Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:40 Autor: PAP

ME w ciężarach - w Erywaniu bez Rosjan i Białorusinów

Rosyjscy i białoruscy ciężarowcy nie znaleźli się na ostatecznej liście uczestników mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 15-23 kwietnia w Erywaniu - poinformowała Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów (EWF). Impreza jest liczona do kwalifikacji olimpijskich.

"Sportowców z Rosji i Białorusi nie ma na końcowych listach" - powiedział przedstawiciel EWF. W mistrzostwach Europy w Armenii mają wziąć udział reprezentanci z 41 krajów, w tym osiemnaścioro Polaków.


Wstępna lista uczestników Mistrzostw Europy 2023 obejmowała 38 rosyjskich i 27 białoruskich ciężarowców (mężczyzn i kobiet), w tym rezerwowych.


Kwietniowe mistrzostwa Europy w Erywaniu to jeden z turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich 2024. "Zawodnicy z Europy ubiegający się o paszporty olimpijskie obowiązkowo muszą wystąpić w pięciu wyznaczonych zawodach. Najlepszy wynik będzie podstawową do wywalczenia miejsca na pomoście w Paryżu. Każda reprezentacja będzie mogła maksymalnie składać się z czterech zawodniczek i czterech zawodników" - powiedział PAP Marek Kaczmarczyk, specjalista ds. komunikacji i mediów w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów.


Do wspomnianej listy zawodów, oprócz tegorocznych ME w Erywaniu, należą Puchary Świata (8-18 czerwca Hawanie, 1-17 grudnia w Dausze), mistrzostwa świata w Rijadzie (2-17 września) oraz przyszłoroczny europejski czempionat w Antalyi.


W marcu 2022 roku Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) podjęła decyzję o bezterminowym pozbawieniu rosyjskich i białoruskich sportowców możliwości startowania w turniejach pod jej patronatem. Pod koniec marca w Albanii odbędą się MŚ do lat 17. IWF ma tam również zaplanowany kongres, który może jeszcze zmienić decyzję w sprawie startu Rosjan i Białorusinów w Erywaniu, choć wydaje się to mało prawdopodobne,.


Jeśli natomiast (IWF) zezwoli rosyjskim sportowcom na udział w turniejach azjatyckich, to sportowcy z tych krajów będą mieli teoretyczną możliwość rywalizacji w mistrzostwach Azji, które odbędą się w Korei Południowej od 3 do 13 maja i także będą jednocześnie kwalifikacjami do igrzysk 2024.


MKOl nałożył sankcje na Rosję i Białoruś bezpośrednio po inwazji zbrojnej na Ukrainę w zeszłym roku, ale teraz jest niechętny całkowitemu wykluczeniu sportowców z tych krajów z igrzysk z obawy przed powrotem do bojkotów z czasów zimnej wojny. Bierze pod uwagę możliwość dopuszczenia ich do zmagań w stolicy Francji jako neutralnych sportowców, bez możliwości prezentowania barw narodowych czy odgrywania hymnów.(PAP)


mask/ cegl/


Kraj i świat

2024-07-14, godz. 03:40 USA/ Donald Trump postrzelony przez zamachowca podczas wiecu w Pensylwanii (opis) Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec… » więcej 2024-07-14, godz. 03:20 Małopolskie/ Strażacy zauważyli dym w Malcu; na miejscu jest 13 jednostek Strażacy w sobotę późnym wieczorem dostrzegli dym wydobywający się z jednego z silosów na terenie firmy w Malcu, gdzie wcześniej doszło do dużego pożaru… » więcej 2024-07-14, godz. 03:10 USA/ Trump: Kula uderzyła mnie w ucho, było dużo krwi (krótka6) Zostałem postrzelony kulą, która przebiła górną część mojego prawego ucha - poinformował były prezydent USA Donald Trump na swoim portalu społecznościowym… » więcej 2024-07-14, godz. 02:40 USA/ Prezydent Biden: To, co się zdarzyło, jest chore, wszyscy muszą potępić przemoc polityczną (krótka5) To, co się zdarzyło, jest chore, wszyscy muszą potępić przemoc polityczną - powiedział prezydent USA Joe Biden w telewizyjnym wystąpieniu odnosząc się… » więcej 2024-07-14, godz. 02:20 USA/ Prezydent Biden: Modlę się za Trumpa i jego rodzinę, cieszę się, że jest bezpieczny (krótka4) Cieszę się, że Donald Trump jest bezpieczny i jest cały. Modlę się za niego i jego rodzinę - oświadczył prezydent USA Joe Biden w reakcji na nieudany… » więcej 2024-07-14, godz. 02:10 Macedonia Płn./ W ciągu doby spłonęło ponad 100 hektarów lasu; pożar trwa W ciągu doby wokół góry Serta na południu Macedonii Północnej spłonęło ponad 100 hektarów lasów dębowego i sosnowego; pożar trwa - poinformowała… » więcej 2024-07-14, godz. 01:50 USA/ Prokurator: Trump został draśnięty kulą, zamachowiec nie żyje (krótka3) Donald Trump został draśnięty kulą, ale jest bezpieczny, zaś zamachowiec nie żyje - podała w sobotę dziennikarka 'Washington Post', cytując lokalnego… » więcej 2024-07-14, godz. 01:10 USA/ Sztab Donalda Trumpa: Z Trumpem wszystko w porządku, przechodzi badania (krótka2) Z prezydentem Trumpem jest wszystko w porządku i jest badany w lokalnej placówce medycznej - podał w oświadczeniu sztab kampanii Donalda Trumpa po tym, jak… » więcej 2024-07-14, godz. 00:50 USA/ Donald Trump ranny podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii (krótka) Były prezydent USA Donald Trump został ranny podczas sobotniego wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając… » więcej 2024-07-14, godz. 00:30 Wimbledon - triumf Siniakovej i Townsend w rywalizacji deblistek Rozstawione z 'czwórką' Czeszka Katerina Siniakova i Amerykanka Taylor Townsend triumfowały w grze podwójnej wielkoszlemowego turnieju tenisowego na trawiastych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »