Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 17:50 Autor: PAP

Wrocław/ Trwa spór miasta i władz województwa ws. przejazdów kolejowych na terenie Wrocławia

Pomimo deklarowanego pod koniec lutego porozumienia w kwestii powrotu do wspólnego biletu na przejazdy koleją i MPK w granicach Wrocławia nadal trwa w tej sprawie spór pomiędzy należącymi do samorządu województwa Kolejami Dolnośląskimi i wrocławskim magistratem.

Pod koniec lutego obie strony – samorząd województwa oraz wrocławski magistrat – poinformowały, że doszły do porozumienia ws. powrotu do wspólnego biletu na przejazdy koleją i MPK w granicach Wrocławia.


Informowano wówczas, że strony zgodziły się na zaproponowaną przez Wrocław stawkę 9,40 zł za każdego pasażera podróżującego bez przesiadki na terenie miasta. Pieniądze te miałyby trafiać do dwóch regionalnych przewoźników – Kolei Dolnośląskich (należących do samorządu woj. dolnośląskiego) oraz do spółki Polregio (większościowy udziałowiec – Skarb Państwa). W zamian posiadacze wrocławskiej Urbancard mogliby podróżować pociągami tych przewoźników w granicach miasta bez dodatkowych opłat.


Porozumienia nie podpisano do tej pory, a obie strony obarczają się wzajemnie winą.


W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Wrocławia przegłosowała zabezpieczanie funduszy na realizacje umowy mające wprowadzić możliwość podróżowania po mieście koleją na podstawie Urbancard. To 46 mln zł na dwa lata. „Urząd Miasta Wrocław przygotował umowę zgodną z zaakceptowaną ofertą, prezydent ją podpisał. Brakuje tylko podpisu pod umową Kolei Dolnośląskich i Polregio. O tym podpisie decyduje w praktyce Marszałek Województwa, to on jest organizatorem przewozów i właścicielem Kolei Dolnośląskich oraz współwłaścicielem Polregio”– mówił w czwartek podczas konferencji prasowej wrocławski radny Mirosław Lach (Klub Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa).


Według Pauliny Tyniec-Piszcz, dyr. Wydziału Transportu we wrocławskim magistracie, trzy tygodnie temu Urząd Marszałkowski i Koleje Dolnośląskie zaakceptowały ofertę miasta. „Zadeklarowały, że umowa może zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. Miasto dostosowało też projekt umowy przysłany przez Koleje Dolnośląskie tak, by był w 100 proc. zgodny z ofertą, którą zaakceptowały Koleje Dolnośląskie i Marszałek” – mówiła Tyniec-Piszcz.


Koleje Dolnośląskie w przesłanym w czwartek mediom oświadczeniu podały, że umowa przesłana do przewoźnika przez Miasto Wrocław „znacząco odbiega od oferty Urzędu Miejskiego przedstawionej w grudniu 2022 r., jak również od projektu umowy zaproponowanego przez przewoźników”. „W przesłanej umowie Miasto Wrocław arbitralnie wykreśliło zapisy o liczeniu pasażerów dojeżdżających z aglomeracji, a w grudniowej ofercie Miasto Wrocław zobowiązało się do opłacania podróży na terenie Wrocławia. Tym samym oczekuje od przewoźników honorowania ich uprawnień bez wynagrodzenia z tego tytułu dla przewoźników” - zaznaczono.


Według Kolei Dolnośląskie wrocławski magistrat wprowadził również do umowy „zapis, że wartość umowy może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a taka zmiana może zostać wprowadzona jednostronnie przez miasto bez konieczności aneksowania umowy przez wszystkie strony”.(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ mk/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 12:30 PŚ w kajakarstwie - Klatt i Wiśniewska wygrały w dwójce na 500 m Kajakarki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska wygrały finał olimpijskiej konkurencji K2 500 m w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Drugą lokatę… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Tarnów/ Wystawa zabytkowego szkła „Krucha materia” w Muzeum Okręgowym Zabytkowe przedmioty szklane zostaną zaprezentowane od wtorku na wystawie „Krucha materia. Szkło ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Ekspozycja będzie… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Turcja/ Kemal Kilicdaroglu: wszyscy powinni zagłosować, by pozbyć się autorytarnego reżimu Wszyscy powinni zagłosować, by pozbyć się tego autorytarnego reżimu - powiedział po oddaniu swojego głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat… » więcej 2023-05-28, godz. 12:30 Paryż - Majewski: nasi młociarze i sztafety to światowa czołówka, a dołączyły Sułek i Zdziebło Nasi młociarze oraz sztafety żeńska i mieszana 4x400 m to światowa czołówka - powiedział PAP wiceprezes PZLA Tomasz Majewski. Igrzyska olimpijskie w Paryżu… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Ukraina/ Straż graniczna: Na Białorusi mniej rosyjskich żołnierzy, ale stale umacniamy granicę Liczba rosyjskich żołnierzy jest obecnie mniejsza niż parę miesięcy temu i wynosi kilka tysięcy; wcześniej było ich 10-11 tysięcy - poinformował rzecznik… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Reżyser James Marquand: Krystyna Skarbek była żeńskim Jamesem Bondem Krystyna Skarbek była niesamowitą postacią, była Jamesem Bondem i być może przyszedł czas na film o żeńskim Jamesie Bondzie - podkreślił James Marquand… » więcej 2023-05-28, godz. 12:20 Szrot: 17 września br. jako termin sprawozdania komisji ds. rosyjskich wpływów jest nierealny Jeśli komisja ds. rosyjskich wpływów miałaby złożyć ostateczne sprawozdanie 17 września bieżącego roku, to jest zupełnie nierealne - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-05-28, godz. 12:10 Turcja/ Mieszkańcy opustoszałej Ankary gromadzą się przed lokalami wyborczymi Mieszkańcy Ankary ruszyli w niedzielny poranek do urn wyborczych, gdzie na pięcioletnią kadencję wybierają kolejnego prezydenta Turcji. Zatłoczone zwykle… » więcej 2023-05-28, godz. 12:10 French Open - Fręch awansowała do drugiej rundy (krótka) Magdalena Fręch awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W niedzielę polska tenisistka pokonała rozstawioną z numerem… » więcej 2023-05-28, godz. 12:00 Doradca prezydenta: prezydent Duda rozpoczął analizy ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów Sytuacja jest taka na dzisiaj, że pan prezydent Andrzej Duda rozpoczął analizy ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów - powiedział w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »