Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:20 Autor: PAP

Indie/ Lider opozycji skazany na dwa lata więzienia za zniesławienie m.in. premiera

Lider indyjskiej opozycji Rahul Gandhi został skazany w czwartek na dwa lata więzienia za zniesławienie m.in. premiera Narendry Modiego. Za przestępstwo zostało uznane pytanie, które deputowany Partii Kongresowej postawił w 2019 roku w czasie kampanii wyborczej: "Dlaczego wszyscy złodzieje noszą nazwisko +Modi+? Nirav Modi, Lalit Modi, Narendra Modi".

Wymienione obok premiera Modiego osoby to potentat diamentowy, który zbiegł z kraju i były prezes stowarzyszenia sportowego, z którego został dożywotnio wykluczony w związku z zarzutami finansowymi - podaje agencja Reutera.


Pozew do sądu w Gudżaracie złożyła przeciwko Gandhiemu inna osoba, również nosząca nazwisko Modi - były deputowany rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej Purnesh Modi. Uznał, że wypowiedź Gandhiego zniesławiła całą "społeczność Modi".


Obrońca Gandhiego, Kirit Panwala, zapowiedział apelację i skrytykował logikę, stojącą za skazującym wyrokiem. "Nie ma społeczności o nazwie +Modi+. Nie istnieje stowarzyszenie osób o nazwisku +Modi+. Wreszcie, za wypowiedzią pana Gandhiego nie kryła się żadna zła intencja" - napisał prawnik w cytowanym przez BBC komentarzu na Twitterze.


Obrońcy wolności słowa często argumentowali, że pochodzące z okresu rządów brytyjskich przepisy dotyczące zniesławienia są sprzeczne z zasadami swobody wypowiedzi i są one wykorzystywane przez polityków do tłumienia krytyki. Część działaczy - wśród nich Gandhi - nieskutecznie domagała się depenalizacji zniesławienia.


Rahul Gandhi jest wnukiem byłej premier Indii Indiry Gandhi i prawnukiem Jawaharlala Nehru, pierwszego premiera Indii. Jego Partia Kongresowa, niegdyś dominująca indyjską politykę, zajmuje obecnie zaledwie 10 proc. miejsc w parlamencie. (PAP)


os/ ap/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 16:00 Lewica po orzeczeniu TSUE: gigantyczny policzek dla rządu PiS Gigantyczny policzek dla rządu PiS - stwierdził wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek po ogłoszeniu w poniedziałek wyroku TSUE ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Holandia/ Po interwencji polskiej ambasady portal NU poprawił wpis o „polskim obozie zagłady” Interwencja Ambasady RP w Hadze oraz holenderskiej fundacji Sobibor spowodowała zmianę wpisu pierwotnie informującego o „polskim obozie zagłady” w czasie… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska – Jacek Zieliński przedłużył kontrakt z Cracovią Jacek Zieliński poprowadzi piłkarzy Cracovii w najbliższym sezonie ekstraklasy - poinformował krakowski klub. Umowa z 62-letnim trenerem została przedłużona… » więcej 2023-06-05, godz. 16:00 Ezra Miller nie będzie uczestniczył w promocji filmu „The Flash” Choć zdaniem szefów koncernu Warner Bros. Discovery proces leczenia Ezry Millera przynosi znakomite skutki, nie weźmie on udziału w promocji filmu „The Flash”… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis ma powstać w sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej W sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) pod Białymstokiem ma powstać nowa placówka kultury - Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis. Tę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 "Ta rola jest jakby dla mnie na zamówienie" - zdradziła córka Polańskiego na temat Krystyny Skarbek, którą zagra… Jeszcze dwa lata temu Morgane Polański mówiła o nikłych postępach w swojej karierze. Dziś córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner pracuje w Polsce… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Estonia/ Dowódca sił zbrojnych: tylko na zakup amunicji potrzeba 5 proc. PKB Plan przeznaczenia 3 proc. PKB Estonii na obronność przewiduje zakup nowego sprzętu dla wojska, renowację i utrzymywanie obecnego, wypłaty i całą resztę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »