Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 18:30 Autor: PAP

Szczecin/ Rozpoczął się protest rolników, rozbito tzw. Zielone Miasteczko

Rolnicy rozpoczęli w czwartek protest pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Domagają się m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy. Protestujący rozbili tzw. Zielone Miasteczko.

Kilkadziesiąt maszyn rolniczych przyjechało w czwartek na Wały Chrobrego, przed siedzibę Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, gdzie uczestnicy protestu złożyli petycję na ręce wicewojewody zachodniopomorskiego Mateusza Wagemanna. "Wszystko zostanie przekazane premierowi oraz ministrowi rolnictwa" - zapewnił rolników wicewojewoda.


"Najważniejsza sprawa dla nas to zboże, które wjeżdża z Ukrainy" – mówił przewodniczący protestu rolników Stanisław Barna. "Chcemy doprowadzić do tego, aby były tzw. kaucje, później badania fitosanitarne. Zboże z Ukrainy nie powinno się znaleźć na naszym rynku i na unijnym, ponieważ nie spełnia norm unijnych" – ocenił.


Barna podkreślił zarazem, że protestujący rolnicy solidaryzują się z walczącą Ukrainą.


Jak przekazał PAP zastępca przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Edward Kosmal, postulaty dotyczą m.in. przeciwstawienia się wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu, wprowadzenia kaucji na importowane ze wschodu płody rolne, objęcia ich nadzorem oraz wsparcia rolników przy spłacie kredytów zaciąganych na działalność rolniczą.


"Wielu bardzo dobrym, młodym rolnikom grozi, że nie będą mieli za co spłacić kredytów, które pobrali m.in. na zakup ciągników" – przekazał Kosmal.


Podczas czwartkowej konferencji powiedział też, że protestujący domagają się wprowadzenia "tarczy antykryzysowej" dla rolnictwa na wzór tarczy dla przedsiębiorców, którą rząd wprowadził w czasie pandemii.


"Dzisiaj jesteśmy w takiej samej sytuacji, jak przez trzy lata były przedsiębiorstwa. Straciliśmy przez wojnę i te zarządzenia Komisji Unii Europejskiej miliardy złotych, które powinny trafić do naszych kieszeni" – przekazał Kosmal. "Miały być tworzone korytarze solidarnościowe, to zboże miało po prostu wyjechać. Tysiące samochodów ukraińskich wjeżdża przez przejścia graniczne, w dalszym ciągu płynie zboże i inne produkty" - dodał.


"Domagamy się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim" - powiedział Kosmal.


Przy sąsiadującej z Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie ul. Szczerbcowej uczestniczący w proteście rolnicy rozbili tzw. Zielone Miasteczko.


Za organizację protestu w Szczecinie odpowiada Zachodniopomorski Zespół Koordynacyjny Związków i Organizacji Rolniczych (ZZKiOR). Został on utworzony w oparciu o porozumienie zawarte 14 marca 2023 r. pomiędzy Zachodniopomorską Radę Wojewódzką NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Okręgowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Wojewódzkim Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych.(PAP)


autorka: Małgorzata Miszczuk


misz/ mk/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:50 Podkarpackie/ Sesja sejmiku: jubileusz marszałka zakłócony wizytą policji W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego marszałek regionu Władysław Ortyl świętował swoje 10-lecie na tym stanowisku. Jubileusz… » więcej 2023-05-29, godz. 21:50 Włochy/ Martin Scorsese zapowiedział, że zainspirowany przez papieża nakręci film o Jezusie Amerykański reżyser Martin Scorsese zapowiedział, że wkrótce nakręci film o Jezusie. Po kolejnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie 80-letni… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »