Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 09:50 Autor: PAP

W katalońskiej jaskini odkryto rysunki sprzed kilku tysięcy lat

W jednej z jaskiń położonym w pobliżu Terragony kompleksie La Cova de la Vila natrafiono na rysunki pochodzące z epoki wczesnego brązu. Zdaniem badaczy jest to jeden z najważniejszych przykładów sztuki postpaleolitycznej w basenie Morze Śródziemnego.

Na rysunki natrafili penetrujący jaskinię lokalni speleolodzy. W pewnym momencie na skalnej ścianie o długości ok. 8 metrów zobaczyli setki wyrytych linii i znaków oraz sylwetki zwierząt. O swoim znalezisku poinformowali Kataloński Instytut Paleoekologii Człowieka i Ewolucji. Specjaliści z tej placówki, po dokładnym zbadaniu muralu orzekli, że powstało ono 3000-5000 lat temu, a co za tym idzie jest to jeden z najbardziej znaczących przykładów sztuki z okresu postpaleolitycznego, jakie kiedykolwiek odkryto w rejonie Morza Śródziemnego.


Sama jaskinia została odkryta w latach 40. XX wieku, ale potem zupełnie o niej zapomniano. Nieświadomi jej istnienia speleolodzy natknęli się na nią przypadkiem w maju 2021 roku i zaczęli ją badać. Wkrótce okazało się, że jest ona częścią rozległego kompleksu grot. Systematyczne badanie doprowadziło ich w końcu do znalezienia owalnej jaskini o powierzchni ponad 90 metrów kwadratowych. To właśnie na jednej ze ścian tej groty znajdują się wyryte wizerunki zwierząt i inne znaki: linie, zygzaki i czworokąty.


Zdaniem naukowców, którzy przeprowadzili badanie naskalnych rysunków, przedstawiają one zwierzęta, gwiazdy i jakiegoś bożka. Postaci wyryto prawdopodobnie przy użyciu kamiennego lub drewnianego narzędzia, choć niektóre mogły być wykonane po prostu dłońmi.


Kompozycja składa się z pięciu poziomych linii umieszczonych jedna nad drugą, a na każdej z nich wyryto wizerunki różnych postaci i symbole. W dolnej części widoczne są zwierzęta, prawdopodobnie konie lub bydło, a u góry nocne niebo. W środkowej części znajdują się liczne geometryczne symbole oraz coś, co badacze interpretują jako wizerunek bożka.


Właśnie to uporządkowane rozmieszczenie różnych elementów każe sądzić, że nie jest to kompozycja przypadkowa, a wręcz przeciwnie, wyraźnie ma znaczenie symboliczne. "Jest absolutnie niezwykła i pokazuje nam światopogląd mieszkańców tego terytorium podczas procesu neolityzacji" - stwierdził Ramon Vinas z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Człowieka i Ewolucji.


Jaskinia w celu ochrony zabytku i zapewnienia mu optymalnych warunków klimatycznych została ogrodzona. Mural ma być zeskanowany laserowo i powstanie jego trójwymiarowa rekonstrukcja. (PAP Life)


agf/ gra/


Zdjęcia i materiał wideo są dostępne w serwisie katalońskiego Instytutu Paleoekologii…: http://comunicacio.iphes.cat/cat/p/news/new/noticies/v/category/1/265.htm


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Bielsko-Biała/ Fiat 126, popularny maluch, świętuje pięćdziesiątkę Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Sejm/ Odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu premiera Jana Olszewskiego W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. 'Głównym zadaniem… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Dolnośląskie/ Radni sejmiku nie odwołali zarządu województwa Na specjalnej sesji radni sejmiku dolnośląskiego głosowali nad uchwałą o odwołaniu zarządu województwa. To efekt nieudzielenia absolutorium za wykonanie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Belgia/ Mężczyzna strzelał z karabinu Kałasznikowa przed barem w Charleroi Chwile grozy przeżyli klienci baru w Charleroi niedaleko Brukseli, gdy około godziny 3 w nocy z piątku na sobotę nieznany sprawca zaczął strzelać z karabinu… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Gdynia/ Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023 Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 J.Kaczyński: Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu (krótka) Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu; mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie; warto mówić o tym kto to zrobił… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Ukraina/ MSZ odpowiada na propozycję "pokojową" Indonezji: Rosja ma opuścić okupowane terytoria Rosja powinna opuścić okupowane terytoria - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odpowiadając na ogłoszoną przez ministra obrony Indonezji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »