Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:30 Autor: PAP

Premier Morawiecki przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt UE

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek rano do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas dwudniowego szczytu UE. Unijni liderzy mają dyskutować o dalszym wsparciu dla Ukrainy, a także omówić kwestie ekonomiczne i związane z energią.

Unijni liderzy przed południem spotkają się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Następnie już we własnym gronie mają dyskutować na temat Ukrainy; połączą się też online z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.


Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller wskazał, że przywódcy UE omówią dalsze wszechstronne wsparcie dla Ukrainy, w tym pilne dostawy amunicji artyleryjskiej oraz ich finansowanie.


"Rada Europejska poruszy również kwestie działań na rzecz zapewnienia odpowiedzialności Rosji za zbrodnie wojenne, sankcji, ich obchodzenia oraz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Poruszony zostanie także wątek pomocy udzielanej Rosji przez Białoruś i Iran" - wyliczał Müller.


Podkreślił jednocześnie, że Polska zabiega o przyspieszenie procesu akcesyjnego Ukrainy, wzywając do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych jeszcze w tym roku.


"Liczymy, że liderzy podejmą decyzję o powiększeniu budżetu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility, EPF) w celu realizacji kluczowych potrzeb wojskowych Ukrainy. Podkreślamy konieczność kontynuacji polityki sankcyjnej wobec Rosji, w tym zastosowania środków restrykcyjnych wobec podmiotów zaangażowanych w obchodzenie sankcji" - oświadczył.


Müller zaznaczył, że unijni przywódcy mają też podsumować działania podjęte w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii, zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i stopniowego wyeliminowania zależności od rosyjskich paliw kopalnych. Jak dodał Rada Europejska przedstawi wytyczne do dalszych kroków w związku z kolejnym sezonem grzewczym, w tym koniecznością napełniania magazynów gazu.


"Polska akcentuje, że w obliczu przygotowań do kolejnej zimy należy uwzględnić sytuację gospodarczą i energetyczną poszczególnych krajów. Nowe środki kryzysowe powinny dawać więcej elastyczności państwom członkowskim oraz uwzględniać ich możliwości w ocenie własnych potrzeb. W kontekście reformy rynku energii elektrycznej, Polska podkreśla kluczowe znaczenie energii nuklearnej" - wskazał rzecznik rządu.


Przywódcy UE mają też kontynuować dyskusję z grudnia 2022 roku i lutego bieżącego roku na temat długoterminowej strategii wzmacniania konkurencyjności UE oraz wykorzystania potencjału jednolitego rynku.


Omówią też działania na rzecz adaptacji europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej UE do transformacji ekologicznej i cyfrowej. Przywódcy będą także dyskutować na temat geopolitycznych aspektów polityki handlowej oraz jej znaczenia dla konkurencyjności UE.


"Polska wskazuje, że centralnym elementem unijnej strategii konkurencyjności powinien być rozwój jednolitego rynku. Rada Europejska powinna ukierunkować przyszłe prace nad dokończeniem jego budowy, w tym dalszą integrację sektora usług i znoszeniem istniejących barier. Podkreślamy konieczność dyskusji na temat problemu unikania opodatkowania, co zakłóca zasady konkurencji na jednolitym rynku" - podkreślił Müller.


"Wskazujemy ponadto na negatywny wpływ ETS na wzrost cen energii oraz kosztów produkcji w Europie oraz na konieczność istotnych modyfikacji tego systemu" - dodał rzecznik. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ ap/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 21:10 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 8 czerwca 2023 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę Warszawa… » więcej 2023-06-07, godz. 21:10 Szef NSZZ "Solidarność" ws. Turowa: to skandal To skandal - skomentował w środę decyzję sądu w sprawie Turowa szef NSZZ 'Solidarność' Piotr Duda. Zatrzymamy głupią decyzję, my jej nie respektujemy… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Pomorskie/ Ruch wahadłowy na DK6 w Godętowie po zderzeniu pięciu aut Policja wprowadziła ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 6 po kolizji w Godętowie (woj. pomorskie). W zderzeniu pięciu aut nikt nie ucierpiał - poinformowała… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Węgry/ Media: syn powiązanego z Kremlem oligarchy kupił wartą miliony willę w Budapeszcie Rosyjski miliarder mieszkający na Węgrzech Timur Rahimkułow, którego ojciec Megdet jest oligarchą blisko powiązanym z Kremlem, kupił w Budapeszcie willę… » więcej 2023-06-07, godz. 20:50 Kanada/ W pożarach spłonęło prawie 4 mln hektarów lasów; dym unosi się nad miastami w Kanadzie i USA W Kanadzie trwa 414 pożarów lasów, 239 jest nadal nieopanowanych, spłonęło 3,8 mln hektarów lasów, ponad 20 tys. osób przebywa poza swoimi domami, zagrożone… » więcej 2023-06-07, godz. 20:40 USA/ Sekretarz generalny NATO złoży wizytę w Białym Domu by rozmawiać o szczycie w Wilnie i o Ukrainie Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg złoży w poniedziałek wizytę w Białym Domu, by omówić zaplanowany na lipiec szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego… » więcej 2023-06-07, godz. 20:40 French Open - A.Radwańska: nie widzę nikogo na poziomie Igi Świątek 'Nie widzę nikogo na poziomie Igi Świątek' - oceniła sytuację w wielkoszlemowym turnieju tenisowym French Open była wiceliderka światowego rankingu Agnieszka… » więcej 2023-06-07, godz. 20:30 Niemcy/ Prezydent Ukrainy Zełenski w „Bildzie”: za zniszczeniem tamy stoi Moskwa, która i tak przegra To jasne, że za zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce stoi Moskwa - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla niemieckiego… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński rozmawiał z władzami palestyńskimi o agresji Rosji na Ukrainę Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w ostatnim dniu wizyty na Bliskim Wschodzie odwiedził Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie spotkał… » więcej 2023-06-07, godz. 20:20 Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny (opis) Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »