Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 18:40 Autor: PAP

J. Cieszyński: projekty ustaw o KCPD i CIE kolejnymi, które w tym roku na wniosek MC przyjął rząd

Projekty ustaw o Krajowym Centrum Przetwarzania Danych i Centralnej Informacji Emerytalnej to kolejne projekty, które w tym roku na wniosek Ministra Cyfryzacji przyjęła Rada Ministrów - mówił w czwartek sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Na czwartkowej konferencji prasowej Cieszyński odniósł się do przyjętych na wtorkowym posiedzeniu projektów ustaw o Krajowym Centrum Przetwarzania Danych i Centralnej Informacji Emerytalnej. Pierwszy z projektów - jak mówił - zapewni administracji rządowej bezpieczną infrastrukturę do przechowywania danych. Wskazał, że obecnie infrastruktura ta jest rozproszona. Drugi z projektów zakłada utworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej.


"Przeprowadziliśmy szeroką ankietę dotyczącą zapotrzebowania na infrastrukturę serwerową. Chcemy zapewnić ją w najwyższym standardzie. To będzie serwerownia klasy trzeciej, z czterech, z możliwością podniesienia do tej najwyższej" - mówił Cieszyński.


Dodał, że rozwiązanie ma pozwolić na zachowanie wszystkich najwyższych ogólnoświatowych standardów bezpieczeństwa. Przekazał też, że serwerownia będzie się znajdowała w trzech lokalizacjach w okolicach Warszawy.


Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podkreślił, że budowanie infrastruktury serwerowej nie oznacza rezygnacji z korzystania z technologii chmurowej. Dodał, że rozwiązania chmurowe "są w administracji szeroko obecne". "Chcemy, żeby było ich jeszcze więcej" - zaznaczył, zastrzegając, że oparcie się tylko na jednej technologii nie byłoby optymalne. "Przykłady z wojny na Ukrainie pokazują, że trzeba być gotowym na różne rozwiązania" - podkreślił.


Odnosząc się do projektu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej, Janusz Cieszyński zwrócił uwagę, że jej celem jest stworzenie jednej usługi, na podstawie której każdy ubezpieczony w ZUS i oszczędzający na emeryturę także w innych formach - np. PPK, IKZE, IKE - będzie miał dostęp do kompleksowej informacji o swoich oszczędnościach.


"To będzie usługa wyłącznie dla tych, którzy korzystaniem z niej będą zainteresowani" - zaakcentował. Dodał, że podczas prac nad projektem bardzo dużo czasu poświęcono kwestii prywatności i ochrony danych osobowych. "Nie będzie takiej sytuacji, że państwo będzie przetwarzało jakiekolwiek dane osób niezainteresowanych tą usługą" - zapewnił.


Cieszyński przypomniał, że jest to już szósty projekt legislacyjny, który w tym roku na wniosek Ministra Cyfryzacji przyjęła Rada Ministrów. Dodał, że w przyszłym tygodniu Senat zajmie się ustawą o aplikacji mObywatel, "która sprawi, że Polska będzie największym krajem UE, w którym będzie funkcjonował cyfrowy dokument tożsamości praktycznie tożsamy plastikowemu dowodowi osobistemu czy paszportowi".


We wtorek Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. W planowanym KCPD przechowywane mają być dane z rejestrów i systemów państwowych całej administracji. Ma to być sieć nowoczesnych, modułowych ośrodków, które podniosą bezpieczeństwo danych i zasobów IT administracji publicznej. Nowe przepisy - jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu - przyczynią się do sprawnej i bezpiecznej realizacji inwestycji.


Kolejny z przyjętych przez Radę Ministrów projektów przedłożonych przez Ministra Cyfryzacji to projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Dzięki systemowi CIE każdy obywatel ma mieć pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych bez względu na ich źródło. "Nowy system zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK oraz OFE" - informował CIR.


Rozwiązanie ma wpłynąć na zwiększenie zainteresowania oszczędzaniem oraz ułatwić przyszłym emerytom planowanie swojej przyszłości. Jak podkreślił rząd, do Centralnej Informacji Emerytalnej trafią tylko dane osób chętnych.(PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ mk/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 20:20 Kosowo/ Starcia serbskich demonstrantów z policją i siłami KFOR; 25 żołnierzy NATO zostało rannych W północnej części Kosowa doszło w poniedziałek do starć policji i sił NATO z misji pokojowej KFOR z serbskimi demonstrantami, protestującymi przeciwko… » więcej 2023-05-29, godz. 20:20 Dania/ Premier zapowiedziała zwiększenie Funduszu Ukraińskiego na zakup broni Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w poniedziałek zwiększenie przeznaczonego m.in. na zakup broni dla Ukrainy Funduszu Ukraińskiego w tym roku oraz… » więcej 2023-05-29, godz. 20:10 Piłkarskie ME do lat 17 - hiszpański "Sport" chwali Skoczylasa, Polska gra we wtorek o finał Hiszpański dziennik “Sport” wyróżnił w poniedziałek Mateusza Skoczylasa, piłkarza reprezentacji Polski do lat 17, która zakwalifikowała się do półfinału… » więcej 2023-05-29, godz. 20:10 Brzezinski: rząd USA podziela obawy związane z ustawami, które mogą zmniejszyć możliwość wyborców głosowania… Rząd USA podziela obawy związane z ustawami, które mogą pozwalać na zmniejszenie możliwości wyborców do głosowania na tych kandydatów, na których chcą… » więcej 2023-05-29, godz. 20:10 1. liga piłkarska - Skra - Puszcza 0:3 Skra Częstochowa - Puszcza Niepołomice 0:3 (0:1). Bramki: 0:1 Artur Siemaszko (24), 0:2 Rok Kidric (81-karny), 0:3 Lucjan Klisiewicz (90+6). Żółta kartka… » więcej 2023-05-29, godz. 20:10 Niemcy/ Zmarł Harald zur Hausen – noblista w dziedzinie medycyny Wirusolog Harald zur Hausen, zdobywca medycznego Nobla, zmarł w niedzielę w wieku 87 lat - poinformowało w poniedziałek wieczorem Niemieckie Centrum Badań… » więcej 2023-05-29, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 33. kolejka (tabela) Wyniki meczów 33. kolejki i tabela 1. ligi piłkarskiej: 2023-05-26:Sandecja Nowy Sącz - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:3 (0:1) Arka Gdynia - ŁKS Łódź… » więcej 2023-05-29, godz. 20:10 1. liga piłkarska - 33. kolejka (wyniki) Wyniki meczów 33. kolejki 1. ligi piłkarskiej: 2023-05-26:Sandecja Nowy Sącz - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:3 (0:1) Bramki: 0:1 Sylwester Lusiusz (20-samobójcza)… » więcej 2023-05-29, godz. 20:00 Ekstraklasa futsalu - Constract Lubawa mistrzem Polski (wynik) Constract Lubawa został po raz pierwszy w historii mistrzem Polski w futsalu po poniedziałkowej wygranej u siebie z Rekordem Bielsko-Biała 4:2 (1:0) w trzecim… » więcej 2023-05-29, godz. 20:00 Euractiv: nazwisko Ursuli von der Leyen przywołane w skandalu politycznym w Bułgarii Nazwisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zostało przywołane w najnowszym skandalu politycznym w Bułgarii. W 5-godzinnym nagraniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »