Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:00 Autor: PAP

Alec Baldwin oskarżył prokuraturę o naruszenie jego prawa do sprawiedliwego procesu

Na początku tego roku Alec Baldwin został formalnie oskarżony przez prokuraturę Nowego Meksyku o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki filmowej Halyny Hutchins. Teraz prawnicy gwiazdora przystąpili do kontrofensywy. Złożyli właśnie zażalenie na zajmujące się jego sprawą prokuratorki, których wypowiedzi miały rzekomo naruszać zasady etyki zawodowej. „To postępowanie złamało konstytucyjne prawo pana Baldwina do sprawiedliwego procesu” – przekonują obrońcy aktora.

W styczniu tego roku aktor Alec Baldwin i specjalistka od broni palnej Hanna Gutierrez-Reed zostali formalnie oskarżeni przez prokuraturę stanu Nowy Meksyk o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins na planie westernu „Rust”. Do tragedii doszło jesienią 2021 roku. W czasie kręcenia jednej ze scen aktor postrzelił śmiertelnie operatorkę z rekwizytowej broni, która – jak się okazało – był naładowana ostrą amunicją. Choć aktor wielokrotnie zapewniał, że nie ponosi winy za śmierć Hutchins, prokuratura zdecydowała się postawić mu zarzuty. „Po dokładnym zapoznaniu się z dowodami uznałam, że istnieją wystarczające przesłanki, aby wnieść zarzuty karne przeciwko Alecowi Baldwinowi i innym członkom ekipy filmowej. Nie pozwolę, by na mojej warcie ktokolwiek stał ponad prawem. Wszyscy zasługują na sprawiedliwość” – powiedziała wówczas w oświadczeniu prokuratorka okręgowa Mary Carmack-Altwies.


W oczekiwaniu na rozpoczęcie procesu prawnicy Baldwina złożyli w sądzie zażalenie w związku z rzekomym naruszeniem etyki zawodowej prokuratorki Carmack-Altwies oraz wyznaczonej do tej sprawy prokuratorki specjalnej Andrei Reeb, która 14 marca ustąpiła ze stanowiska. Chodzi o ich publiczne wypowiedzi, w których wskazywały na winę aktora, nie odnotowując przy tym domniemania niewinności. „To postępowanie złamało konstytucyjne prawo pana Baldwina do sprawiedliwego procesu” – twierdzą obrońcy gwiazdora. Powołali się oni też na opublikowane kilka dni temu przez „The New York Times” fragmenty prywatnej korespondencji obu prokuratorek. Z pozyskanych przez dziennik maili wynikało, że Reeb zajęła się sprawą aktora w celu „rozwinięcia swojej kariery politycznej”. „To kolejne nadużycie systemu i kolejne naruszenie konstytucyjnych praw pana Baldwina” – napisali w złożonym w sądzie zażaleniu adwokaci trzykrotnego zdobywcy Złotego Globu.


Andrea Reeb nie przejeła się tą skargą. „Prawnicy pana Baldwina zrobią wszystko, aby wybielić swojego klienta i skierować uwagę na mnie. Należy pamiętać, że ta sprawa dotyczy Aleca Baldwina, który odebrał życie pani Hutchins. Nie chodzi o nic innego” – stwierdziła prokuratorka.


Rozprawa wstępna odbędzie się 3 maja. Jeśli ława przysięgłych uzna gwiazdora za winnego zarzucanych mu czynów, spędzi on za kratkami maksymalnie 18 miesięcy. Grozi mu również kara grzywny w wysokości 5 tys. dolarów. (PAP Life)


iwo/ gra/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 21:30 KE przedłużyła zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy do 5 państw, w tym Polski, do 15 września Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii… » więcej 2023-06-05, godz. 21:20 "Financial Times": Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:20 Dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury 'O obrotach sfer niebieskich”, najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika oraz inne prace astronoma są dostępne w Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i… » więcej 2023-06-05, godz. 21:10 French Open - awans Świątek do ćwierćfinału (opis) Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:10 USA/ Z gruzów zawalonego w stanie Iowa budynku wydobyto ciała trzech osób Miejscowa policja poinformowała w poniedziałek o znalezieniu w gruzach budynku w Davenport w amerykańskim stanie Iowa zwłok trzech mężczyzn. Dotąd uważano… » więcej 2023-06-05, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Drachal w Rakowie Raków Częstochowa poinformował, że od nowego sezonu jego zawodnikiem będzie Dawid Drachal.18- letni pomocnik w poprzednim sezonie występował w Miedzi Legnica… » więcej 2023-06-05, godz. 21:00 Niemcy/ Rząd chce zwolnić z zaostrzonych granicznych procedur azylowych rodziny z dziećmi Rząd Niemiec chce poprzeć surowsze kontrole azylowe na zewnętrznych granicach UE, ale chce pry tym zrobić wyjątek dla rodzin z dziećmi - informuje w poniedziałek… » więcej 2023-06-05, godz. 20:50 MKiDN: Joanna Łapińska dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński powołał Joannę Łapińską na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych… » więcej 2023-06-05, godz. 20:50 Wielkopolskie/ Po wypadku w pow. poznańskim zablokowana dk nr 92 Jedna osoba została ranna w zderzeniu dwóch ciężarówek, trzech aut osobowych i motocykla, do którego doszło w poniedziałek wczesnym wieczorem w Paczkowie… » więcej 2023-06-05, godz. 20:50 Haiti/ Ponad 40 osób zginęło w powodziach spowodowanych przez ulewne deszcze Co najmniej 42 osoby zginęły w sobotę i niedzielę w Haiti w powodziach spowodowanych przez ulewne deszcze - poinformowały w poniedziałek władze tego kraju… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »