Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 09:40 Autor: PAP

Wiceszef MSZ: jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu

Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce "przywróciliśmy normalność" - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Wiceminister wyraził przekonanie, że w tym roku Polska będzie miała też ambasadora w Izraelu.

W środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach.


Jabłoński ocenił w czwartek w Polsat News, że "jest to bardzo istotne porozumienie". "Wczoraj doszło do przełomu. Umową o współpracy w zakresie wycieczek przywróciliśmy normalność. Doprowadziliśmy do tego, że będzie obowiązywała zasada taka, jaka obowiązuje na całym świecie - w Polsce bezpieczeństwo zapewnia Polska, w Izraelu bezpieczeństwo zapewnia Izrael" - podkreślił wiceminister.


Jak dodał, "to jest również bardzo ważne, że młodzież izraelska będzie poznawać historię, kulturę Polski, spotykać się z rówieśnikami, budować te relacje na lata".


Jabłoński wyraził też przekonanie, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Tel Awiwie. "Myślę, że to nawet będzie szybciej niż później. Ostrożnie, procedura musi być wykonana, zgodnie z konstytucją, ustawami prezydent ambasadora powoła" - dodał wiceszef MSZ.


Podpisana w środę przez szefów MSZ Polski i Izraela umowa gwarantuje m.in. możliwość organizowania polskich wycieczek w Izraelu na tych samych zasadach, co izraelskich w Polsce. Rau podkreślił w środę, że wedle umowy ważnym punktem programów wycieczek maja być spotkania młodzieży z obu państw.


Według ministra Raua, porozumienie stanowi również, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jego zapewnienie wycieczkom młodzieży spoczywać będzie na kraju przyjmującym.(PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ par/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 13:40 Św. Krzyż/ Zespół klasztorny w całości pod zarządem Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów MN Nieruchomości wchodzące w skład klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu przekazano w odpłatne użytkowanie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów MN… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 LN siatkarzy - Bosek: szanse Polaków oceniam bardzo wysoko Polscy siatkarze rozpoczną w środę zmagania w Lidze Narodów. 'Ich szanse oceniam bardzo wysoko. Poziom reprezentantów, nawet tych młodszych, jest taki, że… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 Pomorskie/ Dwie karetki z wyposażeniem zostaną przekazane na Ukrainę Dwie karetki z wyposażeniem przekazane przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku trafią na Ukrainę. To już piąta i szósta… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 Kraków/ Wawel prezentuje kosztowności Polaków przekazane przed II wojna światową na obronę państwa Świecznik otrzymany w prezencie ślubnym albo torebka, która była bożonarodzeniowym prezentem, znalazły się wśród zabytków zgromadzonych w Sieni pod Alchemią… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 Resort klimatu: rząd przyjął projekt ws. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego Rząd we wtorek przyjął projekt przepisów, które przewidują wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów… » więcej 2023-06-06, godz. 13:40 Kołobrzeg/ Amerykańskiej łódź desantowa z czasów II wojny światowej trafiła do Skansenu Morskiego Pochodząca z 1944 roku amerykańska łódź desantowa trafiła we wtorek do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. Eksponat z czasów II wojny światowej znajdował… » więcej 2023-06-06, godz. 13:30 Minister Paprocka: orzeczenie SN jest zdumiewające, zapadło w absolutnej kontrze do stanu prawnego (opis) Orzeczenie SN o uchyleniu umorzenia sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA jest zdumiewające; zapadło w absolutnej kontrze do stanu prawnego. Stosowanie… » więcej 2023-06-06, godz. 13:30 Suwałki/ W lipcu odbędzie się 19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny 1 i 2 lipca odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) 19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny. W tym roku do organizacji imprezy włączyło się rządowe Centrum GovTech… » więcej 2023-06-06, godz. 13:30 6 czerwca można nabyć na aukcji próbne tłoczenia płyt winylowych m.in. The Cure, Led Zeppelin i Sex Pistols Ponad 230 pozycji znalazło się na aukcji The White Label, oferującej możliwość kupna bardzo rzadkich, próbnych tłoczeń płyt winylowych jednych z najpopularniejszych… » więcej 2023-06-06, godz. 13:30 Włochy/ Zarządcy historycznej rzymskiej kawiarni „Caffe Greco” proszą o wsparcie, by nie dopuścić do jej eksm… Zarządcy historycznej rzymskiej kawiarni „Caffe Greco” proszą o wsparcie, by nie dopuścić do jej eksmisji. Lokalowi, założonemu ponad 250 lat temu, grozi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »