Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 15:00 Autor: PAP

P.Müller o doniesieniach "GW": toczy się proces dot. płatności za towary zamawiane w pandemii

Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller [fot. PAP/Albert Zawada]
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller [fot. PAP/Albert Zawada]
W tej chwili toczy się proces dotyczący finalizowania płatności za część towarów zamawianych w pandemii Covid-19 pomiędzy niektórymi spółkami - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o doniesienia "Gazety Wyborczej", według których Lotos przekazał szpitalom kombinezony niespełniające norm bezpieczeństwa.

"Gazeta Wyborcza" poinformowała w czwartek, że zakupione przez Lotos przyłbice i kombinezony, które w ogromnych ilościach trafiły do służby zdrowia, nie spełniały norm bezpieczeństwa.


Gazeta dotarła do dokumentów, z których wynika, że według Lotosu wady sprzętu były poważne na tyle, że spółka najpierw zażądała od kontrahentów wymiany towaru, a gdy to się nie udało – zwrotu pieniędzy. Chodziło o dostawy warte blisko 20 mln zł. Według "Gazety Wyborczej" dostaw było znacznie więcej.


O te doniesienia zapytany został w czwartek na briefingu prasowym rzecznik rządu. "Na tyle, na ile byłem w stanie to zweryfikować, wiem, że toczy się w tej chwili proces dotyczący finalizowania płatności za część towarów pomiędzy niektórymi spółkami" - powiedział Müller.


Podkreślił, że same transakcje odbywały się pomiędzy Lotosem a Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i to tam odbywał się proces certyfikacji i weryfikacji tych certyfikacji, a także pomiędzy dostawcą a osobą, która zamawia sprzęt.


Rzecznik rządu przypomniał, że w okresie epidemii Covid-19 wszystkie instytucje państwowe i spółki Skarbu Państwa były skupione na tym, aby zrealizować jak najwięcej dostaw sprzętu ochronnego do Polski. "W tamtym czasie deficyt tego typu towarów na świecie był gigantyczny. (...). Koszty były wtedy bardzo wysokie, bo cały świat w jednym czasie potrzebował sprzętu, kombinezonów" - wskazał.(PAP)


reb/ mml/ par/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 11:00 Ukraina/ Armia: Rosjanie stracili ponad 20 tysięcy żołnierzy, próbując zająć Bachmut Liczba wojskowych Rosji zabitych w walkach o Bachmut przekracza 20 tysięcy - powiedział w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Macierewicz: projekt współpracy między Polską a Rosją za czasów Tuska zakładał udział polskiego wojska w interwencjach… Projekt współpracy między Polską a Rosją za czasów rządów Donalda Tuska zakładał nie tylko wymianę informacji, wspólne ćwiczenia, ale to, że wojsko… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Komunikat PZPN ws. sędziego Szymona Marciniaka Polski Związek Piłki Nożnej niezwłocznie podjął działania mające wyjaśnić okoliczności udziału Szymona Marciniaka w konferencji, na której obecny… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Była ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stanie na czele sztabu wyborczego Polski 2050 Była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stanie na czele sztabu wyborczego Polski 2050 Szymona Hołowni - poinformowało Biuro Prasowe ugrupowania… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Premier: wszystkie siły polityczne w Polsce mówią jednym głosem ws. sędziego Marciniaka Wszystkie siły polityczne w Polsce mówią jednym głosem ws. sędziego Marciniaka. To najlepszy sędzia na świecie, szanujący każdego człowieka i dbający… » więcej 2023-06-02, godz. 10:50 Szwajcaria/ Parlament odrzucił możliwość reeksportu uzbrojenia produkcji szwajcarskiej na Ukrainę Rada Narodu, niższa izba parlamentu Szwajcarii, opowiedziała się w czwartek przeciwko możliwości reeksportu uzbrojenia produkcji szwajcarskiej na Ukrainę… » więcej 2023-06-02, godz. 10:50 Polska jako kraj przyfrontowy jest i będzie obiektem rosyjskiej dezinformacji (MediaRoom) Rosjanie posługują się farmami botów, których celem jest forsowanie w sieci wybranych przez Kreml narracji. Chcą pokazać Polskę, jako państwo niedemokratyczne… » więcej 2023-06-02, godz. 10:50 W Polsce wykonano dotąd ponad 58 mln 8 tys. szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 58 008 951 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w piątek na… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 Wielkopolskie/ Policja i KAS zabezpieczyły 12 automatów do gier hazardowych i 35 tys. zł 12 automatów do gier hazardowych i 35 tys. zł na wypłaty wygranych zabezpieczyli funkcjonariusze policji i Krajowej Administracji Skarbowej, którzy skontrolowali… » więcej 2023-06-02, godz. 10:40 Z. Ziobro: gdy władzę przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test z poglądów Gdy władzę w Polsce przejmie opozycja, nawet sędzia piłkarski będzie musiał zdać test. Nie ze znajomości przepisów, ale z tego, jakie ma poglądy i z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »