Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 12:30 Autor: PAP

Agnieszka Romaszewska-Guzy: W Europie zdecydowanie zapominamy o Białorusi

W Europie zdecydowanie zapominamy o Białorusi; co więcej, Rosjanie też to zauważyli i mogą wykorzystywać ją jako szczelinę w sankcjach - powiedziała w czwartek w Studiu PAP dyrektorka Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas dwudniowego szczytu UE. Unijni liderzy mają dyskutować m.in. o dalszym wsparciu dla Ukrainy, a także omówić kwestie ekonomiczne i związane z energią. "Poruszony zostanie także wątek pomocy udzielanej Rosji przez Białoruś" - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Romaszewska-Guzy pytana o istotność nagłaśniania na forum europejskim wątku białoruskiej pomocy dla Rosji, stwierdziła, że "zdecydowanie zapominamy o Białorusi". "Co więcej, widać już, że Rosjanie też to zauważyli, że zapomnieliśmy" - zaznaczyła.


Dziennikarka zwróciła uwagę, że "Putin nie musi wykorzystywać wojsk białoruskich", bo Łukaszenka "może być potrzebny do czego innego". "Jeżeli sankcji na Białoruś nie ma, jeżeli Łukaszenka nawiązuje kontakty z Chinami, to oznacza to, że to jest szczelina, przez którą można przede wszystkim dokapitalizowywać przemysł zbrojeniowy i w ogóle uzupełniać uzbrojenie" - dodała.


"Wiemy na pewno, że na Białorusi rozpoczęła się już produkcja głowic do rakiet robionych między innymi dla Rosji" - powiedziała Romaszewska-Guzy.


"Jeżeli Białoruś nie zostanie odpowiednio przyciśnięta, to na pewno będzie jedna ze szczelin łamania sankcji przez Rosję" - podkreśliła szefowa Telewizji Biełsat. Jak dodała, "poziom kontroli Rosji nad Białorusią jest fundamentalny i jest on bardzo wysoki". (PAP)


Autor: Jan Olendzki


jko/ par/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 11:10 Edukacja i szybkie kontrdziałanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Piłkarski weekend w Europie - ligowe ostatki, o puchar w Anglii i Niemczech W najbliższy weekend zakończą się rozgrywki ligowe w Hiszpanii, Włoszech i Francji, ale mistrzowie są już znani. Walka toczyć się będzie o udział w… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Prezydent: Rosja posługuje się różnymi środkami wpływu; powinniśmy uczynić wszystko, aby ujawnić kulisy tych … Państwo rosyjskiej posługuje się różnymi środkami wpływu, niektóre z nich były też stosowane przeciw naszej ojczyźnie; państwo polskie powinno uczynić… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Ukraina/ SBU: zatrzymaliśmy agenta służb Białorusi przekazującego dane o ochronie granicy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że zatrzymała agenta białoruskiego KGB - obywatela Białorusi mieszkającego na Ukrainie. Miał… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Kosiniak-Kamysz, Hołownia i Biedroń: UEFA nie powinna odbierać Marciniakowi finału Ligi Mistrzów Zarzuty stawiane polskiemu sędziemu piłkarskiemu Szymonowi Marciniakowi są absurdalne, UEFA nie powinna odbierać mu możliwości poprowadzenia finału Ligi… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Kanada/Premier Morawiecki przybył do Toronto; w planach spotkanie z premierem Trudeau Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kanady, gdzie spotka się z premierem tego kraju Justinem Trudeau. Szef polskiego rządu spotka się także z… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Ukraina/ Armia: Rosjanie stracili ponad 20 tysięcy żołnierzy, próbując zająć Bachmut Liczba wojskowych Rosji zabitych w walkach o Bachmut przekracza 20 tysięcy - powiedział w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Macierewicz: projekt współpracy między Polską a Rosją za czasów Tuska zakładał udział polskiego wojska w interwencjach… Projekt współpracy między Polską a Rosją za czasów rządów Donalda Tuska zakładał nie tylko wymianę informacji, wspólne ćwiczenia, ale to, że wojsko… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Komunikat PZPN ws. sędziego Szymona Marciniaka Polski Związek Piłki Nożnej niezwłocznie podjął działania mające wyjaśnić okoliczności udziału Szymona Marciniaka w konferencji, na której obecny… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Była ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stanie na czele sztabu wyborczego Polski 2050 Była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stanie na czele sztabu wyborczego Polski 2050 Szymona Hołowni - poinformowało Biuro Prasowe ugrupowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »