Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 11:00 Autor: PAP

Wiceszef MSWiA: nowa uczelnia SG stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym (krótka3)

Uzupełnienie istniejącego już systemu szkoleń w postaci wprowadzenia studiów zawodowych przez Wyższą Szkołę Straży Granicznej, stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym - powiedział w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

W czwartek podczas podpisywania listu intencyjnego ws. utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, wiceszef MSWiA podkreślił, że absolwenci pierwszego stopnia WSSG po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymają tytuł zawodowy licencjata oraz stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.


"Uzupełnienie istniejącego już systemu szkoleń w postaci wprowadzenia studiów zawodowych pierwszego, a w dalszej perspektywie, drugiego stopnia, przez Wyższą Szkołę Straży Granicznej, stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym" - dodał.


Wyjaśnił, że głównym zadaniem uczelni, na pierwszym etapie rozwoju będzie prowadzenie studiów na kierunku: Bezpieczeństwo granicy państwowej.


"W chwili obecnej ośrodek w Koszalinie dysponuje niezbędną infrastrukturą do uruchomienia uczelni wyższej. Ale zważywszy, że liczba studentów z roku na rok będzie się powiększała, to niezbędne jest przygotowanie dodatkowej bazy logistycznej na potrzeby studentów" - przekazał dodając, że Straż Graniczna już nad tym pracuje.


Przekazał, że baza dydaktyczna obecnie funkcjonująca w Ośrodku Straży Granicznej w Koszalinie w oparciu o którą powstanie uczelnia, to ponad 40 sal dydaktycznych, ale to również pływalnia, symulatory dachowania, okrętu patrolowego oraz nowoczesna strzelnica.


Podkreślił, że jeżeli będzie taka potrzeba to w pierwszych latach funkcjonowania uczelni, Politechnika Koszalińska będzie współpracować w zakresie przygotowania zaplecza akademickiego.


Z kolei komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga przekazał, że nowa uczelnia będzie skierowana do trzech grup docelowych.


Pierwsza to absolwenci szkół średnich z klas o profilu Straż Graniczna. Druga to funkcjonariusze pełniący funkcję, którzy są zobowiązani do podwyższenia swoich kwalifikacji. "Te dwie grupy będą studiowały za darmo" - podkreślił komendant. "Trzecia grupa docelowa to studenci, którzy będą do nas napływać z zewnątrz, te studia będą odpłatne" - zaznaczył. (PAP)


autorki: Marta Stańczyk, Agnieszka Ziemska


mas/ agzi/ akub/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 23:30 ONZ/ Amb. Szczerski do Rady Bezpieczeństwa: Rosja wykorzystuje zaporoską elektrownię jako broń Rosja de facto wykorzystuje Zaporoską Elektrownię Jądrową jako broń i zagraża tym samym nie tylko Ukrainie i jej sąsiadom, ale też całemu światu - oznajmił… » więcej 2023-05-30, godz. 23:10 MSZ: Łukasz Jasina przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie Rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina przebywa obecnie na zaplanowanym wcześniej urlopie - poinformował we wtorek resort polskiej dyplomacji. 'Informacje o jego… » więcej 2023-05-30, godz. 22:50 USA/ Biały Dom: Nie popieramy ataków wewnątrz Rosji Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała we wtorek rzeczniczka… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Francja/ Komisja śledcza: personel więzienia w Arles dopuścił się poważnych zaniedbań w sprawie zabójstwa przez… Parlamentarna komisja śledcza wskazała we wtorek na „poważne niedociągnięcia, których dopuścił się personel więzienia w Arles w sprawie zabójstwa… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Ukraina/ Szef MSZ przedstawia trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Liga Narodów siatkarek - Polska - Kanada 3:2 (opis) Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Kanadę 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:13) w pierwszym meczu Ligi Narodów. W czwartek w kolejnym spotkaniu… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-05-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-05-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-05-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-05-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Halicki: w środę w PE debata nt. polskiej ustawy o specjalnej komisji do zbadania wpływów Rosji; Kloc: europosłowie… Cztery grupy w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę i Zieloni - porozumiały się we wtorek w sprawie… » więcej 2023-05-30, godz. 22:30 Chiny/ Starcia z policją w muzułmańskim mieście w obronie meczetu W zamieszkanym w większości przez muzułmanów mieście Nagu w południowo-zachodnich Chinach doszło do starć protestujących z policją w związku z planowanym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »