Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 18:30 Autor: PAP

Jacek Karnowski: środki na zdrowie w województwie powinny być zależne od samorządów lokalnych

Środki na ochronę zdrowia w województwie powinny być zależne od samorządów lokalnych – mówił w czwartek w Grudziądzu prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski Jacek Karnowski. Jego zdaniem "rozdawanie środków na granty to okradanie pacjentów".

Prezydent Sopotu i prezydent Grudziądza Maciej Glamowski mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski m.in. o problemach ochrony zdrowia.


"Zdrowie jest jednym sześciu postulatów samorządowych, które podpisaliśmy z partiami opozycyjnymi rok temu w Senacie. Partie opozycyjne zobowiązywały się do realizacji tych naszych postulatów. Mówimy m.in. o tym, aby fundusz ochrony zdrowia — ten w województwie — był zależny od samorządów lokalnych. Tak, aby społeczność danego województwa mogła sama zarządzać przez swoich przedstawicieli środkami finansowymi na ochronę zdrowia" - mówił Karnowski.


W jego ocenie wówczas "te środki nie byłyby przekazywane na różną działalność polityczną".


"W tej chwili rozdawane są środki na granty, czym się okrada po prostu naszych pacjentów. Potem mamy taką sytuację, że mamy zadłużone szpitale nie tylko samorządowe, ale także rządowe" - wskazał Karnowski.


Prezydent Grudziądza Glamowski wskazał, że problemy szpitala w tym mieście to "problemy polskiej służby zdrowia w pigułce".


"Pierwszy obszar to niedoszacowanie procedur medycznych. Wszyscy samorządowcy prowadzący szpitale wiedzą, że wyceny świadczeń medycznych są nieadekwatne do rzeczywistości. Drugą sprawą jest systemowe rozwiązanie kwestii infrastruktury medycznej. To są wydatki roczne na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych, jeżeli chcielibyśmy odtwarzać ten sprzęt, aby świadczyć usługi zdrowotne cały czas na wysokim poziomie. Kolejny problem to kadry. Tych brakuje w Grudziądzu na wielu poziomach, tak jak w całym systemie" - wskazał Glamowski.


W jego ocenie państwo musi posiadać infrastrukturę krytyczną, jaką jest właśnie taki szpital, ale nie może być on "finansowany z budżetu miasta, a powinien być z budżetu państwa".


Glamowski wskazał, że zadłużenie służby zdrowia w Polsce to 20 mld zł.


"Na poziomie parlamentu w tych sprawach niewiele się dzieje, są one odkładane w nieskończoność" - powiedział Glamowski. Dodał, że samorządowcy muszą o tym mówić głośno, bo "w całym systemie coś nie gra", jeżeli "zadłużenie w ubiegłym roku miały nawet najlepsze, wysokospecjalistyczne szpitale kliniczne". (PAP)


autor: Tomasz Więcławski


twi/ mok/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej 2023-05-29, godz. 21:10 Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister… » więcej 2023-05-29, godz. 21:00 Włochy/ Plaga szarańczy zagraża rolnictwu na Sardynii Szarańcza zagroziła na Sardynii obszarowi o łącznej powierzchni 50 tysięcy hektarów - alarmują rolnicy z włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich pięciu lat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »