Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 12:30 Autor: PAP

Sejm: Komisje przyjęły z poprawkami projekt ustawy o pożyczce lombardowej

W czwartek w Sejmie połączone komisje finansów publicznych oraz gospodarki i rozwoju przyjęły projekt ustawy o pożyczce lombardowej z poprawkami. Większość poprawek ma charakter redakcyjny.

W czwartek w Sejmie Komisja Finansów Publicznych oraz Komisja Gospodarki i Rozwoju omawiały projekt ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.


„Projekt jest kolejnym z serii ustaw, przygotowanych przez rząd, który ma na celu wyrównać i wzmocnić pozycję konsumenta w sytuacji, kiedy występuje on wobec przedsiębiorcy, którego pozycja jest nadmiernie uprzywilejowana” – powiedział w czwartek podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Piotr Patkowski.


Posłowie przyjęli projekt ustawy z poprawkami. Większość z nich miała charakter redakcyjny i porządkujący. Komisje poparły też poprawkę, na mocy której rolnicy będą w ramach ustawy traktowani tak samo jak konsumenci.


Projektowana ustawa ma na celu uregulowanie działalności lombardowej, a więc m.in. określa, na czym polega działalność lombardowa, narzuca przedsiębiorcom prowadzącym działalność w tym zakresie konieczność przyjęcia formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej, ustala także minimalne wymagania kapitałowe. Poza tym projekt narzuca konieczność dokonania wpisu przez takiego przedsiębiorcę do rejestru, prowadzonego przez KNF.


Projekt ogranicza także maksymalną wysokość odsetek, pobieranych przez lombardy, do poziomu, który jest określony w kodeksie cywilnym. Z kolei wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy, jednak ich maksymalna wysokość nie będzie mogła przekroczyć 45 proc. Projekt zawiera także regulacje, które dotyczą sprzedaży przedmiotu, który jest zastawem pożyczki.


Ustawa po przyjęciu przez komisje zostanie teraz skierowana do drugiego czytania.(PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ drag/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:20 French Open - Sabalenka po raz pierwszy w półfinale w Paryżu Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała Ukrainkę Jelinę Switolinę 6:4, 6:4 i po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Jerozolima/ Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności” - od wtorku We wtorek wieczorem w Centrum Dziedzictwa Menachema Begina zostanie otwarta wystawa IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Chcieliśmy pokazać w Jerozolimie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Prezes RCL: SN uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie TK Sąd Najwyższy narusza prerogatywy prezydenta, uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Bortniczuk: minimum trzy godziny treningu sportowego na półkoloniach prozdrowotnych Akademicki Związek Sportowy został operatorem rządowego programu wakacyjnych półkolonii prozdrowotnych. 'Półkolonie mają zawierać minimum trzy godziny… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Oświęcim/ Muzeum Pamięci rozszerza wystawę nt. niosących pomoc więźniom Auschwitz O osiem plansz z fotografiami i biogramami poszerzona została plenerowa ekspozycja przy oświęcimskim Muzeum Pamięci, która przybliża mieszkańców ziemi… » więcej 2023-06-06, godz. 15:10 Ukraina/ Prezydent Zełenski do uczestników szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki: słabość Europy jest główną nadzieją… Władcy Rosji są przekonani, że Europa okaże słabość. Jest to główna nadzieja rosyjskich terrorystów, którzy spowodowali największą od dziesięcioleci… » więcej 2023-06-06, godz. 15:10 A. Eberhardt o wysadzeniu zapory na Dnieprze: Rosjanie wyznają zasadę - po nas choćby potop Zniszczenie zapory na Dnieprze pokazuje absolutną rosyjską bezwzględność w niszczeniu wszystkiego co Ukraińskie. Ich działanie jest odzwierciedleniem pojęcia… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Watykan potwierdza: papież był na badaniach w klinice Gemelli i już opuścił szpital Papież Franciszek byl we wtorek przed południem na badaniach w rzymskiej klinice Gemelli i już opuścił szpital - poinformował oficjalnie Watykan potwierdzając… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku przeprowadzona w czerwcu rocznej waloryzacji składek. Dla porównania zeszłoroczny… » więcej 2023-06-06, godz. 15:00 Węgry/ W Instytucie Polskim w Budapeszcie pokazano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów W poniedziałek w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie zaprezentowano tradycyjne zabawki ludowe z regionu Beskidów. Jak zaznaczają organizatorzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »