Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 09:50 Autor: PAP

Australia/ Premier ogłosił pierwsze od 24 lat referendum; dotyczy praw ludności rdzennej

Premier Australii Anthony Albanese ogłosił w czwartek przeprowadzenie w kraju pierwszego od 24 lat referendum, w którym zostanie zadane pytanie o zgodę obywateli na utworzenie przy parlamencie ciała doradczego dla przedstawicieli ludności rdzennej.

Referendum prawdopodobnie odbędzie się w drugiej połowie obecnego roku, jednak jego dokładna data nie została jeszcze ustalona. Ludność rdzenna stanowi 3,2 proc. społeczeństwa Australii.


"To nie jest kwestia symboliki, ale uznania (praw ludności rdzennej), czyli czegoś o wiele ważniejszego" - powiedział Albanese na konferencji prasowej, cytowany przez portal Sky News Australia.


Jeśli obywatele zgodzą się w referendum na uznanie praw dotyczących samodecydowania Aborygenów oraz Wyspiarzy z Cieśniny Torresa, którzy według australijskiego rządu stanowią odrębne grupy etniczne, zostanie utworzone ciało doradcze przy australijskim parlamencie.


W referendum ma zostać zadane pytanie o to, czy obywatele "zgadzają się na proponowaną zmianę" w konstytucji.


Minister ds. rdzennych Australijczyków Linda Burney uznała planowane referendum za historyczne wydarzenie. Australijski rząd uważa, że wprowadzenie ciała doradczego, zajmującego się sprawami dotyczącymi rdzennej ludności stanowi szansę na naprawę wyrządzonych w przeszłości krzywd, spowodowanych kolonializmem - podaje CNN.


Wedle rządowych statystyk Aborygeni i Wyspiarze z Cieśniny Torresa cierpią z powodu znacznie gorszego zdrowia, wyższej śmiertelności i słabszych wyników ekonomicznych w porównaniu z resztą populacji Australii. (PAP)


kjm/ ap/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 12:40 Podkarpackie/ Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki Dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, dzisiaj jest już w zasięgu ręki. Okazało się, że potrafimy się rozwijać, i to szybko, nie mieć wielkich… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Tatry/ Konie wożące turystów do Morskiego Oka przechodzą badania przed sezonem Ponad 312 koni wożących turystów na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przechodzi w weekend szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie ich kondycji przed… » więcej 2023-06-03, godz. 12:20 Małopolskie/ Koniec utrudnień na DK52 po wypadku w Andrychowie Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 52 w Andrychowie, gdzie w sobotę rano czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowanych zostało sześć… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Wymiana ognia na granicy izraelsko-egipskiej, dwóch rannych Siły Zbrojne Izraela (IDF) poinformowały w sobotę o wymianie ognia na granicy z Egiptem, w wyniku którego dwóch Izraelczyków zostało rannych. Kilka godzin… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Lekkoatletyczne MŚ - tysiące bezpłatnych biletów dla węgierskich szkół Organizatorzy tegorocznych mistrzostw świata w lekkiej atletyce przekażą szkołom ponad 9 000 bezpłatnych biletów, aby ich uczniowie mogli obejrzeć imprezę… » więcej 2023-06-03, godz. 12:10 Premier wrócił do kraju z wizyty w Kanadzie Premier Mateusz Morawiecki wrócił w sobotę do kraju z wizyty w Kanadzie, gdzie m.in. spotkał się z szefem tamtejszego rządu Justinem Trudeau. (PAP) » więcej 2023-06-03, godz. 11:50 Białystok/ I Międzynarodowy Dzień Edukacji Białoruskiej Jak budować edukację w języku białoruskim dla białoruskiej diaspory w oparciu o doświadczenia edukacji polonijnej i mniejszości białoruskiej w Polsce rozmawiają… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 French Open - Djokovic: kibice zapłacili za bilety, mogą robić co chcą Novak Djokovic ubolewa nad fanami, którzy „wygwizdują każdą rzecz”. Tymi przemyśleniami podzielił się po zwycięskim, najdłuższym w jego wielkoszlemowej… » więcej 2023-06-03, godz. 11:40 Sondaż: 40 proc. badanych uważa, że w ich otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne 40 proc. badanych uważa, że w ich najbliższym otoczeniu relacje Polaków z Ukraińcami są pozytywne - wynika z sondażu Social Changes dla wpolityce.pl. 34… » więcej 2023-06-03, godz. 11:30 Małopolskie/ Pociąg śmiertelnie potrącił 17-letniego obywatela Ukrainy 17-letni obywatel Ukrainy zginął potrącony przez pociąg na torach kolejowych w Sterkowcu koło Brzeska (Małopolskie). Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »