Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:30 Autor: PAP

Szczecin/ Międzynarodowy Dzień Czytania "Eneidy" w Książnicy Pomorskiej - 24 marca

Szczecin przyłączył się do akcji międzynarodowego czytania "Eneidy" Wergiliusza, które odbędzie w ramach Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki. Wydarzenie ma przybliżyć dziedzictwo antyku poprzez głośne czytanie dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian.

"Eneida" Wergiliusza to historia Eneasza, uciekiniera z ogarniętej wojenną pożogą Troi. Bohater tuła się po Morzu Śródziemnym nim znajdzie dla siebie i swej rodziny nową ojczyznę. Jest to jeden z najpopularniejszych łacińskich utworów.


Podczas godzinnego spotkania w Książnicy Pomorskiej będzie można będzie usłyszeć IV księgę eposu, w której główny bohater targany jest sprzecznymi uczuciami, rozdarty między miłością do kobiety a posłuszeństwem wobec bogów.


"Została wybrana księga, w której są zawarte emocje bardzo współczesne. Mężczyzna, który ma inne zobowiązania i musi opuścić ukochaną kobietę, to jest przecież coś co się zdarza także współcześnie" – powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej.


"+Eneida+ jest bodaj najczęściej drukowanym dziełem łacińskim w historii. Wywarła duży wpływ na literatury europejskie poszczególnych krajów, na inne epopeje narodowe, łączne z naszym rodzimym +Panem Tadeuszem+. Tam też literaturoznawcy odnaleźli wiele nawiązań do tego klasycznego dzieła Wergiliusza" – dodała.


W publiczne czytanie, oprócz pracowników Książnicy Pomorskiej, włączą się m.in. członkowie Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz licealiści z IX LO w Szczecinie.


Uczestnicy spotkania zostaną też zaznajomieni z kontekstem historycznoliterackim eposu i treścią jego pozostałych ksiąg.


Fragment spotkania zostanie sfilmowany i dołączy do relacji organizatorów festiwalu z przebiegu publicznego czytania na całym świecie.


Wstęp na wydarzenie jest wolny, początek o godz. 11.00.


Europejski Festiwal Łaciny i Greki odbywa się od 2005 r. w Lyonie we Francji. W późniejszych latach przybrał międzynarodową formę, skupiając się wokół jednego dzieła starożytnego autora. Jego celem jest przybliżenie dziedzictwa antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian.


W ubiegłych latach posłuchać można było m.in. "Iliady" Homera i "Metamorfozy" Owidiusza.(PAP)


autorka: Małgorzata Miszczuk


misz/ dki/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 19:10 Francja/ Prezydent Macron: stan zdrowia dzieci – ofiar nożownika w Annecy jest stabilny Prezydent Francji Emmanuela Macron wraz z żoną Brigitte odwiedzili w piątek szpital w Grenoble, gdzie przebywa kilkoro dzieci-ofiar piątkowego ataku nożownika… » więcej 2023-06-09, godz. 19:10 French Open - Djokovic pokonał w półfinale lidera rankingu Alcaraza Utytułowany Serb Novak Djokovic pokonał lidera światowego rankingu Hiszpana Carlosa Alcaraza 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 i awansował do finału turnieju tenisowego… » więcej 2023-06-09, godz. 19:10 Warmińsko-Mazurskie/ Akcja ratownicza na Bełdanach; mężczyzna wyskoczył z łódki i nie wypłynął Na jeziorze Bełdany trwa akcja ratownicza, wszczęta po zgłoszeniu o mężczyźnie, który wyskoczył z łódki do wody i nie wypłynął - podało w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 19:00 Włochy/ Leonardo DiCaprio w Casercie, rodzinnych stronach swoich pradziadków Leonardo DiCaprio odwiedził z rodzicami miasto Caserta na południu Włoch. To rodzinne strony pradziadków aktora. » więcej 2023-06-09, godz. 19:00 Zmarła senator Barbara Borys-Damięcka (opis) Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, senator RP od 2007 roku (VII, VIII, IX i X kadencji), Marszałek Senior X kadencji zmarła w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 19:00 PSP: 320 interwencji w związku z opadami deszczu; najwięcej na Śląsku W piątek do godziny 18.30 strażacy odnotowali 320 interwencji w związku z opadami deszczu. Najwięcej w województwie śląskim - poinformował PAP rzecznik… » więcej 2023-06-09, godz. 18:50 Śląskie/ Intensywne opady deszczu utrudniły ruch na niektórych drogach Rozlewiska na drogach i zablokowane przejazdy pod niektórymi wiaduktami to skutki intensywnych opadów, przetaczających się w piątek w woj. śląskim. Od rana… » więcej 2023-06-09, godz. 18:50 Ukraina/ Wolontariusze: Rosjanie zablokowali Oleszki, wielu mieszkańców zginęło w powodzi Wolontariusze nie są dopuszczani przez służby rosyjskie do objętych powodzią Oleszek na okupowanym lewym brzegu Dniepru - relacjonuje w piątek niezależny… » więcej 2023-06-09, godz. 18:40 Izrael/ Główny rabin Jerozolimy o agresji wobec chrześcijan: takie zachowanie jest surowo zabronione Główny sefardyjski rabin Jerozolimy Shlomo Amar i szef organizacji branży turystycznej tym mieście Jossi Fatael potępili nękanie chrześcijan w Jerozolimie… » więcej 2023-06-09, godz. 18:30 Lubelskie/ Koniec utrudnień w ruchu po śmiertelnym wypadku między Puławami a Kurowem Zakończyły się utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 874 między Puławami a Kurowem (Lubelskie), gdzie w piątek po południu w zderzeniu z ciężarówką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »