek regionu Władysław Ortyl świętował swoje 10-lecie na tym stanowisku. Jubileusz… » więcej 2023-05-29, godz. 21:50 Włochy/ Martin Scorsese zapowiedział, że zainspirowany przez papieża nakręci film o Jezusie Amerykański reżyser Martin Scorsese zapowiedział, że wkrótce nakręci film o Jezusie. Po kolejnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie 80-letni… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »