Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 15:50 Autor: PAP

Hala Laboratoria Przyszłości CPRK w Warszawie – tu młodzież i pasjonaci będą zdobywać nowe kompetencje (MediaRoom)

Hala Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie umożliwi chętnym z całej Polski udział w warsztatach łączących innowacyjne technologie, kulturę i tradycyjne rzemiosło. Została ona otwarta 9 marca 2023 r. w dawnym budynku PAP przy ul. Mińskiej 65.

Materiały wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/hala-laboratoria-przyszlosci-cprk-w-warszawie-tu-mlodziez-i-pasjonaci-beda
Hala Laboratoria Przyszłości CRPK to nowoczesna przestrzeń tak zaprojektowana i zbudowana, by umożliwić młodzieży i dorosłym kreatywne tworzenie, uczenie się, eksperymentowanie i rozwijanie umiejętności pod okiem specjalistów.


„Młodzież będzie tu nabywać kompetencje przyszłości, do których należą: kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność współpracy” – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Govtech, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.


Na uroczystym otwarciu hali był obecny Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego. „Technologia tak szybko powoduje zmiany społeczne i kulturowe, więc cieszę się bardzo, że tutaj jest miejsce wymiany doświadczeń, dialogu, kontaktów ludzi z różnych generacji wokół nowoczesności, ale właśnie z oparciem o to wszystko, co zostało zweryfikowane przez lata jako wartościowe w kulturze” – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.


Hala Laboratoria Przyszłości CRPK to projekt zrealizowany w ramach rządowego programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1,2 mld zł.


„Program trafił do wszystkich, bez wyjątku, szkół podstawowych, zarówno tych samorządowych, jak i niesamorządowych. 1,2 mld zł dzisiaj powoduje, że polskie szkoły są najnowocześniejsze w Europie, ale ta nowoczesność służy temu, żeby talenty naszych dzieci wydobywać na powierzchnię i je rozwijać” – zaznaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.


Idea Hali została oparta na tzw. kierunkach STEAM, które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Realizowana w Hali edukacja ma wspierać rozwój takich umiejętności, jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja.


„Tutaj faktycznie będzie się działo bardzo dużo. Będzie muzyka zarówno folkowa, jak i nowoczesna, teatr, film, w końcu gry wideo a także klasyczne sztuki audiowizualne z zakresu plastyki, ale także nowoczesnych technologii. Młodzież np. maluje tu mural, który będzie pamiątką inauguracji tej przestrzeni” – powiedziała Justyna Orłowska i dodała, że resort edukacji i nauki myśli o kolejnych takich przestrzeniach w różnych miejscach w Polsce.


Wyposażenie Hali, wsparcie ekspertów i podział na sektory umożliwia równoczesny udział w różnych typach aktywności, m.in. warsztatach z zaawansowanego druku 3D i druku przestrzennego na bazie programu TinkerCAD; warsztatach foto, wideo i podcastów, a także, dzięki zlokalizowanej w Hali scenie, w warsztatach kreatywnej ekspresji – od teatru i tańca po warsztaty wokalne.


„Będziemy koncentrować się na sztukach audiowizualnych, czyli na tworzeniu wideo, na prowadzeniu wywiadów, wreszcie na obróbce wideo czy na tworzeniu własnych podcastów. Warsztaty zaczynają się już w tym tygodniu, można się na nie zapisać na naszej stronie CRPK.pl. Będziemy sukcesywnie dodawać kolejne warsztaty, przede wszystkim robotyki” – wyjaśnił Wojciech Janek, z-ca dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.


Dodał, że będzie można nauczyć się także obróbki drewna i metalu, również przy użyciu druku 3D. „Mamy narzędzia tak zminiaturyzowane, że nawet 8-latek może używać obrabiarki, żeby stworzyć np. solniczkę” – powiedział.


9 marca podczas inauguracji Hali, Laboratoria Przyszłości CRPK zawarły umowę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu dotyczącą wsparcia Laboratoriów przez PAIH w pracach służących rozwojowi przemysłów gamingowych.


„Laboratorium to świat pasji, talentu, nauki, kultury, a w przyszłości biznesu, na którym chcielibyśmy wspierać młode talenty, młode startupy w ich ekspansji zagranicznej, ponieważ to jest eksport HiTech i nasz przemysł, w który najbardziej chcemy inwestować” – zaznaczył Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.


Podczas inauguracji Hali Laboratoria Przyszłości CRPK młodzież z warszawskich szkół wzięła udział m.in. w warsztatach robotyki przygotowanych przez Ligę Robotów oraz warsztatach programowania robotów Photon, zajęciach z choreografem Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI, warsztatach kreatywnej obróbki drewna i metalu.


Uczniowie tworzyli mural upamiętniający otwarcie Hali, a także obrazy przy pomocy długopisów 3D, poznawali kulturę i sztukę w wirtualnej rzeczywistości, wzięli również udział w zajęciach realizowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości.


„To jest instytucja kultury, więc ta pierwsza najważniejsza odpowiedzialność spoczywa na nas i będziemy dbali o dwie rzeczy: żeby to, co tutaj zostało dziś zaprezentowane rozwijało się, i to dynamicznie, ale jednocześnie, żeby miało jedno nieusuwalne spoiwo: polski edukacyjny patriotyzm” – podkreślił Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło informacji: PAP MediaRoom


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-06 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-06-06, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-06 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Zabrze/ Policja szuka świadków potrącenia ośmiolatka Policjanci z Zabrza szukają świadków potrącenia ośmioletniego chłopca. Jadący fordem sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policja prosi o kontakt osoby… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 W Jerozolimie otwarto wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” We wtorek wieczorem w jerozolimskim Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina otwarto wystawę IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Wielu Żydów walczyło… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Niemcy/ Macron z wizytą u Scholza w Poczdamie - wspólna kolacja i spacer po mieście Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się we wtorek w Poczdamie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Nie tylko zjedli razem kolację, ale Scholz, który… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Święty-Ersetic: w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni 'Historia zatoczyła znowu koło. Chcieć nie zawsze równa się móc. Niestety w najbliższym czasie nie zobaczycie mnie na bieżni' - poinformowała lekkoatletka… » więcej 2023-06-06, godz. 22:30 Premier: będę w środę w Turowie wraz Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji WSA Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę będzie w Turowie wraz z wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji… » więcej 2023-06-06, godz. 22:20 Włochy/ Premier Meloni: wysadzenie tamy na Dnieprze to czyn kryminalny, groza Premier Włoch Giorgia Meloni nazwała czynem 'kryminalnym' i 'grozą' wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy. Wyraziła bliskość… » więcej 2023-06-06, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 6 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: W 1/4 finału French Open Iga Świątek zmierzy się w środę z Cori 'Coco' Gauff. Polska tenisistka już sześć… » więcej 2023-06-06, godz. 22:10 Śląskie/ Policja ujęła podejrzewanych o dewastację nagrobków na cmentarzu żydowskim w Zabrzu Policja ujęła dwóch mężczyzn, podejrzewanych o zniszczenie kilkudziesięciu nagrobków na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Zabrzu. Wszystko wskazuje na to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »