Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 13:30 Autor: PAP

Kongres Top Medical Trends od jutra w Poznaniu (MediaRoom)

Kongres Top Medical Trends to największe wydarzenie medyczne podsumowujące miniony rok, organizowane przez wydawnictwo Termedia. Obradować będzie grono ponad stu wybitnych liderów różnych dziedzin medycyny – prezesów towarzystw naukowych, konsultantów krajowych, kierowników klinik.

Przegląd nowości z punktu widzenia lekarza praktyka, ponad 20 dziedzin medycyny, warsztaty dla lekarzy – to czeka uczestników XVII Kongresu Top Medical Trends.


Konferencję każdego roku odwiedza ponad 4 tysiące lekarzy z całego kraju. Nie zabraknie na niej najnowszych rekomendacji, wytycznych i omówienia wyzwań stojących przed polską medycyną.


W jednej z swoich przedkongresowych publikacji zastanawialiśmy się, co wyniknie ze spotkania autorytetów z praktykami, i pytaliśmy, jak powstawał program tegorocznego kongresu. Przewodniczący Rady Naukowej prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki tłumaczy, że tematyka co roku jest aktualizowana, a członkowie Komitetu Naukowego śledzą nowe, ważne wytyczne i opinie, poza tym biorą pod uwagę sygnały od uczestników, którzy zgłaszają ciekawe dla nich kontrowersje i wątpliwości. I wreszcie, wykładowcy dorzucają to, co wydarzyło się w ich dziedzinach, co warto zinterpretować.


Tak powstaje program Top Medical Trends, agory, która daje możliwość wymiany poglądów między ekspertami i uczestnikami kongresu. „Uczestnicy oczekują konkretów, metod, wytycznych” – podsumowuje prof. Wysocki.


Zapewne dlatego wiele tytułów wykładów zawiera sformułowania „jaką podjąć decyzję”, „czy na pewno jest to...”. Bohaterem wielu wystąpień będzie algorytm - nie może on być nienaruszalną zasadą, a ma być pomocą dla lekarza, który się zastanawia, jak postąpić. Prof. Wysocki podaje konkretne przykłady takich sytuacji, a w trakcie swoich wystąpień podobnie tłumaczyć będą i inni wykładowcy. Udowodnią, że pacjenci są bardzo różni i niekiedy algorytm nie może być zastosowany idealnie ze względu np. na wielochorobowość. Trzeba go zmodyfikować.


Prof. Jacek Wysocki zwraca również uwagę na atrakcyjnie skonstruowany program Top Medical Trends 2023. „Są trzy ścieżki, sesje równoległe. Każdy może ułożyć sobie indywidualny plan uczestnictwa” – podkreśla.


Nie zabraknie też trudnych tematów – dlaczego antyszczepionkowcy mają się coraz lepiej i dlaczego fake newsy nie trafiają w próżnię?


Wiele aspektów pracy lekarzy zostanie poruszonych podczas debaty, a także w cyklu wykładów „Zmiany systemowe w ochronie zdrowia a bezpieczeństwo pacjenta. Sesja z udziałem rzecznika praw pacjenta”.


Przewodniczy jej dr hab. med. prof. uczelni Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej, która zatytułowała swój wykład: „Opieka koordynowana w POZ – wdrożenie i co dalej?”. Kolejne pytanie stawia prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy ds. kardiologii. Tytuł jego wystąpienia brzmi: „Krajowa Sieć Kardiologiczna – jak to działa?”. Zaproszenie przyjął również Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. Jego wykład to „Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – co powinni o niej wiedzieć lekarze?”.


W drugiej części panelu odbędzie się debata moderowana przez dr hab. Agnieszkę Mastalerz-Migas. Zaproszeni paneliści to Bartłomiej Chmielowiec, prof. Tomasz Hryniewiecki, Jakub Adamski, lek. Joanna M. Szeląg, lek. Aleksander Biesiada – zatem i osoby, które firmują wiele rozwiązań systemowych, i osoby, które w tych nowych konstrukcjach systemu muszą się poruszać. Decydenci i praktycy.


Dla przewodniczącej sesji w tej nowej sytuacji niezwykle ważna jest praca u podstaw – uświadomienie pacjentom, jakie korzyści płyną dla nich z wejścia do systemu opieki koordynowanej, a lekarzom i świadczeniodawcom – jakie zalety ma on dla nich. Najgorsze jest dzisiaj niedoinformowanie, które powoduje, że krąży wiele mitów, a eliminowane są fakty.


Stąd potrzeba szkoleń, warsztatów, które również są w programie TMT 2023. Prof. Dariusz Kozłowski, który w trakcie Top Medical Trends 2023 poprowadzi warsztaty EKG, omawia je, zwracając uwagę na konieczny upór lekarza rodzinnego – by ocenić zmiany i wdrożyć terapię. Gdy edukacja jest długofalowa, ekspert planuje kilka spotkań, w czasie których omawia poszczególne problemy, np. arytmie czy bloki przewodzenia. Jedno spotkanie, takie jak w trakcie TMT, oznacza realizację konkretnego celu – żeby lekarze wyszli przekonani, że potrafią ocenić EKG. „Stosuję system siedmiu kroków i pokazuję lekarzom, jak postępować, żeby nie pominąć jakiejś oceny, która mogłaby wpłynąć na pełną analizę elektrokardiogramu” – mówi prof. Dariusz Kozłowski z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Oficjalna inauguracja Top Medical Trends to okazja do uhonorowania wyróżniających się specjalistów. Główną nagrodą wręczaną podczas kongresu jest ta im. prof. Andrzeja Steciwko przyznawana za szczególne osiągnięcia w edukacji lekarzy pierwszego kontaktu. W tym roku poznamy kolejnego laureata.


Corocznie przyznawane są też dodatkowe wyróżnienia. Gremium redakcyjne „Lekarza POZ” nagradza przy okazji Top Medical Trends czołowych autorów materiałów publikowanych na łamach czasopisma. Liczba tych nagród nie jest dokładnie określona – o wyróżnieniu decydują wyniki odsłon artykułów i odzew w środowisku po publikacjach. Tym razem przyznane zostaną dwa wyróżnienia.


Stałym punktem wśród wydarzeń towarzyszących kongresowi Top Medical Trends jest spotkanie specjalistów z przedstawicielami mediów. W debacie z dziennikarzami udział wezmą autorytety w dziedzinie medycyny rodzinnej, jak również eksperci z innych specjalizacji, m.in. pneumonologii, kardiologii i endokrynologii. Tytuł konferencji „Medycyna na przełomie roku – perspektywa lekarzy praktyków” może być także motywem przewodnim całej konferencji TMT 2023.


Szczegółowy program Kongresu - https://www.termedia.pl/Konferencja-TOP-MEDICAL-TRENDS-2023-PROGRAM,1798,20895.html


Źródło informacji: Termedia


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 17:40 USA/ Były gubernator New Jersey i gubernator Północnej Dakoty będą ubiegać się o nominację Republikanów w wyborach… Były gubernator stanu New Jersey Chris Christie ogłosił we wtorek wieczorem, że będzie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Czechy/ Sąd potwierdził wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za negowanie zbrodni katyńskiej Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się (krótka) Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Prezydent Andrzej Duda przekazał grafikę Papcia Chmiela do Muzeum Historii Polski Z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela - prezydent Andrzej Duda przekazał w środę wykonaną przez artystę w 2018 r. grafikę… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Min. Cieszyński: Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są wido… Wyniki ogólnopolskiego testu umiejętności cyfrowych pokażą, czy efekty naszej polityki są widoczne i czy z roku na rok osiągamy postęp - powiedział PAP… » więcej 2023-06-07, godz. 17:40 Criterium du Dauphine - Duńczyk Bjerg liderem po zwycięstwie w jeździe na czas Duńczyk Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates) wygrał 4. etap kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine, jazdę indywidualną na czas z Cours do Belmont-de-la-Loire… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 Wiceminister Szwed: chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych trafił do Sejmu jak najszybciej Chcemy, by projekt w sprawie emerytur pomostowych był zgłoszony jak najszybciej, może uda się go przeprocedować jeszcze na czerwcowym posiedzeniu Sejmu -… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 P.Müller: zastrzeżenia KE są nieuzasadnione; merytorycznie przedstawimy argumenty Zastrzeżenia, które zostały zgłoszone przez Komisję Europejską do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, są naszym zdaniem nieuzasadnione… » więcej 2023-06-07, godz. 17:30 Gliński: rozmowy z niemiecką minister kultury o restytucji dóbr kultury i stratach wojennych (krótka) Kwestie restytucji polskich dóbr kultury i odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej były, jak przekazał w środę wicepremier… » więcej 2023-06-07, godz. 17:20 Premier: droga do emerytur stażowych jest otwarta; porozumienie jest realizacją testamentu Solidarności lat 80. (op… Droga do emerytur stażowych jest otwarta. Dziś podpisaliśmy porozumienie, które realizuje testament Solidarności lat 80., o którym zapomniały wszystkie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »