Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 13:50 Autor: PAP

Inauguracja starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – w Sosnowcu

Wniosek Katowic o status Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2029 będzie piękny, różnokolorowy, zrozumiały, z jasną myślą przewodnią – zapowiedział prezydent miasta Marcin Krupa. Starania o ten prestiżowy tytuł Katowice symbolicznie zainaugurowały w czwartek w sąsiednim Sosnowcu.

Katowice i Sosnowiec są liderami prac nad wnioskiem aplikacyjnym, który musi być gotowy do połowy września. Choć formalnie o tytuł ESK może ubiegać się jedno miasto, stolica woj. śląskiego ma reprezentować potencjał kulturalny całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).


W prace włączą się przedstawiciele samorządów i instytucji kultury z wielu miast metropolii, skupiającej ponad 40 miejscowości z centralnej części woj. śląskiego.


„Idziemy ścieżką niemieckiego Zagłębia Ruhry, gdzie w przeszłości o tytuł ESK z powodzeniem ubiegało się miasto Essen, występując niejako w imieniu całego tego regionu. Również my chcemy wspólnie wygrać i jako metropolia stać się regionem kultury” – tłumaczył prezydent Krupa.


Na miejsce symbolicznej inauguracji starań miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego – pod szyldem Katowic – o tytuł ESK nieprzypadkowo wybrano Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Miasta, stereotypowo kojarzone często z wzajemnymi animozjami, będą ściśle współpracować w pracach nad wnioskiem. Jesienią tego roku Sosnowiec będzie też gospodarzem Kongresu Metropolia Kultury.


„Nasza różnorodność to wartość i zaleta regionu. Jeżeli potrafimy pozytywnie zagospodarować i wykorzystać różnice – także te między Śląskiem i Zagłębiem - powinniśmy być w gronie faworytów do tytułu ESK. Bo tak naprawdę nie ma między nami żadnych rzek, które nas dzielą; są tylko mosty, które nas łączą. Nie trzeba nic zasypywać, trzeba korzystać z tych mostów” – przekonywał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.


Prezydent Katowic przypominał, że miasto ubiegało się już – bez powodzenia - o tytuł ESK w roku 2016, a od tego czasu potencjał stolicy GZM znacząco wzrósł. Powstały nowe instytucje, realizowane są nowe projekty, została zbudowana siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w powstałej kosztem ponad 1 mld zł Strefie Kultury.


Z inicjatywą starań miast GZM o tytuł ESK 2029 wyszedł przed rokiem europoseł Lewicy Łukasz Kohut. Podczas czwartkowej inauguracji starań samorządowcy i szefowie instytucji kultury – wśród nich dyrektorzy Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu – zostali symbolicznie „przywiązani do kultury” opaskami wykonanymi z materiałów wykorzystywanych w prezentowanych w regionie spektaklach teatralnych. To „przypominajka” i zobowiązanie do działań, których zwieńczeniem ma być zwycięstwo w rywalizacji o tytuł ESK w 2029 roku.


Uczestnicy inauguracji musieli też na gorąco odpowiedzieć na pytanie: „po co nam kultura?”, wpisując odpowiedź na specjalnie przygotowanej ściance. „Dla odmiany naszych miast” – napisał prezydent Katowic. „Bo inspiruje; łączy; bo uczy i otwiera horyzonty; pozwala mądrze i pięknie żyć; pobudza wyobraźnię i daje oddech; by dawać spełnienie emocjonalne; żeby zmieniać świat” – pisali samorządowcy i ludzie kultury.


Zespół przygotowujący wniosek aplikacyjny działa przy Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów. Obecnie – jak zapowiedział prezydent Krupa – rozpoczął się etap szerokich konsultacji, w ramach których zgłaszane będą kolejne pomysły i powstanie plan działań. Odbędzie się to z udziałem przedstawicieli miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz samej GZM, która również jest zaangażowana w projekt, zarówno merytorycznie, jak i organizacyjnie oraz finansowo.


Proces ubiegania się o tytuł ESK i późniejszej realizacji obchodów ma kilka etapów: przygotowanie pierwszej wersji aplikacji, poprzedzone badaniami i obszernymi konsultacjami, preselekcja kandydatur (jesienią tego roku), uszczegółowienie aplikacji i programu planowanych obchodów z uwzględnieniem rekomendacji, ostateczne wyłonienie ESK 2029 roku (do końca 2024 r.), czteroletnie przygotowania, główne obchody w 2029 roku oraz ewaluacja projektu do końca roku 2030.


W 2029 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają dwa miasta – jedno w Polsce i jedno w Szwecji. Oprócz Katowic, deklaracje ubiegania się o tytuł złożyli wcześniej samorządowcy z Rzeszowa i Kielc, a w woj. śląskim przymierzają się do tego także Bielsko-Biała i Jastrzębie-Zdrój. Wyboru miasta – Europejskiej Stolicy Kultury dokonuje powołany przez Komisję Europejską 12-osobowy panel ekspertów, wśród których dwie osoby będą wskazane przez stronę polską.


Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Ośrodki, które tytuł ten otrzymują, przez cały rok stają się animatorami życia kulturalnego Unii, prezentując też swoją ofertę i dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości. Dotychczas tytuł ESK otrzymały dwa polskie miasta: w 2000 r. Kraków i w 2016 r. Wrocław.(PAP)


mab/ pat/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 12:10 Szef MSZ o wyborze Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ: ogromny sukces Polski Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski; Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Polska nie dopuści do tego, aby przemytnicy ludzi dyktowali warunki UE Polska, tak długo, jak będzie rząd PiS, nie dopuści do tego, aby to przemytnicy ludzi dyktowali warunki Unii Europejskiej. Opowiadamy się za uszczelnieniem… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Republika Czeska zażądała od UE, możliwości pozyskania ropy Republika Czeska zażądała od Unii Europejskiej, w tym także od Polski, od Orlenu, możliwości pozyskania ropy - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: odpowiemy KE na wątpliwości dot. ustawy o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich Odpowiemy Komisji Europejskiej na wątpliwości związane z ustawą o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Lubuskie/ Na wysokości Świebodzina zablokowany ruch na S3 w kierunku Zielonej Góry Po wypadku ciężarówki na wysokości Świebodzina (Lubuskie) został zablokowanych ruch w kierunku Zielonej Góry na trasie ekspresowej S3. W zdarzeniu nie było… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Minister Rzeczkowska: nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają nagrodę w wysokości 1 125 zł Nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Ukraina/ Regionalne władze: obwód kijowski gotów przyjąć ponad 3 tys. powodzian z Chersońszczyzny Dramat obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, dotkniętego powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, to nasza wspólna… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Minister Rzeczkowska: wydatki budżetu rosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł (krótka5) Wydatki budżetu w 2023 r. rosną o 20,8 mld zł, a jeśli chodzi o deficyt, jest to wzrost o 24 mld zł - poinformowała w piątek na konferencji minister finansów… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 Premier: Rosja powinna ponieść bardzo daleko idące konsekwencje dyplomatyczne, nie za upadek rakiety, tylko za straszne… Rosja powinna ponieść bardzo daleko idące konsekwencje dyplomatyczne, nie za upadek rakiety, tylko za straszne zbrodnie, które popełnia na Ukrainie - powiedział… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 W lipcu podwyżki w służbie zdrowia. MZ zapewnia, że pieniędzy wystarczy (MediaRoom) Ministerstwo Zdrowia wybrało najhojniejszy wariant finasowania lipcowych podwyżek w służbie zdrowia, który ma objąć pracowników na etatach i zatrudnionych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »