Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 13:40 Autor: PAP

Toruń/ Rada Miasta przyjęła stanowisko w obronie Jana Pawła II

Przez aklamację toruńska Rada Miasta przyjęła w czwartek stanowisko w obronie św. Jana Pawła II, honorowego obywatela Torunia. "Nie godzimy się na niszczenie wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła" - wskazano w stanowisku.

Początkowo przygotowane były dwa projekty stanowiska w obronie Jana Pawła II - jeden autorstwa klubu radnych PiS, a drugi grupy radnych - głównie Koalicji Obywatelskiej. Po kilku godzinach kuluarowych dyskusji toruńscy radni wypracowali tekst, który przez aklamację poparli wszyscy członkowie rady.


"Rada Miasta Torunia wyraża zdecydowany protest wobec prób kwestionowania i podważania autorytetu oraz zasług św. Jana Pawła II" - napisano we wstępie stanowiska.


Podkreślono szczególnie miejsce papieża-Polaka w historii Polski oraz jego związki z Toruniem. Przypomniano, że jest on honorowym obywatelem miasta, duchowym patronem województwa kujawsko-pomorskiego oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata" - napisano o Janie Pawle II.


"Nie godzimy się na niszczenie wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. (...) Ocena działalności Jana Pawła II powinna być obiektywna, uwzględniająca szeroki kontekst społeczny, polityczny i obyczajowy epoki, w której żył. Musi brać obowiązujące w czasach komunizmu prawo, ówczesną świadomość o zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów, także przez Stolicę Apostolską oraz stosunek władz i podległych im służb do Kościoła w Polsce. Św. Jan Paweł II zasługuje na prawdę. Nie ich prawdę, nie naszą. Po prostu na prawdę" - wskazano.


Tekst stanowiska przyjęli przez aklamację zarówno radni PiS, KO, jak i klubu prezydenta miasta Michała Zaleskiego oraz radni niezrzeszeni.


"Znajdujące się w zasobach archiwalnych IPN materiały Służby Bezpieczeństwa, obarczone wątpliwym stopniem wiarygodności, które trudno dziś poddać rzetelnej weryfikacji, nie mogą służyć niszczeniu pamięci o św. Janie Pawle II ani godności żadnego człowieka" - czytamy w stanowisku.


Dodano także, że nie mogą być one wykorzystywane "zwłaszcza w walce politycznej czy też używane dla doraźnych celów partyjnych".


"Rada Miasta dostrzega zło, którym jest pedofilia. Dotyka ono nie tylko środowiska kościelnego, ale także innych grup społecznych i zawodowych. Dlatego z całą mocą potępiamy zbrodnicze czyny, domagamy się ukarania winnych oraz zapewnienia ochrony, pomocy i wsparcia bezbronny ofiarom tej i każdej innej formy przemocy" - napisali toruńscy radni.


"Chcemy wierzyć, że to, co dziś dotyka św. Jana Pawła II, uświadamia, że droga do prawdy nie może prowadzić na skróty" - zakończono stanowisko.


Kilkanaście dni temu stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.


W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".


W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. (PAP)


Autor: Tomasz Więcławski


twi/ mhr/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 14:30 Wiceminister Soboń: jesienią dodatkowe 14 mld zł dla samorządów Dzisiaj zmieniliśmy ustawę okołobudżetową, aby przekazać dodatkowe 14 mld zł dla jednostek samorządu terytorialnego; spodziewamy się, że trafią do samorządów… » więcej 2023-06-09, godz. 14:30 Łuczniczy Memoriał Ireny Szydłowskiej - 203 startujących na torach stołecznego Drukarza 40. edycja łuczniczego Memoriału Ireny Szydłowskiej zgromadzi na starcie w warszawskim Parku Skaryszewskim im. Ignacego Paderewskiego 203. zawodniczki i zawodników… » więcej 2023-06-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-09 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-06-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-09 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-09, godz. 14:30 Kielce/ Sztuka religijna w nowoczesnym wydaniu na wystawie Sacroexpo Litografie Salvadora Dali i ikony Jerzego Nowosielskiego będzie można wylicytować podczas 24. edycji wystawy Sacroexpo w Targach Kielce. Po raz pierwszy imprezie… » więcej 2023-06-09, godz. 14:30 Komisja zatwierdza polski program wsparcia producentów rolnych o wartości 11 mln euro w kontekście wojny Rosji z Uk… Komisja Europejska zatwierdziła program Polski o wartości około 11 mln euro (50 mln zł) mający na celu wsparcie producentów rolnych w kontekście wojny Rosji… » więcej 2023-06-09, godz. 14:20 Słowacja/ Rozpoczęła się kampania przed wcześniejszymi wyborami do parlamentu Wraz z opublikowaniem w piątek przez przewodniczącego parlamentu Borisa Kollara daty przyspieszonych wyborów parlamentarnych, na Słowacji rozpoczęła się… » więcej 2023-06-09, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w piątek po południu deszcz i burze W piątek najładniejszą pogodę będą mieli mieszkańcy Wybrzeża, gdzie do końca dnia będzie bezchmurnie lub z niewielkim zachmurzeniem. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-06-09, godz. 14:20 Lubelskie/ Dwoje motocyklistów zginęło w wypadku drogowym w Kurowie; droga jest zablokowana Dwoje motocyklistów zginęło w piątek w wypadku na drodze wojewódzkiej nr 874 w Kurowie; droga jest zablokowana - poinformował PAP rzecznik KWP w Lublinie… » więcej 2023-06-09, godz. 14:20 Premier: Polska nie będzie płacić za błędy polityki imigracyjnej innych państw Przymusowa relokacja nie rozwiązuje problemu migracji, za to narusza suwerenność państw członkowskich. Polska nie będzie płacić za błędy polityki imigracyjnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »