Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:40 Autor: PAP

ME w ciężarach - w Erywaniu bez Rosjan i Białorusinów

Rosyjscy i białoruscy ciężarowcy nie znaleźli się na ostatecznej liście uczestników mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 15-23 kwietnia w Erywaniu - poinformowała Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów (EWF). Impreza jest liczona do kwalifikacji olimpijskich.

"Sportowców z Rosji i Białorusi nie ma na końcowych listach" - powiedział przedstawiciel EWF. W mistrzostwach Europy w Armenii mają wziąć udział reprezentanci z 41 krajów, w tym osiemnaścioro Polaków.


Wstępna lista uczestników Mistrzostw Europy 2023 obejmowała 38 rosyjskich i 27 białoruskich ciężarowców (mężczyzn i kobiet), w tym rezerwowych.


Kwietniowe mistrzostwa Europy w Erywaniu to jeden z turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich 2024. "Zawodnicy z Europy ubiegający się o paszporty olimpijskie obowiązkowo muszą wystąpić w pięciu wyznaczonych zawodach. Najlepszy wynik będzie podstawową do wywalczenia miejsca na pomoście w Paryżu. Każda reprezentacja będzie mogła maksymalnie składać się z czterech zawodniczek i czterech zawodników" - powiedział PAP Marek Kaczmarczyk, specjalista ds. komunikacji i mediów w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów.


Do wspomnianej listy zawodów, oprócz tegorocznych ME w Erywaniu, należą Puchary Świata (8-18 czerwca Hawanie, 1-17 grudnia w Dausze), mistrzostwa świata w Rijadzie (2-17 września) oraz przyszłoroczny europejski czempionat w Antalyi.


W marcu 2022 roku Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) podjęła decyzję o bezterminowym pozbawieniu rosyjskich i białoruskich sportowców możliwości startowania w turniejach pod jej patronatem. Pod koniec marca w Albanii odbędą się MŚ do lat 17. IWF ma tam również zaplanowany kongres, który może jeszcze zmienić decyzję w sprawie startu Rosjan i Białorusinów w Erywaniu, choć wydaje się to mało prawdopodobne,.


Jeśli natomiast (IWF) zezwoli rosyjskim sportowcom na udział w turniejach azjatyckich, to sportowcy z tych krajów będą mieli teoretyczną możliwość rywalizacji w mistrzostwach Azji, które odbędą się w Korei Południowej od 3 do 13 maja i także będą jednocześnie kwalifikacjami do igrzysk 2024.


MKOl nałożył sankcje na Rosję i Białoruś bezpośrednio po inwazji zbrojnej na Ukrainę w zeszłym roku, ale teraz jest niechętny całkowitemu wykluczeniu sportowców z tych krajów z igrzysk z obawy przed powrotem do bojkotów z czasów zimnej wojny. Bierze pod uwagę możliwość dopuszczenia ich do zmagań w stolicy Francji jako neutralnych sportowców, bez możliwości prezentowania barw narodowych czy odgrywania hymnów.(PAP)


mask/ cegl/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: sobota słoneczna, ale w nocy przygruntowe przymrozki W sobotę w całym kraju będzie słonecznie - powiedziała PAP Dorota Pacocha z IMGW-PIB. Dodała, że w nocy spodziewane są przygruntowe przymrozki. » więcej 2023-06-03, godz. 14:20 Niemcy/ Media: kanclerz Scholz musiał stawić czoła demonstrantom krzyczącym, że jest "podżegaczem wojennym" i "b… Podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza na Europejskim Festiwalu SPD w Falkensee pod Berlinem słychać było grupę około 100 osób, krzyczących między… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Brytyjski analityk wojskowy: u Putina jak u Hitlera symbolika i emocje górują nad strategią Wzmożenie rosyjskich ataków na Kijów przy użyciu dronów i pocisków balistycznych sugeruje, że u Władimira Putina emocje przeważają nad strategią militarną… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 J.Kaczyński: istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów Istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów; tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Chińscy kibice oburzeni cenami biletów na mecz z udziałem Messiego 'To rabunek' - chińscy kibice piłkarscy nie kryją oburzenia, gdy ujawniono ceny biletów na towarzyski mecz reprezentacji Argentyny z Australią w Pekinie… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Belgia/ Premier: jeśli banki nie podniosą oprocentowania oszczędności klientów, to je do tego zmusimy Jeśli banki same nie podniosą oprocentowania kont oszczędnościowych dla klientów, to będziemy interweniować i zmusimy je do tego- zapowiedział premier… » więcej 2023-06-03, godz. 14:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Sabate trenerem Orlen Wisły do 2026 roku W sobotni wieczór Orlen Wisła zagra swój ostatni mecz w sezonie. Jego stawką będzie Puchar Polski. Podobnie jak od rozgrywek 2018/19 drużynę poprowadzi… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »