Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:20 Autor: PAP

Ekspertka: problem ze szczurami jest w wielu miastach świata trudny do rozwiązania

Problem ze szczurami jest w wielu miastach świata trudny do rozwiązania; podejmowano wiele strategii ograniczania populacji tych gryzoni, ale skutek niemal zawsze był niesatysfakcjonujący – powiedziała w rozmowie z PAP dr Edyta Wincewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W ubiegłym tygodniu Rada Miejska Wrocławia wydłużyła czas deratyzacji w centrum miasta do 10 miesięcy oraz rozszerzyła katalog miejsc, w których będzie prowadzone odszczurzanie. Zmiany w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia zbiegły się z publikowanymi w mediach społecznościowych wpisami mieszkańców dotyczącymi wzmożonej aktywności gryzoni.


Dr Edyta Wincewicz z Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w rozmowie z PAP podkreśliła, że trudno stwierdzić czy populacja szczurów we Wrocławiu wzrosła w ostatnich latach. „Aby to stwierdzić potrzebne są kompleksowe badania prowadzone przez dłuższy okres przez specjalistów różnych dziedzin. Ci specjaliści muszą wyruszyć w miasto i je zmapować, dzieląc je m.in. pod względem charakteru zabudowy i jej przeznaczenia, czy śledząc ślady bytowania szczurów” – mówiła ekspertka.


Dodała, że problem ze szczurami w wielu miastach świata jest trudny do rozwiązania. „Podejmowano wiele strategii ograniczania populacji tych gryzoni, ale skutek niemal zawsze był niesatysfakcjonujący. To jest duże wyzwanie” – powiedziała.


Dr Wincewicz podkreśliła też, że zespół, który miałby rozwiązać problem szczurów w mieście powinien składać się z m.in. statystyków, matematyków, biologów oraz ekologów. „To musi być z jednej strony podejście naukowe, wskazujące na behawior szczurów, następnie działania w terenie, dzięki którym będzie można choćby w przybliżeniu określić populację gryzoni i miejsca, gdzie szczurów jest najwięcej; następnie akcje deratyzacyjne oraz zabezpieczenia budynków i kanalizacji; w końcu działania społeczne zmierzające do zmiany nawyków mieszkańców” – mówiła naukowczyni.


Dodała, że zachowania mieszkańców miasta są w tym kontekście bardzo ważne. „Dokarmianie zwierząt w mieście, wyrzucanie żywności, to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na wzrost populacji szczurów. Dlatego też w centrum miasta szczurów jest więcej – funkcjonuje tu dużo restauracji i jest wzmożony ruch turystyczny, a więc szczury mają większy dostęp do żywności” – powiedziała ekspertka. Dr Wincewicz zwróciła przy tym uwagę, że wraz z nadejściem wiosny szczury mogą być bardzie widoczne na ulicach, ponieważ rozpoczynają okres rozrodczy i są aktywniejsze.


Modelowym miastem, które w latach 70. XX w. efektywnie zmniejszyło populację szczurów, był Budapeszt. „Zrobiono wówczas rozpoznanie jak liczna jest populacja szczurów w mieście – robiąc przegląd i zbierając informacje od mieszkańców; i dopiero później przeprowadzono akcję na szeroką skalę. Wykładano trutki i jednocześnie uszczelniano budynki, zmniejszono dostęp do siedlisk, zmniejszano dostęp do żywności, czyli skutecznie zarządzano odpadami. Trutki były też wykładane zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod” – tłumaczyła dr Wincewicz. Dodała, że przykład Budapesztu pokazuje, że aby deratyzacja miała sens musi być prowadzona kompleksowo i angażować różne służby miejskie. „To się jednak wiąże z bardzo dużymi kosztami” – powiedziała ekspertka.


Naukowczyni zwróciła też uwagę na zagrożenia związane z używaniem antykoagulantów drugiej generacji, które stosowane są jako trutka na szczury i dla których nie ma obecnie alternatywy. „Nieprzemyślane, niezorganizowane stosowanie antykoagulantów prowadzi do tego, że szczury uodparniają się na nie. Te środki są też bardzo niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i całego ekosystemu” – mówiła. (PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ akub/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 Sondaż: 40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne 40 proc. badanych uważa, że w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. 34… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Małopolskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił 17-letniego obywatela Ukrainy 17-letni obywatel Ukrainy zginął potrącony przez pociąg na torach kolejowych w Sterkowcu koło Brzeska (Małopolskie). Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Ukraina/ W całym kraju inspekcje schronów po tym, jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia Sprawdzono już ponad 4800 schronów w całym kraju, 252 były zamknięte, blisko 900 nie nadawało się do użycia - powiadomił w sobotę szef MSW Ihor Kłymenko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »