Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:40 Autor: PAP

Białoruś/ Dziennikarze Hienadź Mażejka i Dźmitryj Siemczanka skazani na trzy lata więzienia

Sąd w Mińsku skazał w czwartek na trzy lata więzienia dziennikarza Hienadzia Mażejkę z gazety "Komsomolskaja Prawda w Biełarusi”. W innym procesie skazany został również na trzy lata więzienia Dźmitryj Siemczanka, w przeszłości dziennikarz państwowej telewizji ONT.

O wyrokach poinformował w czwartek niezależny portal NN.by.


Mażejka przebywa za kratami od jesieni 2021 roku. Został zatrzymany w związku z publikacją "Komsomolskiej Prawdy w Biełarusi" na temat strzelaniny z udziałem funkcjonariuszy KGB, w której zginął jeden z nich oraz domniemany zabójca funkcjonariusza, informatyk Andrej Zelcer.


W artykule Mażejki, który był na stronie internetowej gazety przez około siedem minut, znajoma Zelcera wspominała go jako "pozytywnego i szczerego, obrońcę prawdy". Po publikacji strona gazety została zablokowana przez władze. Gazeta była białoruską filią popularnego rosyjskiego dziennika "Komsomolskaja Prawda" i po aresztowaniu Mażejki moskiewska redakcja zadecydowała o zamknięciu swojego białoruskiego przedstawicielstwa.


Miński Sąd Miejski skazał w czwartek dziennikarza na trzy lata więzienia na podstawie przepisów o "wzniecaniu wrogości" i karach za znieważenie głowy państwa. Śledczy utrzymywali, że Mażejka był autorem negatywnych komentarzy o Alaksandrze Łukaszence opublikowanych w internecie. Mażejka nie przyznał się do winy. Mówił również w sądzie, że nie jest zwolennikiem opozycji.


Ze względu na czas już spędzony w areszcie Mażejka będzie odbywał karę przez następne dziewięć miesięcy.


W odrębnym procesie Miński Sąd Miejski skazał w czwartek na trzy lata więzienia Dźmitryja Siemczankę, oskarżonego o "wzniecanie wrogości" wobec przedstawicieli władz. W sądzie Siemczanka przyznał się do winy. Dziennikarz pracował w latach 2009-2020 w telewizji państwowej ONT. Należał do poolu prezydenckiego, czyli uznawanej za najbardziej prestiżową w mediach państwowych grupy dziennikarzy relacjonujących działalność szefa państwa. W 2020 roku na fali pierwszych protestów po wyborach prezydenckich i najbrutalniejszych działań ze strony struktur siłowych, pojawiła się informacja o odejściu Siemczanki z pracy w telewizji.


Jeszcze w 2020 roku Siemczanka został skazany na 15 dni aresztu administracyjnego za rzekomy udział w protestach. W 2022 roku został zatrzymany i skazano go za "chuligaństwo" na 15 dni aresztu, ale po upłynięciu terminu nie wyszedł na wolność. Otrzymał wyrok dalszych 13 dni aresztu i wszczęto wobec niego sprawę karną. (PAP)


awl/ ap/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:50 French Open - Rybakina wycofała się z powodu choroby Aktualna mistrzyni Wimbledonu Jelena Rybakina wycofała się z tenisowego French Open przed sobotnim meczem trzeciej rundy z powodu choroby. Kazaszka, rozstawiona… » więcej 2023-06-03, godz. 12:50 USA/ Prezydent Zełenski dla WSJ: Ukraina gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy Ukraina jest już gotowa do rozpoczęcia długo oczekiwanej kontrofensywy w celu wyzwolenia jej terytoriów spod rosyjskiej okupacji - powiedział prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-06-03, godz. 12:40 Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »