Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 13:40 Autor: PAP

Agnieszka Romaszewska-Guzy: Białorusini próbują wykorzystać wszystko przeciwko Polsce

Białorusini próbują wykorzystać wszystko, co się da przeciwko Polsce - powiedziała w czwartek w Studiu PAP dyrektorka Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy komentując upublicznienie w mediach białoruskich wizerunku trójki z dziewięciu zatrzymanych w Polsce członków siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji.

Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował w ubiegły czwartek o rozbiciu przez ABW siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. "W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu" - powiedział minister. Zaznaczył, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.


Romaszewska-Guzy pytana o potencjalne związki zatrzymanych szpiegów z Białorusią, stwierdziła, że trójka z nich to Białorusini. "Na kanałach Telegram, owych zbliżonych do władz białoruskich, pokazały się informacje, gdzie przedstawiono publiczności trzy osoby z tych aresztowanych". Dodała, że rodzinom zatrzymanych nakazano "wypowiadać się przed kamerami, jak to ich bliscy zostali źle potraktowani w Polsce, jak się nad nimi znęcają".


"To są trzy osoby, z których dwójka wygląda na stosunkowo młodą parę, a trzecia osoba wygląda na kadrowego funkcjonariusza służb białoruskich" - powiedziała Romaszewska-Guzy. Jak podkreśliła, może "tylko powiedzieć, że tak wygląda, bo czym jest, to nie wie dokładnie".


Dopytywana o cel informowania społeczeństwa białoruskiego o zatrzymanych szpiegach, szefowa Telewizji Biełsat stwierdziła, że władze białoruskie "w tej chwili próbują wykorzystać wszystko, co się da przeciwko Polsce". "Może uznano, że z braku laku i to dobre, zawsze będzie można podnieść jakiś krzyk, że w Polsce nad kimś się znęcają, kogoś prześladują, itd." - dodała. (PAP)


Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/users/login/?next=/videos/66967/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1551982,niedociskana-przez-zachod-bialorus-moze-stac-sie-szczelina-dla-rosji.html


Autor: Jan Olendzki


jko/ par/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:10 Włochy/ Premier Meloni: Polska i Węgry to młode demokracje, trzeba je wzmocnić i im pomóc Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w piątek, że Polska i Węgry to młode demokracje, które trzeba wzmocnić i im pomóc. 'Ja jestem gotowa to zrobić'… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Śląskie/ w piątek wystartowało Forum GEN.PL na katowickim Muchowcu W piątek ruszyło Forum GEN.PL - wydarzenie skierowane dla młodych i tworzone przez młodych. Na uczestników czekają debaty, panele dyskusyjne, a także koncert… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 42 w Rudnikach Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach, gdzie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Watykan/ Stan papieża po operacji poprawia się, wstał już z łóżka Stan papieża Franciszka po środowej operacji jamy brzusznej poprawia się; wstał już z łóżka i spędził poranek w fotelu - poinformował w piątek Watykan… » więcej 2023-06-09, godz. 13:10 Francja/ Zmarł francuski socjolog Alain Touraine, autor pionierskich badań na temat polskiej „Solidarności” 9 czerwca 2023 r. w wieku 97 lat zmarł w Paryżu francuski socjolog Alain Touraine, znana postać francuskiej i międzynarodowej sceny intelektualnej, autor m.in… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 Morawiecki: pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowo-stażowych, temat będzie negocjowany Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszy zakresie będzie negocjowany… » więcej 2023-06-09, godz. 13:00 ZUS: liczba dopłat do emerytur Ukraińców jest niewielka Liczba dopłat wypłacanych obywatelom Ukrainy jest niewielka - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Odprowadzenie jednej składki do Funduszu Ubezpieczeń… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 RCB: w czwartek utonęło sześć osób W czwartek utonęło sześć osób - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 70 utonię… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Niemiecki Czerwony Krzyż wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) w Berlinie wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Kachowce na Ukrainie. W piątek rano w centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »